Rodop, Karpat Dağları Seyahatinin Bütçesi

Her gezide olduğu gibi bu yaptığım küçük gezide de bana en çok sorulan sorulardan biri bütçenin nekadar olduğu sorusu oldu 🙂 Öncelikle geziden kısaca bahsedeyim sonra hemen harcadığım kalemleri yazacağım. Geçen sene çıktığım Nordkapp gezisinde aldığım vize bitmek üzereydi ve bitmeden son bir kez kullanmak istedim. Rodop, Karpatlar ve Koca Balkan dağlarınan hiç kopmadan dağ yollarından (stabilize yollarda dahil) Bulgaristan, Sırbistan ve Romanya’a kadar çıktım. Sonra tek seferde geri döndüm. Toplam 8 gece, 8 gün ve 3.200km yol yaptım. Bütçeyi daha önce yaptığım gibi yine birkaç başlık altında toparladım. Harcamaların çoğunu kredi kartı ile yaptım çünkü geçtiğim 3 ülke de ayrı para birimi kullanıyordu. Hepsinde de rahatlıkla kredi kartını kullandım.

Benzin: 649TL (~302$)

3.200 km boyunca toplam 170 litre benzin almışım. Bulgaristan, Sırbistan ve Romanya’da benzin fiyatları çok yakındı ve litresi yaklaşık 1.3€ 🙁 Gidiş yolunda Edirne’ye kadar 280km ve dönüş yolunda yaklaşık 600km otobanda yüksek hızla gittim. Geri kalanın tamamı dağ yollarında ve hızım 60-80km aralığında geçti. Apollo genel ortalama da 5.3lt/100km yaptı. Otobanda bu rakam 5.8’lere dağ yollarında ise 4.5’lere kadar düştü.

Konaklama: 166TL (~77$)

Toplam 8 gün konakladım ve bunun 2 gününde para vermedim sadece bulduğum bir yere çadır kurdum. Biri Edirne olmak üzere toplamda 3 gece otel, 5 gece de çadırda kaldım. Çadır için kamp alarına ödediğim ücretler yaklaşık 7-10€ arasında değişti. Buna elektrik, duş ve internet dahil.

Yemek & Market: 170TL (~79$)

Bunun bir ayrıntısı yok tabii 🙂 yol boyuca yediğim kahvaltı ve yemekler, çay, kahve, fırın ve market gibi sadece yiyecek ve içecek için ödediğim rakamdır kendisi.

İletişim: 60TL (~28$)

Seyahatim boyunca Türkiye’deki hattımı kullandım. Yola çıkmadan önce 30mb 30TL’lik yurtdışı internet paket aldım. Ayrıca Facebook kullanımı için 300MB 30TL olan ayrıca bir paket daha aldım. Toplamda yarısını ancak kullanabilmişim zaten.

Evraklar: 138TL (~64$)

Uluslararası ehliyetimi yenilememek için Yunanistan’a giriş yapmadım. Direk Bugaristandan başladım. Onun için sadece 15 günlük Greencard için 123TL ve yurtdışı çıkış harcı için de 15TL ödedim.

TOPLAM BÜTÇE: 1.183TL (2014 yılı için yaklaşık 550$)

Harcamaların hepsi kişiden kişiye ve yapılan geziye göre değişiklik gösterebilir. Elimden geldiğince ayrıntılı yazmaya çalıştım. Artık ihtiyacı olan istediği kadarını alır ve böyle bir yolculukta kendi bütçesini için çalışabilir diye düşünüyorum :)

Ayrıca daha önce paylaştığım seyahat bütçelerini de burdan okuyabilirsiniz.

9 Yorumlar