Avrupa Seyahatinin Bütçesi

Latin Amerika öncesi yaptığımız kısa Avrupa gezisinin bütçesini çıkardım. Motosiklet ile Avrupa’ya gelmek isteyen çok olduğu için işe yaracağını düşünüyorum. Öncelikle rotamızı yazayım. Türkiye’den Avrupa’ya geçerken klasik Balkan rotasını kullandık. Geçtiğimiz ülkeler sırasıyla Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan, İtalya, Fransa ve İspanya şeklinde. 23 günde yaklaşık 4.500km yol yaptık. Fakat gemi işlemleri yüzünden son 6 gün Bilbao’da beklemek zorun kaldık. Yani 17 günde 4.500km yapmış oluyoruz. 🙂

Bütçeyi daha önce yaptığım gibi yine birkaç başlık altında toparladım. Harcamaların çoğunu kredi kartı ile yaptım. Geçtiğim bütün ülkelerde (Arnavutluk hariç) kredi kartı kullanımı oldukça yaygın.

Benzin: 1.105 TL (~370$)

4.500 km boyunca toplam 256 litre benzin almışız. Her iki motosiklet de neredeyse aynı yakıyordu onun için ikiye bölebiliriz. Motosiklet başı 128 litre ve 553TL yapıyor. En ucuz benzini Slovenya’dan litresi 3TL alırken en pahalısını İtalya’dan litresi 5,8TL aldık. Otoyollarda yaklaşık 95-105km/saat civarında kaldık. Normal yollarda ise 70-90 aralığındaydık. Motorların yakıt oranları çok değişmedi genelde 3lt/100km civarında yaktılar. Zaten şimdi genel ortalama da 2,85/100km çıkıyor.

Konaklama: 1.576 TL (~528$)

Toplam 22 gece konakladık. 11 gece kamp kurduk. Karadağ, Hırvatistan, İtalya’nın tamamında ve Fransa’da bir gece hariç hep kamp yaptık. Kamp için ortalama 55-80TL arasında ödedik. En ucuz kamplar Fransa’daydı, en pahalıları ise Hırvatistan’daydı. 10 gece otelde kaldık. Bunun 6 gecesi zaten motosikletleri gemiye verme mevzusu yüzünden Bilbao’da geçti. 1 gece Selanik, 2 gece Ohrid ve 1 gece Lyon’da kalmışız. Bir gece de Fransa Bordeaux’da sevgili Ahmet misafir etti bizi.

Yemek & Market: 1.753 TL (~588$)

Yol boyuca yaptığımız kahvaltı, yediğimiz öğlen ve akşam yemekleri, çay, kahve, fırın ve market gibi sadece yiyecek ve içecek için ödediğimiz rakamdır. Şöyle bir ayrıntı verebilirim 800TL markete vermişiz ve kendi yemeğimizi yapmışız. 904TL’de dışarda yemiş, içmişiz.

İletişim: 100TL (~34$)

Seyahat boyunca Türkiye’deki hattımızı kullandık. Turkcell’in 100MB / 25TL olan internet paketinden toplam 4 tane aldık. Normalde gittiğim yerlerde lokal hat satın almayı tercih ediyordum. Fakat Avrupa Wifi bulmak hem çok kolay hem de ülkelerde çok kalmadığımız için uğraşmadık.

Evraklar: 1.007 TL (~338$)

Yurtdışına çıkış için gerekli vize, sigorta, v.b. giderlerdir. 542TL Yunanistan vizesine ödedik. 337TL iki motorun 1 aylık greencard ücreti, 98TL yine 1 aylık 2 kişinin sağlık sigortası ve 30TL’de yurtdışı çıkış harcı.

Ulaşım: 478 TL (~160$)

Yol boyunca ödediğimiz yol paraları 🙂 287TL sağolsun İtalya otoyollarına vermişiz. Havanın çok sıcak olmasından ve İtalya’nın normal yollarında trafiğin çok yoğun olmasından dolayı ağırlıklı otoyol kullandık. Fransa’da normal yollar geniş ve kalabalık değildi. Onun için sadece İspanya sınırını geçerken otoyola girdik ve 85TL ödedik. Son olarak 16TL’de İspanya’da yine sınırı geçişi sırasında kullandığımız otoyol için ödedik. Bir de Bilbao’da gezerken 6 defa metro kullandık ve 90TL ödedik.

Servis & Yedek Parça: 100TL (~34$)

Makedonya Ohrid’de CRF’nin ayaklığını kısaltırdım ve WR’nin bozulan USB çakmaklığın yenisini aldım.

Diğer: 70TL  (~23$)

Alış veriş, çamaşır, kaybettiğim ya da not almayı unuttuğum harcamalar.

TOPLAM BÜTÇE: 6.189TL (~2076$**)

Harcamaların hepsi kişiden kişiye ve yapılan geziye göre değişiklik gösterebilir. Elimden geldiğince ayrıntılı yazmaya çalıştım. Artık ihtiyacı olan istediği kadarını alır ve böyle bir yolculukta kendi bütçesin için çalışabilir diye düşünüyorum

Ayrıca daha önce paylaştığım seyahat bütçelerini de burdan okuyabilirsiniz.

** Dolar kuru Temmuz 2016 tarihine göre yaklaşık 2,98TL olarak alınmıştır.

3 Comments

3 Comments
 • güven doğan

  Merhaba, Sizleri ilgi ile takip ediyorum ve Tebrik ediyorum. Bende 11 Temmuzda çıktığım Avrupa turunu 23 Ağustosta bitirmiş bulunuyorum. Tek motor, iki kişi, 14 ülke, 7300 km. yapmışım. Toplam harcamam yaklaşık 1200 Euro tuttu. Herkese motorla Avrupa Turunu öneririm. Hayatınızdaki en güzel günleri yaşayacağınıza garanti veririm. Sizlere iyi seyahatler. Mutlu gittiniz, mutlu dönün. Sevgiler, saygılar. Güven Doğan

  • Serkan Sogut

   Teşekkür ederim paylaşım için fena bütçe değilmiş 😉

 • Mehmet Altınöz

  Merhaba ben de şuan avrupadayım. Yazın haziran-temmuz ayında bir planım var. Düşüncem şu ama mümkün mü bilmiyorum siz bilebilirsiniz diye soruyorum. Hatay, Mersin vs. herhangi bir limandan direk İspanyaya gemi ile motoru taşıtma imkanı var mı? Oradan geze geze gelmeyi düşünüyorum da 🙂 Böyle bir imkan olsa çok güzel olur benim için. Hali hazırda vizemde varken temmuz ortasına kadar hem arkadaş ziyareti hemde gezmek için planlıyorum. Motorda tek başıma olacağım tabi başka motorlu arkadaş katılır mı bilemem. Motor cbr250 🙂 Cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim.

Post a Comment