Yurtdışında Motosiklet Kiralama – Gereken Belgeler

Yurtdışında motosiklet kiralama;

Önceki yazılarımda yurtdışında motosiklet kiralama ve dikkat edilmesi gerekenler konusundan bahsetmiştim. Şimdi ise yurtdışında motosiklet kiralarken istenen evraklara değineceğim.

Genel olarak yeni ehliyetlerimiz ingilizce olduğu için Avrupa’nın bir çok yerinde kullanılabiliyor. En azından motosiklet kiralanabiliyor. Tabi A2 ehliyetinizin olması gerektiğini söylemem gerekmiyor sanırım 🙂 Aslında ekstra herhangi bir belge isteyeni olmadı. Fakat Avrupa dışında hiç motosiklet kiralama deneyimim veya araştırmam olmadığı için diğer ülkeler için durumu bilmiyorum.

 

ehliyetuluslararasi ehliyet

Şimdiye kadar Yunanistan dışında Uluslararası Ehliyet soran olmadı. Yunanistan’dan hiç motosiklet kiralamadım, fakat Uluslararası Ehliyet olmadan ülkeye de hiç giremedim. Alması son derece kolay olan fakat pek ucuz olmayan bu belge ile bir çok dilde ehliyetinizin olduğunu ispat edebiliyorsunuz.

Aslında Avrupa’da ki trafik polislerinlerinin Uluslararası Ehliyet sordukları yönünde rivayetler bulunuyor. Fakat şimdiye kadar bana hiç soran olmadı. Zaten kurallara uyduğunuz taktirde birilerin sizi durdurma olasılığı da çok düşük.

Unutmadan bazı ülkeler veya acentalar motosiklet sınıflarına göre ehliyet yaşına veya sizin yaşınız ile ilgili belli koşullar koyabiliyorlar. Ayrıca diğer önemli konular için “Yurtdışında motosiklet kiralarken dikkat edilmesi gerekenler” yazımı okumanızı öneririm. Hep dediğim gibi kiralama öncesinde muhakkak acenta ile iletişime geçerek koşulları teyid edin.

4 Yorumlar