Amerika Seyahatinin Bütçesi

Latin Amerika seyahatimizin Amerika kısmı için ne kadar harcadığımızı çıkardım. Hem motosiklet hem de sırt çantası ile gezenlere bilgi vermesi açısından yine ayrıntılı olarak listeledim. Öncelikle rotamızı yazayım. Amerika’ya Houston Texas eyaletinden girdik. Sırasıyla Texas, New Mexico, Colorado, Utah, Arizona, California ve Arizona şeklinde 47 günde 8.500 küsür kilometre yol yaptık. Texas’dan California’a doğru ciddi bir fiyat artışı oldu. Sanırım ilk olarak California’dan başlamış olsaydık bu kadar kalmazdık. Amerika’da popüler olarak bilinen neredeyse (16 tane) tüm milli parklara uğradık. Houston, Austin, Albuquerque, Las Vegas, San Francisco, Los Angeles ve San Diego gibi popüler şehirlerde de kaldık ve gezdik.

Bütçeyi daha önce yaptığım gibi yine birkaç başlık altında toparladım. Harcamaların çoğunu kredi kartı ile yaptım. Geçtiğim bütün ülkelerde (Arnavutluk hariç) kredi kartı kullanımı oldukça yaygın.

Benzin: 1.239 TL (~413$)

8.500 km boyunca toplam 568 litre benzin almışız. Her iki motosiklet de neredeyse aynı yakıyordu onun için ikiye bölebiliriz. Motosiklet başı 284 litre ve 619TL yapıyor. En ucuz benzin Texas eyaletindeydi ve galonu 1.6$ (litresi 1.26TL) civarındaydı. En pahalı benzin ise tabii ki California’daydı ve galonu 2.8$ (litresi 2.2TL) civarındaydı.  Otoyollarda yaklaşık 110-120km/saat civarında kaldık. Normal yollarda ise 70-90 aralığındaydık. Motorların yakıt oranları bu sefer biraz değişti. Otoyollarda 4lt/100km yakarken, normal yollarda eskisi gibi 3lt/100km civarında kaldı. Amerika için genel ortalama ise 3,34/100km çıkıyor.

Konaklama: 2.298 TL (~766$)

Toplam 46 gece konakladık. 27 gece kamp kurduk ve kamp için ortalama 54TL ödedik. En ucuz kamp 30TL, en pahalısı ise 92TL oldu. Kamplar genelde Texas (doğudan) eyaletinden California (batıya) eyaletine doğru pahalandı.  6 gece otelde kaldık ve gecelik ortalama 138TL ödedik. 13 gece ise ardaşlarımız da kaldık. Hepsine buradan tekrar teşekkür ediyorum.

Yemek & Market: 2.931 TL (~977$)

Amerika boyunca yeme içme üzerine aklınıza ne geliyorsa onlar için ödediğimiz rakamdır. Sadece market ve restoran tutarlarını ayrı tutuyorum. Böylece ne kadar dışarda yemişiz ne kadarını kendimiz hazırlamışız çıkarabiliyorum. Sadece 26 kez dışarda yemişiz ve 281TL harcamışız. Geri kalanında ise kahvaltı, öğlen ve akşam yemeklerini kendimiz hazırlamışız.

İletişim: 300TL (~100$)

Amerika içinde bulunduğumuz sürece oradan aldığımız lokal (T-Mobile) hat kullandık. İlk ay 2 ayrı hat aldık. Sonrasında ise sadece tek hattı yeniledik ve kullandık. Kullandığımız pakette sınırsız internet vardı fakat ilk 5GB boyunca 4G ilen sonrasında 2G oluyordu. 🙂

Evraklar & İzinler: 624 TL (~208$)

Bunun içinde neler var kısaca sayim; 90$ Amerika’daki milli parklara bir yıl boyunca ücretsiz giriş yapmak için aldığımız kart (Bir kart ile iki motor giriş yapabiliyor ve 3. milli parkta parasını amorti etti.), 46$ girdiğimiz eyalet parklarına, 42$ katıldığımız bir tura ve son olarak da 30$ Amerika için yaptırdığımız trafik sigortasına vermişiz.

 

Servis & Yedek Parça: 1.827TL (~609$)

Amerika’ya girdiğimde ve çıkarmadan hemen önce 2 defa motor yağı değiştirdim. Toplam 6 litre yağ için 58$ verdik. CRF’nin zincir dişlisini değiştirmek için 50$ ödedim. Aslında bu parayı sadece eski zinciri kesmesi ve dükkandaki aletleri kullanmak için ödedim. İşlemi kendim yaptım. Yapmasaydım 142$ istiyordu. 2 tane buji, balata spreyi, bir tane arka iç lastik için 33$ verdik. Ayrıca 468$’a 2 çift Heidenau K60 lastik aldık. Servise para vermemek için kendimiz değiştirdik. Çünkü 4 lastik için 80$ civarında istiyorlardı. Tabii bu lastiklerin tamamını Amerika seyahatine saymamak lazım aslında.

Diğer: 270TL  (~90$)

Alış veriş, çamaşır, kaybettiğim ya da not almayı unuttuğum harcamalar.

TOPLAM BÜTÇE: 9.489TL (~3.163$**)

Amerika seyahati için günlük ortalama 202TL (67$) olmuş. Eğer sadece benzin, konaklama ve yeme&içme kısmını alırsak günlük 138TL (46$) harcamışız. Amerika gibi parasının değerli olduğu bir ülke için hiç fena değil bence.

Tabii bu rakamların iki kişilik olduğunu unutmayın. Eğer tek kişilik hesaplayacak olursak. Benzin, yeme&içme, iletişim ve evrak giderlerini 2’ye bölebiliriz. Konaklama kısmında ise sadece 6 gecelik otel parasının %60’unu alarak kampın tamamını almak gerekiyor. Çünkü Amerika’da kamp için alana para veriyorsun. Kişi başı ya da çadır başına değişmiyor. Kısaca tek kişi için de yaklaşık 6.600TL (2.200$) civarında olurdu.

Harcamaların hepsi kişiden kişiye ve yapılan geziye göre değişiklik gösterebilir. Elimden geldiğince ayrıntılı yazmaya çalıştım. Artık ihtiyacı olan istediği kadarını alır ve böyle bir yolculukta kendi bütçesin için çalışabilir diye düşünüyorum

Ayrıca daha önce paylaştığım seyahat bütçelerini de burdan okuyabilirsiniz.

** Dolar kuru Ekim 2016 tarihine göre yaklaşık 3TL olarak alınmıştır.

10 Comments

10 Comments
 • Çay İç ve Gez

  10 bin TL ye güzel vakit geçirmişsin.

 • VizeyeBasvur

  İnanılmaz iyi bir bütçeyle tamamlamışsınız gerçekten. Umarım elini bile kaldırmaya üşenip bu parayı Bodrum’da 4 günde harcayan arkadaşlara ilham vermiş olur yazınız. Yolunuz açık olsun…

 • birucak.com

  sadece bir gece otelde konaklamak için 10 – 15 bin tl harcayanlar var, bu bütçe ile iyi iş çıkarmışsınız.

  • Serkan Sogut

   Teşekkür ederim. Evet nasıl gezdiğin çok önemli ya da ne yapmak istediğin. Ben gezmeyi tercih ediyorum gece nerde kaldığımı çok önemsemiyorum.

 • Baris Ercetin

  motosikleti amerikaya nasıl götürdünüz?

  • Serkan Sogut

   İspanya’nın Bilbao şehrinden Ro-Ro’ya verdik ve Amerika’da Teksas eyaletinin Houston şehrinden geri aldık. 🙂

 • Baris Ercetin

  hayalim olan seyahat, roro maliyeti ne oldu acaba?

  • Serkan Sogut

   Maliyeti sanırım iki motor için 1.500$ civarındaydı. Hesaplayıp ayrıntılı olarak yazacağım.

 • Baris Ercetin

  bu arada benim siteyle ilgili bir eleştirim var, çok eskiden beri takip ederim ancak konular dağınık, insan içinde dolaşırken kayboluyor, bir revizyon yaplısa derlenip toplansa iyi olmaz mı?

  • Serkan Sogut

   Evet haklısınız ben de farkındayım ve düzenlemek istiyorum. Türkiye’ye döndüğüm zaman el atacağım. 🙂

Post a Comment