Motosiklet ile Yurtdışına Çıkarken Gerekli Evraklar

Bu soru sanırım bana en çok sorulan solardan biridir. Aslında daha önce yazmak istiyordum fakat bir türlü sıra gelemedi. Hazır sezon açılmışken bu konudaki tecrübelerimi yazıp faydalı bir motosiklet sürücü olayım 🙂

Motosiklet ile yurtdışına çıkarken gerekli evraklar biraz da gideceğiniz yere göre değişiyor. Ben gittiğim bölgelere göre gerekli evrakları daha önce açıklamıştım.  Şimdi de evrakların ne olduğunu kısaca açıklayım.

Uluslararası Taşıt Belgesi:
Aracın yurtdışındayken size ait olduğunu gösteren belegedir. Ruhsatın birçok dilde yazılmış versiyonu gibi düşünebilirsiniz. Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu (T.T.O.K)’dan çıkartılabiliyor. Yıllık ücreti 115TL’dir (2014 yılı). Araç ruhsatı ile birlikte giderseniz 5dk çıkartıyorlar. Şimdiye kadar bu evrağın lazım olduğunu hiç görmedim. Çıkartmıyorum da. Eğer işe yaradığını gören varsa ve yazarsa sevinirim 🙂 Bu arada direk uluslararası ehliyet istediğinizi söylerseniz bunu da size sormadan veriyorlar ve parasını istiyorlar. Bu evrağı istemediğinizi belirtin.

Uluslararası Ehliyet:
200’e yakın ülkenin anlaştığı ve imzaladığı anlaşma sayesinde yurtdışında iken sorunsuz araç kullanmanızı sağlayan belgedir. Yunanistan dışında kapıda ya da polis kontrolünde sorulduğunu hiç görmedim. Ayrıca yurtdışında araç kiralarken de hiç sorun olmadı. Fakat yine de alınmasında fayda görüyorum. Polisin birinin sorası tutar sonra uğraş dur.  Aynı şekilde T.T.O.K‘ dan alınabilmektedir. Ehliyetiniz ve 2 fotoğraf ile birlikte giderseniz hemen düzenleyip veriyorlar. İlk alım yıllık bedeli 373TL, sonraki yenilemelerde ise 200TL’dir  (2014 yılı).

Green Card:
Green Card;  Türkiye’deki zorunlu trafik sigortasının benzeridir. Avrupa ve Balkan ükeleri (Kosova hariç), Rusya, Fas, Tunus, İran ülkerinde geçerlidir. Green card anlaşmalı ülkeler listesine buradan ulaşabilirsiniz. Bu ülkelerde kaza yapmanız durumunda karşı tarafın zararını karşılar. Green Card’ı T.T.O.K ‘dan veya bizim gibi motosiklet sürücüsü olan Şair Sigorta‘dan da alabilirsiniz. Motosikletinize göre ve yurtdışında kalacağınız süreye göre ücreti değişmektedir. Zorunlu trafik sigortası ve araç ruhsatı ile alınabilmektedir. Eğer gideceğiniz ülke Green Card üyesi değilse büyük ihtimal ülkeye giriş yaparken 1 haftalık ya da daha uzun sürelerde oranın trafik sigortasını yaptırmanız gerekecektir. Ayrıca gideceğiniz bölgelere göre Yellow, Orange gibi farklı sigorta çeşitleri de bulunuyor.

Tiriptik:
Gümrük geçiş karnesi, araçlarınızın yabancı gümrüklerden herhangi bir teminat ödemeden geçişini sağlar. Aynı zamanda Türk Gümrükleri tarafından çıkan araçların sorunuz şekilde takip edilmesini sağlayan bir belgedir. Sadece T.T.O.K ‘dan alınabilir. İlk alım, 1 yıllık için 400TL TL, uzatma ise 350TL’dir (2014 yılı). Schengen ülkeleri için triptik gerekmiyor.

Pasaport:
Sanırım ne olduğunu herkes biliyor. Eğer gidilecek ülke vize istiyorsa onuda unutmayın 🙂

Bunlar genel olarak yurtdışına çıkarken gerekli olan belgelerdir. Fakat bahsettiğim gibi gideceğiniz ülkelere göre bu evrakların hepsi gerekmemektedir. Nelerin gerektiğini önceden araştırmanızda fayda var.

ETİKETLER

23 Yorumlar