Nordkapp Seyahatinin Bütçesi

Nordkapp gezisi sonrasında bana en çok sorulan soru Nordkapp seyahatinin bütçesi nedir? oldu. 🙂 Kısaca geziden bahsedip merak edilen konuya geleyim. Seyahatim toplam 30 gün ve 12bin kilometre sürdü. İstanbul’dan motosiklet ile yola çıkarak Balkanlar, Avrupa, İskandinavya üzerinden Nordkapp’a ulaştım. Dönüşü ise Rusya ve Ukrayna üzerinden yaptım.

Bütçeyi kısaca birkaç başlık altında anlatmaya çalıştım. Harcamlarımın neredeyse tamamını kredi kartı ile yaptım. Çünkü geçtiğim 12 ülkede 11 farklı para birimi kullanılıyordu 🙂 Yanımda taşıdığım tüm para avroydu ama ülkelerden sadece 2 tanesinde avro geçiyordu. Kredi kartı kullanımında hiç bir sorun yaşamadım nerdeyse heryerde kullandım diyebilirim.

Benzin: 1.983 TL  (~1.011$)
12bin kilometre yol boyunca toplam 497lt benzin almışım. Bu yolun yaklaşık 3.300km’sini Norveç’te yaptım ve 1.050 TL’lik benzin aldım. Yani benzin masrafımın yarısı yolculuğumun 1/4 kadar mesafesi için harcamışım. Çünkü Norveç’te virajlar ve dağlar yüzünden (hızlanma/yavaşlama) benzin ortalamam yüksekti. Tabi benzin fiyatının 5.37TL/lt olmasının da bunda rolü büyük 🙁 Dönüş yolu olan Rusya ve Ukrayna’da ise 3.800km yaptım ve benzin için sadece 380TL ödedim.Konaklama: 1.192 TL (~607$)
30 günlük yolcuğumda toplam 10 gün para vermeden kaldım 🙂 Nasıl mı? 8 gün arkadaşlarımda ve 2 gün doğada kaldım. Geri kalan 20 günün ise; 9 günü otelde, 9 günü çadırda ve 1 günüde gemide geçirdim. Yani bu ücret 9 gün otel ve 9 gün çadır içindir. Avrupa’da 15 gün (8’i arkadaşlarımda) için 246TL, İskandinavya’da 6 gün (2’si doğada ücretsiz) için 308 TL, Rusya’da 4 gün için 522TL, Ukrayna’da 2 gün için 66TL ve Zonguldak’ta bir gün için 50TL ödedim. Rusya’da geçtiğim yerlerde kalacak sadece büyük otellerin olması yüzünden çok para ödedim 🙁 Ayrıca kamp kurmak için çok güvenli değil. Hem ayılar hem insanlar yüzünden.

Yemek & Market: 946 TL (~482$)
Açıkcası bunun çok ayrıntı yok 🙂 İçerisinde market, çay, kahve, fırın, restorant, v.b. ne ararsanız var. Sadece yiyecek ve içecek için ödediğim rakamdır kendisi.

Ulaşım & Turistik: 813 TL (~415$)
Bunun içinde yol, tünel, köprü, feribot gibi ulaşım için kullandığım giderler ile turistik amaçlı gittiğim bölgelerin (Mesela Nordkapp’a) giriş ücretleri yer alıyor. Bir de Ukrayna’dan geri dönmek için bindiğim 250$ olan geminin ücreti var tabi.

İletişim: 566 TL (~288$)
Sanırım bu da çok sorulan soruydu 🙂 Yol boyunca internet olarak Turkcell’in 20MB’lık 19TL olan yurtdışı internet paketini kullandım. Toplam 15 tane paket bitirmişim yani 285TL internet için ödedim. Ayrıca 81 TL’lik yurtdışı konuşması yapmışım. Geçtiğim her ülkede kısa bir süre durduğum için lokal hat almadım. Onun dışında 200TL kadar da Skype üzerinden yaptığım konuşmalar var.

Diğer: 447 TL (~228$)
Motosiklet için yaptığım harcamalar. Mesela yağ, voltmetre, elektrik bandı, plastik kelepçe, kablo v.b. gibi şeyler. Ayrıca elektronik olarak hafıza kartı, pil gibi ıvır zıvırlar var.

Vize & Evraklar: 537 TL (~274$)
Bunu eklemeyi unutmuşum az önce bir takipçim uyarınca ekleyim dedim hemen. Greencard için 79€ (aylık), Schengen vize başvuru ücreti 200TL ve seyahat sigortası için de 213TL (yıllık) verdim. Unutmadan 30TL’de yurtdışı çıkış pulu var tabi :)) Rusya ve Ukrayna hariç bütün ülkeler Schengen bölgesindeydi. Rusya ve Ukrayna zaten vizesiz.

Dolaylı Harcamalar: 2.538 TL (~1.295$)
Bunlar ne diyeceksiniz şimdi 🙂 Direk olarak gezi harcaması olmayan ama gezi sonrası yapmak zorunda kalacağım harcamalar oluyor. Mesela yolda kaybettiğim Gopro 3 Black kamera, su yüzünden bozulan Canon fotoğraf makinesi veya ekranı kırlan iPhone5 gibi yol boyunca başına birşey gelen malzemelerim. Bunları tamir ettirmek için  veya yenisini almam için 1438TL ödemem gerekti. Ayrıca bir takım lastik eskittim ve yolculuk sonrası motor bakımı içinde yaklaşık 1.100 TL harcayacağım.

Gezi boyunca harcadığım toplam para: 6.484 TL (~3.300$)

TOPLAM BÜTÇE: 9.022 TL (2013 yılı için yaklaşık 4.600$)

Harcamaların hepsi kişiden kişiye ve yapılan geziye göre değişiklik gösterebilir. Elimden geldiğince ayrıntılı yazmaya çalıştım. Artık ihtiyacı olan istediği kadarını alır ve böyle bir yolculukta kendi bütçesini için çalışabilir diye düşünüyorum 🙂

35 Comments

35 Comments
 • levent vardar

  Sevgili Serkan, tesekkurler. Yazinda 11 ulkexen sadece 2sinde Euro g3ciyordu dedigine gore bu ulkelerin her biri icin ayri ayri vize aldin demektir; yani ben olayo buralarda Schengen gecmez herhakde diye algiladim. Bunlar da ciddi bir maliyet ve zaman almistir diye dusunuyorum…

  • Serkan Sogut

   Levent abi şimdi ekledim onuda 🙂 Rusya ve Ukrayna hariç hepsi Schengen bölgesindeydi sadece para birimleri avro değildi. Rusya ve Ukrayna zaten vize istemiyor 🙂

  • Yaşar

   Honda cbf 150 yaklaşık 6 000 lik bir rota için nasıl olur sizce?

 • Frtlkmn

  Merhaba, motorunuz yol boyunca 100km’de ortalama kaç litre benzin tüketti?

  • Serkan Sogut

   Duruma göre değişiyor ki bu bazen 4lt/100km, bazen ise 6lt/100km. Fakat genel ortalamayı soruyorsan 12bin km’de 497lt harcadığıma göre ortalamam 4.14lt olmuş.

   • Serthan Öztürk

    Serkan bey, KLE 500 almayı düşünüyorum. sizce 12bin kilometre / 30 gün ortalama her gün 400km. yapar ve ben biliyorum siz bazen 700 km bile gittiniz, KLE500 konforlu olur mu yada hangi motoru tavsiye edersiniz.

    • Levv

     Serthan selam, KLE 500 ile 12 ülke 6500 km eşimle yaptığım seyahat tecrübesi ile cevap vermek isterim. Tek başına seyahat için yeterli bir motor ancak 2 kişi için konforsuz ve güçsüz kalıyor. Ayrıca KLE 500’ün yakıtı 100 km’de 5,5 – 7 lt arası değişmekte. 500 cc bir makine için yakıt sarfiyatı oldukça yüksek. Ancak mekanik olarak sorunsuz ve keyifli bir motordur…

   • Mehmet Güngör

    Serkan abi merhaba Mehmet ben. Tum yazilarini itinayla okudum. Oncelikle 2013’deki Nordkapp gezinde hangi motoru kullandin tenere660 mi? Ayrica suan bir enduro motor almak uzereyim senin tecrubelerine ihtiyacim var bu sebeple sana telefonla veya birsekilde ulasmak isterim abi.

  • Frtlkmn

   (497lt / 12bin)*100 = 4.14 litre tüketmiş. kendim cevapladım 😀

 • anıl

  Serkan abi bu konaklama olarak daha çok doğada çadır tercih edilemez miydi?

  • Serkan Sogut

   Anıl selam evet tercih edebilirsin mesela tüm avrupa’yı çadır yapabilirdin ama bazı şeyler gerekiyor arada. Mesela duş, elektrik, internet, v.b. Onun için arada kamp alanlarında kalmak gerekiyor. Rusya ve Ukrayna için doga’da çadır konaklama nasıl olur bilemdim. Çok güvenli olmayabilirler. Ben yapmamayı tercih ettim.

 • Hakan

  yol 12000km, zaman 30 gün, para 6484 TL, edinilen tecrübe PAHA BİÇİLEMEZ 🙂 çok da uzak ve erişilemez görünmüyor aslında, 1 haftalık yurtdışı tatili için neredeyse 3000 TL harcanıyor, burada koskoca 30 gün ve 12 ülke sudan biraz pahalı bile denebilir 😉

  • Serkan Sogut

   Hakan aslında Avrupa ve iskandinavya ülkeleri çok pahalı olduğu için böyle çıkıyor. Asya veya Afrika ülkelerine 30 gün bu paranın 3’de birine çok rahat gezebilirsiniz herşey dahil. Ben kesinlikle öylesini öneririm zaten. Avrupa bildiğimiz avrupa işte pek değişik birşeyler yok 🙂

 • Salih Balta

  Öncelikle korkusuzca gezmeni gezmene devam etmeni büyük bir içtenlikle kutluyorum ve devamını dört gözle bekliyorum. Çok merak ettiğim bir konu var. Bu kadar yolu niye tek başına gitmeyi tercih ettin? Grupla niye gitmedin. Mesela Almanya’nın kuzeyinde elektrik aksamı bozulmuştu o zaman yanınızda birileri olsaydı belki daha kolay çözebilirdiniz. Acaba bundan sonraki turlarınızı da tek başına mı yapacaksınız?

  • Serkan Sogut

   Salih selamlar 🙂 öncelikle maceralarımı takip ettiğin için teşekkür ederim . Tek seyahat etmeyi seviyorum. Grup olarak zaten çok fazla kısa gezilerde yapmıyorum. Ancak samimi olduğum 3-5 kişi olursa olur. Yoksa 10 kişi birşeyler yapmayalı çok uzun zaman oldu 🙂 Tek gitsen de grup gitsen de çok birşey değişmiyor. Kervan yolda düzülür bir şekilde sorunlara çare buluyorsun ve yola devam ediyorsun. Bulmak zorundasın zaten. Kendimle olmayı ve kendi kendime yetebilmeyi seviyorum sadece… Bundan sonraki gezileri de el verdiğince tek yapacağım. Ya da en fazla 2 kişi olur sanırım.

   • Salih Balta

    Yolun her daim açık olsun…

 • Levv

  Tebrikler süper bir gezi… yolculukları yakında ve imrenerek takip ediyoruz. Detaylı bilgiler için teşekkürler, seyahat planı yapacaklar için kritik bilgiler veriyorsunuz.

  • Serkan Sogut

   Levv ben teşekkür ederim beni takip ettiğin için 🙂 daha çok şey yazmak istiyorum ama zaman elvermiyor işte 🙁

 • Giray

  Selam Serkan,

  Nordkapp gezine benzer bir gezi planım var. Ancak biraz daha uzun bir gezi planlıyorum. Hesaplarıma göre yaklaşık 18700km yol yapıcam, 73 şehir gezip toplamda 85 gün civarı konaklamayı düşünüyorum. Tahminen de toplamda 9,5 günüm yolda geçecek :). Konaklamanın bir kısmını çadır, hostel bir kısmını da couchsurfing den yardımsever arkadaşlarda yapıcam. kısacası 3 ay civarı ortadan kaybolmak istiyorum. Bütçem de yaklaşık 3500€, biraz da kredi kartı ile destekleyebilirim. Bu kadar yolu honda nt650 deauville ile kat edebilirmiyim diye düşünüyorum. Ufak bir ayrıntı daha ekleyeyim; gezi Bulgaristan üzerinden kuzeye çıkmakla başlıyor, en tepe nokta Oslo, oradan Danimarka üzerinden Portekiz’e kadar gidiş, dönüşte İtalya’ya da uğrayıp Yunanistan üzerinden topraklara dönüş. Engin tecrübeni kullanarak bir yorum yaparsan sevinirim.

  • Serkan Sogut

   Giray selamlar, 18.700km tahmini güzelmiş 🙂 eminim yolda daha da uzar seyahatin gidişatına göre. Gideceğin ülkeler özellikle de kuzey ülkeleri çok pahalı 🙁 konaklama işini kesinlikle çadır ve couchsurfing ile yapmalısın. Yeme içme işini de kendin halletmen gerekiyor. Yoksa 3 ay o para ile tamamlaman zor. Çünkü yeme ve kalacak yer konusunda tasaruf yapabiliyorsun ama benzinden yapamıyorsun 🙁 18.700km / 100lt * 5.5lt (ortalama yakıt) ~ 1.050lt benzin yapar. Avrupa’da benzin yaklaşık 1.4€, kuzey ülkelerinde ise 2.1€ kadar çıkıyor. Ortalama 1.6€ desen litresine yaklaşıok 1.700€ benzin parası vermen lazım. Bu da elindeki paranın yarısı demektir. Onun dışında NT650 ile çok rahat yapabilirsin yolu.

 • Alp

  GreenCard neden gerekliydi? Sadece Schengen yeterli değil mi?

  • Serkan Sogut

   Alp selam, Greencard Türkiye’deki zorunlu trafik sigortasına benzer birşeydir. Schengen dahilindeki ülkelerin birinde kazaya karıştığında karşı tarafın hasarını karşılar. Bu schengen dışındaki gideceğin ülkelerin en azından %90’ında zorunludur ve ülkeye girerken yaptırılır. Daha önce ayrıntılı yazmıştım, buradan okuyabilirsin. http://www.ruzgarinizinde.com/motosiklet-ile-yurtdisina-cikarken-gerekli-evraklar/

   • Alp Saraç

    Anladım. İlk kez yurtdışına çıkacaksak baya bir evrak masrafı bekliyor demek ki. Hepsinin de fiyatının yüksek olması çok üzücü.

 • Turgut Taş

  selamlar ustadim, ben bu sene feribotla odessadan baslayip ukraynanin batisi, moldova ve belarusu gezmeyi planliyorum. ben scooter ciyim ve 250 lik scooter la yola cikmayi planliyorum. ogrenmek istedigim en azindan ukraynayi gormussun. scooter icin yollar uygun mu? toprak yola girmeyecegim cunku. sikinti ceker miyim? bu arada ayni scooter la gecen sene 5000 km lik avrupa turu yaptim. yoolar duzgun oldugu icin rahatti. ayni rahatligi bu cografyada bulabilir miyim?

  • Serkan Sogut

   Merhaba Turgut, Ukrayna’da yollar güzeldi bence scooter ile çok rahat gidebilirsiniz diye düşünüyorum. Sonuçta ana yollardan ayrılmadığınız sürece sorun olmayacaktır.

  • Tolga ILKI

   Selamlar; Gezinizi belki de yapmışsinızdır. Ben genede bu yaz yasadiklarımı paylasıyım.

   Ben Arabayla Istanbul – Bulgaristan – Romanya – Moldova / Kushinev – Ukrayna /Kiev & Odessa

   Moldova’nın yolları berbat ötesiydi. Ukrayna’dan Moldova’ya geçis ciddi baş ağrıttı. TomTom guzergahını bir takip ettim. Ukragna’da ana yollar iyi. Kiev / Odessa en iyi yoldur.

   Odessa / Istanbul Galati uzerinden gelicekseniz ki en kısa yol, Ukrayna tarafı sıkıntılı.

   Ilaveten Ukrayna giriş yoğun güvenlikli. Araçlar didik aranıyor resimler çekiliyor. Üzerinizde sıkıntılı bir sey olmasın. Alkol sigara limitlerine dikkat edin. Ayrica araba icin 1 saat evrak hazırlıyorlar. 45 dolar gibi masrafı vardı. Aman hić bir parcayi kaybetmeyin yanarsınız. Rus mantığı ile çalışıyorlar.

   Moldova’da sigara ozellikke bedava ama çikarmak bas ağrısı. Biz 10 karton imha etmiştik. Acımadılar.

   Yakıt buralarda çok çok ucuz.

   Guvenlik sıkıntısı yaşamadik. Ama doğu ukrayna’ya sakın gitmeyin.

   Detay isterseniz yazabilirsiniz.

   Tolga ILKI

   tolgailki@hotmail.com

 • Ümit Yıldırım

  Serkan Merhaba,

  Nordkapp projeni ben de önümüzdeki ay uygulamak istiyorum. Sadece gidişim Bulgaristan, Sırbistan, Slovakya, Çek Cum., Almanya üzerinden olacak, dönüşümse Rusya, Belarus, Ukrayna, Romanya üzerinden olacak. Yaklaşık 12000 km mesafe öngörüyorum. Sorum şu: bunu yapabilmek için yirmi günüm var. Yani günde ortalama 600 km yol yapmam gerekiyor, dinlenme günü koymadan. Ne dersin, yapılabilir mi? Bu arada motorum ST1300 Pan. Yorumunu merak ediyorum. Bir de şimdiki seyahatini de yakından takip ediyorum, süpersin! Selamlar, sevgiler 🙂

 • Tolga ILKI

  Selamlar,

  2014 senesinde de arabayla 15 ulke Avrupa’dan / … Polonya Kaliningrad Litvanya Letonya Riga’ya kadar oradan feribotla İsveç oradan Norvec Bergen, sonra Danimarka Almanya Fransa Paris ve donüs. 9995 km 29 gün çadır camping noktalarında sadece 1 gün otel mecburiyetten Kaliningrad’da

  Bütce 2500 euro herbir şey dahil

  Araç 2004 Honda Accord 🙂

  Sevgiler

  Tolga ILKI

  tolgailki@hotmail.com

 • T Asan

  ukraynadan türkiye ye gemi ile geçtiniz herhalde… ne kadar ödediniz. ? Motorların nakliyelerinde nelere dikkat etmeliyiz. bunla ilgili bir yazı herkesin işine çok yarayacaktır.
  şimdiden teşekkürler cevabınız için…

  • Serkan Sogut

   Sanırım 250$ ödedim gemi için. Gemi Ro-Ro tipinde olduğu için gidip direk motorla biniyorsunuz. Gümrük işlemleri orada yapılıyor. Siz de gemi ile 30 saatte Türkiye’ye geliyorsunuz. Zaten Triptik filan olmadığı için işlemler her iki tarafta da yarım saat sürmüyor.

   • T Asan

    çok teşekkür ederim . çok da pahalı değilmiş.
    brezilya da yaşıyorum. güney amerika ya motoru mu getirmenin yolları nasıl yaparım, tavsiyenize ihyacım var.

 • Hakan Ç

  An itibariyle 1 dolar 3,75 TL. Böyle bir gezi 4600 dolardan 17250 TL yapıyor. (3300 dolardan 12375 TL)

  Alım gücümüzün 2013 den 2017 ye artmadığını da düşünürsek; Edirne’den ötesi artık imkansıza yakın mı? imkansız mı? 🙁

  • Serkan Sogut

   Evet ne yazık ki alım gücümüz çok düştü 🙁 şimdi Afrika rakamlarına bakınca ben bile ürküyorum.

 • Tembel Herif

  Nordkapp yapmış bir grupla yapılan bu röportajı okudum. Yapılan harcama tutarına kadar birçok şeyden bahsetmişler. Güzel de olmuş 🙂 Belki sizinde hoşunuza gider.
  http://www.savageandfree.com/nordkapp-motosiklet-turu/

Post a Comment