Bölgelere Göre Gerekli Evraklar

Yurtdışına çıkarken gereken evrakların ülkere göre farklılık göstermektedir. Genel olarak evrak listesini, nereden alınabileceğini ve ücretlerini öğrenmek için “Motosiklet ile Yurtdışına Çıkarken Gerekli Evraklar” yazımı okuyabilirsiniz. Şimdiye kadar motor kullandığım ülkeler için gerekli olan ve benim çıkarttığım evraklardan bahsedim.

Schengen için Gerekli Evraklar

Schengen ülkeleri için sadece Greencard almanız yeterli oluyor. Hem kiralama yaparken hem de kullanırken kendi ehliyetinizi kullanabiliyorsunuz. Fakat Yunanistan  üzerinden schengen ülkelerine giriş yapacaksanız ne yazik ki uluslararası ehliyet almanız gerekecek. Ben olmadan hiç giremedim. Girenler oluyormuş. Sanırım kapıda bulunan memurun tutumuna göre değişiyor. İsterseniz siz de deniyebilirsiniz. Eğer giremezseniz Türkiye sınırında T.T.O.K bulunuyor. Oradan uluslararası ehliyetinizi alabilirsiniz. Fakat yanınızda 2 tane fotoğraf ve para bulundurmayı unutmayın!

Balkanlar için Gerekli Evraklar

Balkan ülkelerine de (Makedonya, Arnavutluk, Bosnahersek, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Bulgaristan) aynı şekilde sadece Greencard ile girebilirsiniz. Fakat Kosova Greencard üyesi olmadığı için oraya girerken sigorta yaptırmanız gerekiyor. Sınır kapısında yaptırabiliyorsunuz. Ben 15 günlük sigorta için 15€ ödemiştim.

Ortadoğu için Gerekli Evraklar

Ortadoğu ülkelerinden Suriye, Ürdün ve Lübnan’a giderken Triptik çıkartmanız gerekiyor. Bu 3 ülke de Greencard üyesi olmadığı için ülkelere giriş yaparken sınırda sigorta yaptırıyorsunuz. Suriye için 1.800SP (2010 yılı), Ürdün için 30JD (2010 yılı) vermiştim. Lübnan’a girerken ise sigorta istemiyorlar (en azından benden istemediler).

Kafkaslar için Gerekli Evraklar

Kafkaslarda Gürcistan’a giriş yaparken ise herhangi bir belgeye ihtiyacınız yok. Sadece pasaportunuz ve ruhsatınızı alıp gidebilirsiniz.

Afrika için Gerekli Evraklar

Afrika için durum biraz karışık tabi 🙂 Triptik zaten alma zorunluluğunuz var. Hatta Mısır’a giriş yapacağınız için 1.000$’da teminat yatırmanız gerekiyor. (Dönünce paranızı geri alabiliyorsunuz) Onun dışında uluslararası ehliyet de bulundurun bence. Trafik sigortası için kuzey Afrika ülkelerinde Orange Card hakim daha aşağılarda ise Yellow kard geçerli. Ülkelere göre sigorta listesini buradan görebilirsiniz. Mozambik için triptik ve sigortayı kapıda alıyorsunuz. Güney Afrika için trafik sigortası gerekmiyor 🙂

9 Comments

9 Comments
 • ümit kaya

  serkan bey gürcistana arabayla gidersek ruhsat yeterlimi bilginiz varmı??

  • Serkan Sogut

   Evet evet motosiklet ve araba fark etmiyor. Ruhsat ile giriş yapabilirsiniz.

 • erhan bolcal

  ilgiyle takip ediyorum ortak tanıdıklarımız var..rusya yolculuğum için evrak olarak gerekli neler var sizden onu yazmanızı rica edecektim…teşkkürler…

  • Serkan Sogut

   Erhan selamlar, daha önce gittiğim ülkeler için gerekli evrakları yazmıştım sadece. Diğer ülkeler için çok bilgim yok :/ Rusya’ya motosiklet ile daha önce gitmiş kişiler vardı. Ben daha önce internet sitelerini görmüştüm onlarla irtibata geçebilirsin. Google’da arama yaparsan kesin bulursun. Ben adresleri hatırlıyamadım.

 • Anıl Anuk

  Serkan bey selamlar. biz bu sene 5 arkadaş haziran ayında sizinde daha önce yapmış olduğunuz Yunanistan-İtalya gezisi yapacağız. yunanistan üzerinden transit olarak feribot ile italyaya gececeğiz. bu noktada vizeyi italyadan almamızı öneriyorlar fakat yunanistana ilk girişimizi yapacağımız için buradada sorun cıkabileceğini düşünüyoruz. Size sorum bu durumda vize başvurusu için hangi ülkeyi tercih etmemiz gerektiğidir. ?

  • Serkan Sogut

   Normalde Schengen’in kurallarında yazan; ya ilk giriş yapacağınız ülkeye ya da en çok kalacağınız ülkeye vize almanız gerektiği yazıyor. Siz İtalya’dan alıp Yunanistan’dan geçerken İtalya’ya gittiğinizi ve orada gezeceğinizi söylerseniz sorun çıkarmaması lazım. Fakat Yunanistan kapısını çözebilmiş değilim ne yapacakları belli olmuyor. Ben giderken Fransa vizesi alıp motoru Tries’teye götürmüştüm. Slovenya’ya uçakla indiğimde adam fransaya giriş yapmam gerektiği konusunda uyardı. Motorumu gemi ile gönderdiğimi onu alıp Fransa’ya gideceğimi söyledim hiç sorun çıkarmadı. Tabi dediğim gibi tamamen o an orada duran adamın insiyatifine kalmış bir durum. Bu arada küçük bir hatırlatma eğer ilk kez Schengen alıyorsanız ilk o ülkeye giriş yapmak zorundasınız. Şimdiden iyi yolculuklar dilerim. Rota veya yardım edebileceğim bir konu olursa bana ulaşın yardımcı olmaya çalışırım hiç sorun değil.

 • Dilber_sami

  peki bulgaristan için noter tastıklı vekaletname ve triptik yeterli mi sadece? bırde greencard nerede yaptırabılırız ?

  • Serkan Sogut

   vekaletname olaylarını hiç bilmiyorum açıkcası. Daha önce hiç ihtiyacım olmadığı için araştırmamıştım. Triptik artık schengen üye ve aday ülkeleri için gerekmiyor sanırım. Greencard ‘ı herhangi bir sigorta acentasından yaptırabilirsiniz. Ben Şair sigortandan yaptırıyorum. http://www.sairsigorta.com/

 • Cem

  Selamlar Serkan bey,

  Yunanistana girişte triptiğin gerekli olmadığını belirtmişsiniz yukarıda. Fakat türkiye yunanistan feribot seferleriyle ilgili rezervasyon bilgilerini içeren bu sitede ( http://www.feribot.net/feribot/# ) triptik belgesinin gerekli olduğu söyleniyor ( rezervasyon kuralları kısmında) . Ben 2016 yılında bir yunanistan gezisi planlıyorum ve bu geziye çeşmeden feribotla sakız adasına geçerek başlamayı düşünüyorum. Triptiğin yunanistana girişte gerekli olmadığına emin misiniz ?

Post a Comment