MotoRsiklet değil, Motosiklet

Günlük hayatta sürekli gördüğümüz 2 tekerli ve 125cc’den büyük olan motorlu taşıtlara ne isim verilir? Evet, doğru motosiklet olarak isimlendiriliyor. Fakat yanlış olanı motoRsiklet olarak isimlendirileni 🙂 Konuşma dilinde de sıkça kullandığımız motosiklet kelimesini bir çoğumuz yanlış biliyor ve motoRsiklet olarak kullanıyor. Türk Dil Kurumu sitesinde yer alan “Sıkça yapılan yanlışlara doğrular” bölümünde motorsiklet kelimesine de yer verilmiş ve aşağıdaki gibi açıklamış.

 

Motorsiklet değil, Motosiklet

Kendi çevremde tanıdığım kişilerinde sık sık yanlış kullandığına şahit oluyorum. Hatta yanlış kullanılma oranını biraz daha destekli açıklayım. Google’un sunduğu AdWords servisinde motosiklet ve motoRsiklet kelimeler için verilen arama oranları arasında çok fazla fark var. Şöyleki motosiklet kelimesi için yerel aylık arama sayısı 135bin iken, motoRsiklet için arama oranı 301bin olduğunu söylüyor.

 

Motosiklet ve Motorsiklet arama oranları

Tabloda da görüldüğü gibi aradaki fark iki katından fazla 🙂 Peki diyeceksiniz bu adam niye buna taktı. Birşeye tutku ile bağlandığınızda onun hakkında yapılan her türlü yanlışlıklarda direk müdehale etme isteği doğuyor içinizde. Yoksa benim de Türkçeyi çok doğru ve eksiksiz kullandığım söylenemez. Konu motosiklete gelince her konuda yanlışlıklar hemen dikkatimi çekiyor.

MotoRsiklet değil, motosiklet

No Comment

No Comments

Post a Comment