Bölgelere Göre Gerekli Evraklar

Yurtdışına çıkarken gereken evrakların ülkere göre farklılık göstermektedir. Genel olarak evrak listesini, nereden alınabileceğini ve ücretlerini öğrenmek için “Motosiklet ile Yurtdışına Çıkarken Gerekli Evraklar” yazımı okuyabilirsiniz. Şimdiye kadar motor kullandığım ülkeler için gerekli olan ve benim çıkarttığım evraklardan bahsedim.

Schengen için Gerekli Evraklar

Schengen ülkeleri için sadece Greencard almanız yeterli oluyor. Hem kiralama yaparken hem de kullanırken kendi ehliyetinizi kullanabiliyorsunuz. Fakat Yunanistan  üzerinden schengen ülkelerine giriş yapacaksanız ne yazik ki uluslararası ehliyet almanız gerekecek. Ben olmadan hiç giremedim. Girenler oluyormuş. Sanırım kapıda bulunan memurun tutumuna göre değişiyor. İsterseniz siz de deniyebilirsiniz. Eğer giremezseniz Türkiye sınırında T.T.O.K bulunuyor. Oradan uluslararası ehliyetinizi alabilirsiniz. Fakat yanınızda 2 tane fotoğraf ve para bulundurmayı unutmayın!

Balkanlar için Gerekli Evraklar

Balkan ülkelerine de (Makedonya, Arnavutluk, Bosnahersek, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Bulgaristan) aynı şekilde sadece Greencard ile girebilirsiniz. Fakat Kosova Greencard üyesi olmadığı için oraya girerken sigorta yaptırmanız gerekiyor. Sınır kapısında yaptırabiliyorsunuz. Ben 15 günlük sigorta için 15€ ödemiştim.

Ortadoğu için Gerekli Evraklar

Ortadoğu ülkelerinden Suriye, Ürdün ve Lübnan’a giderken Triptik çıkartmanız gerekiyor. Bu 3 ülke de Greencard üyesi olmadığı için ülkelere giriş yaparken sınırda sigorta yaptırıyorsunuz. Suriye için 1.800SP (2010 yılı), Ürdün için 30JD (2010 yılı) vermiştim. Lübnan’a girerken ise sigorta istemiyorlar (en azından benden istemediler).

Kafkaslar için Gerekli Evraklar

Kafkaslarda Gürcistan’a giriş yaparken ise herhangi bir belgeye ihtiyacınız yok. Sadece pasaportunuz ve ruhsatınızı alıp gidebilirsiniz.

Afrika için Gerekli Evraklar

Afrika için durum biraz karışık tabi 🙂 Triptik zaten alma zorunluluğunuz var. Hatta Mısır’a giriş yapacağınız için 1.000$’da teminat yatırmanız gerekiyor. (Dönünce paranızı geri alabiliyorsunuz) Onun dışında uluslararası ehliyet de bulundurun bence. Trafik sigortası için kuzey Afrika ülkelerinde Orange Card hakim daha aşağılarda ise Yellow kard geçerli. Ülkelere göre sigorta listesini buradan görebilirsiniz. Mozambik için triptik ve sigortayı kapıda alıyorsunuz. Güney Afrika için trafik sigortası gerekmiyor 🙂

9 Yorumlar