Yurtdışında Motosiklet Kiralama – Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtdışında motosiklet kiralama;

  1. Genel bilgi
  2. Dikkat edilmesi gerekenler
  3. Gereken belgeler

Daha önce yurtdışında motosiklet kiralama konusundan bahsetmiştim. Şimdi ise yurtdışında motosiklet kiralarken dikkat etmeniz gereken konulara değineceğim.

Kiralamak istediğiniz motosiklet türü ve modeline karar vermeden önce, kiralamak istediğiniz ülkedeki acentaları bulmaya çalışın. Çünkü her ülkede istediğiniz modeli bulamıyabilirsiniz. Acentalar ellerinde bulundurdukları motosikletler hakkında ayrıntılı bilgi veriyorlar. İnternet sitelerinden model listesine ve fotoğraflarına ulaşabilirsiniz. Bazıları kaç model, kaç kilometrede gibi ayrıntılı bilgileri de verebiliyor. Kiralama öncesi kendileri ile e-posta/telefon yolu ile iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Motosiklet Sınıfları

Eğer çanta (side/top case), GPS ihtiyacınız varsa veya mont, kask gibi malzeme kiralamak istiyorsanız, mutluka acenta ile konuşun. Çünkü bu hizmetler hem her acentada olmuyor, hem de motosiklet modeline göre farklılık gösterebiliyor. Ayrıca fiyatlarını almayı da unutmayın. Bu aksesuarlar için kira süresince günlük olarak para istemekteler. Özellikle uzun süre kiralıyacaksanız pazarlık edin 🙂

Eğer motosikleti kiralamak istediğiniz yer ile teslim etmek istediğiniz lokasyonlar farklı ise, acentanın bu hizmeti verdiğinden emin olun. Çünkü her acentada bu hizmet bulunmuyor. Bazen bulunanların da çok astronomik rakamlar istediği oluyor.

Motosiklet kiraladığınızda acentaların çalışma saatlerine bakmanızı öneririm. Çünkü haftasonu hiç açık olmayan veya cumartesi yarım gün açık olanlar olabilir. Bu tür durumlarda motosikleti nasıl teslim edebileceğinizin ayrıntılarını öğrenin. Bazı acentaların anahtarları bırakabilmeniz için kutuları oluyor. Böylece motosikleti otoparka bıraktından sonra anahtarı kutuya atıp gidebiliyorsunuz. Aksi taktirde motor teslim etmek için pazartesiyi beklemek zorunda kalabilir daha kötüsü kullanmadığınız halde bir gün ücreti daha ödersiniz.

Koşullar

Motosiklet kiralama işine girmeden önce bulabildiğiniz bütün acentaları araştırın. Arama motorundan, yabancı forumlardan çok rahat web sitelerine ulaşabilirsiniz. Gerekirse telefon ve e-posta yoluyla iletişime geçin. Bazıları ilginç kampanyalar yapabiliyor. Mesela 7 gün veya daha fazla kiraladığınızda motosikleti direk olarak havalimanına getiren acentalar bulunuyor. Böylece uçaktan iner inmez motosiklete atlayıp seyahatinize başlayabiliyorsunuz. Ayrıca bazı acentaları haftasonu, haftalık veya aylık kiralamalar için kampanya paketi yapıyorlar ve günlük kiralamaktan çok daha ucuza geliyor. Unutmadan eğer günlük kilometre limitli bir tarife ile kiralıyorsanız, kilometre aşımlarında ödiyeceğiniz miktarları iyice öğrenin.

Son olarak hemen hemen her acentanın sayfasında kiralama koşulları şeklinde bir sayfa bulunuyor burayı muhakkak okuyun. Bazı motosiklet modelleri için yaş yada ehliyet yaş sınırı olabiliyor.

Eğer yurtdışında motosiklet kiralamayı düşünüyorsanız bunları not defterinize eklemeyi unutmayın!

No Comment

No Comments

Post a Comment