Yurtdışında Motosiklet Kiralama

Yurtdışında Motosiklet Kiralama

Yurtdışında motosiklet kiralama;

Yurtdışında motosiklet kullanmak istiyorsunuz, fakat yurtdışına motosiklet ile çıkma imkanınız veya zamanınız yok. Daha kötüsü motosikletiniz yok 🙂 Sorun değil yurtdışında motosiklet kiralama acentaları ile tüm bu sorunları aşabilirsiniz.

Eğer kısa süreli bir yolculuk düşünüyorsanız motosiklet kiralama daha avantajlı olabilir. Ayrıca motosiklet seyahatinize direk olarak gitmek istediğiniz yerden başlayarak, tüm tatilinizi burada geçirebilirsiniz. Yeri gelmişken bir avantajından daha bahsetmek istiyorum. Aklınızda olan ve test etmek istediğiniz motosikleti kiralayarak hayalinizi kurduğunuz yollarda test edebilirsiniz.

Motosiklet kira ücretlerini, genellikle motor hacmine (cc) göre sınıflandırarak belirliyorlar. Ayrıca kira dışında tüm acentalar motosikletin sınıfına göre önden kapora alıyorlar. Bu kapora aslında motosikletin kasko miktarına göre belirleniyor. Eğer motosiklete birşey olursa kaskodan paralarını alıyorlar, fakat kaskonun bedelinizide sizden alıyorlar. Bazı acentalar kapora miktarını kredi kartından ön provisyon olarak bloke ediliyor. Bazıları ise direk olarak elle slip çekerek saklıyorlar. Motosikleti sağlam olarak geri getirdiğinizde  kapora miktarını iade ediyorlar.

Genel olarak motosiklet kiralarken iki seçeneğiniz var. Birincisi günlük olarak kilometre sınırlı diğeri ise sınırsız kilometre seçeneğidir. Eğer çok fazla yol yapmayı düşünmüyorsanı günlük 200km sınırlı seçenekler çok daha uygun fiyatlara gelecektir. 200km geçtiğiniz taktirde kilometre başına ekstra ücret alıyorlar.Acentaların çoğunda motosikleti aldığınız yere teslim etmeniz gerekirken, bazıları farklı yerlerden teslim etmenize olanak sağlıyor. Mesela motosikletinizi Milano‘dan kiralayıp, Roma‘ya kadar gez geze indikten sonra orada teslim edebilirsiniz. Tabi ki bu hizmet için ekstra para alıyorlar ve çok ucuz olduğu söylenemez.

Modellere göre motosikletler ile beraber arka çanta veya yan çanta verebiliyorlar.Ayrıca bir çoğunda yine günlük olarak kiralayabileceğiniz haritalı ve motosiklete uygun GPS’ler bulunuyor. Kıyafet konusunda da kendi kıyafetinizi götürmeniz taraftarıyım. Fakat acentalardan kask, mont, eldiven ve bot gibi malzemeleri de çok uygun fiyatlara kiralayabiliyorsunuz. Eğer kendi kiyafetlerini götürmeyi düşünüyorsanız montunuz ve kaskınız ile uçağa çok rahat binebilirsiniz. Kaskı bagaja vermenizi önermem 🙂

Bir çok ülkede motosiklet kirayabileceğiniz acentalardan bazıları;

Ayrıca http://www.ridetheworld.com/ adresi kullanarak bir çok ülkede yer alan acentaları listeleyebilirsiniz.

2 Comments

2 Comments
  • Ayhan ALTINEL

    harika bilgi serkan teşekkürler.

    • Serkan Sogut

      Ayhan abi işine yaradıysa bilgiler benden mutlusu yok, yazdıklarım bir yerlere gidiyor demektir 😉

Post a Comment