İtalya Yolları Taştan

Aklınızda İtalya’ya motosiklet ile gitmek mi var? Ne kadar kolay olduğunu daha önceki yazılarımda paylaşmıştım.Motosiklet ile İtalya’ya nasıl gidilir? dedim. Birbirinden farklı bir sürü yöntem sıraladım. Yok ben oraya kadar gidemem veya o kadar zamanım yok derseniz. Hem yurtdışında motosiklet kiralama hemde İtalya’da motosiklet kiralamadeneyimlerimi paylaştım.

Alpler Gezisi sayesinde İtalya’da 3-4bin km kadar yol yapma fırsatım oldu. Gitmeden önce bilgi toplamak için forumlarda veya kişisel bloglarda pekçok araştırma yaptım ve İtalya’da yol yapmış diğer arkadaşılarımızın yazılarını inceledim. Genel olarak neler yaptıklarından, nasıl gittiklerinden veya oralarda nereleri gezdiklerinden bahsediyorlardı. Peki bu İtalya’da nasıl motosiklet kullanılır? İtalya yolları nasıldır? Trafikte nelere dikkat etmek gerekir? Bunların hiçbirine cevap bulamadan kendimi İtalya’da buldum ve birebir kendim deneyimleyip tecrübe ettim. Bu yazıda edindiğim tecrübeleri İtalya’ya gitmek isteyen diğer motosiklet sevdalıları ile paylaşmak istiyorum. Böylece gitmeden orası hakkında fikir edinmiş olabilir, rotanızı, sürelerinizi ve kafanızı hazırlıyabilirsiniz. Gezi boyunca aldığım küçük küçük notları ve ayrıntıları daha anlaşılır olması için bir kaç başlık altında toplayıp anlatacağım.

İtalya Yolları

İtalya’da yollar genel olarak 3’e ayrılıyor. Bunlar; A (Autostrade), SS (Strada Statale) ve SR (Strada Regionale)’dir. Bunun haricinde daha az karşılaşacağınız veya bu yolların uzantıları olan başka yollar da bulunmaktadır. Ben en çok bu 3’nü kullandığım için bunları anlatacağım.

Autostrade

autostrada_0410

A tipi yollar bizdeki paralı yollarla aynıdır. Çok şeritlidir ve büyük çoğunluğu paralıdır. Giriş tabelaları aynı bizde olduğu gibi yeşil zemin rengi üzerine beyaz yazıyla gösterilmiştir. Bu yollarda hız sınırı motor hacmi 1099cc’e kadar olan araçlar için 110km’dir. 1100cc ve üstü araçlar içinse 130km’dir. Bu yolların tamamında duraklama yapmak yasaktır. Duraklama yapacaksanız çok sık bulunan park ceplerini kullanabilirsiniz. Eğer bir sorun ile karşılaşır ve emniyet şeridinde durursanız reflektörlü yelek giymeniz gerekiyor. Ayrıca bu tür durumlarda yardım için 24 saat hizmet veren “Automobile Club Italiano”a 803 / 116 numaralarından ulaşabilirsiniz. Kendi sitesinde yazdığına göre operatörleri ingilizce konuşabiliyormuş. Ayrıca yine çok sık bulunan ve üzerinde S.O.S yazan telefonlarıda kullanabilirsiniz. Yollar genel olarak sıkıcıdır. Şehir merkezlerine yaklaştıkca gürültünün şehre yayılmasını engellemek için yol kenalarına yüksek duvarlar koymuşlar ve yolu daha sıkıcı hale getirmişler 🙁 Motosiklet sürücüleri için bu yolların en büyük avantajı, özellikle de çok sıcak günlerde, sizi hızlı bir şekilde hedefimize götürümesidir. Yol ücretleri Türkiye’ye göre oldukça pahalıdır. Yol durumu (trafik, kaza, vb.) ve ücret bilgisi hakkında internet sitesinden bilgi alabilirsiniz.

http://www.aci.it/
http://www.autostrade.it/en/index.html

 

Strada Statale

dream-roads

SS tipi yollar bizdeki şehirlerarası yollara benziyorlar. Mavi zemin rengi üzerine beyaz yazı ile gösterilmiştir. Bu yolların büyük çoğunluğu tek şeritli ve gidiş geliştir. Genel olarak yol kalitesi iyi durumdadır. Hız sınırı ise 90 km’dir. Bu yolların dar olması yüzünden şehirlere yaklaştıkca trafik düzeyi de artmaktadır. Türkiye’de olduğu gibi yollar şehir dışından değil (Türkiye’de genel olarak şehir dışına taşınma eğilimi vardır) direk olarak şehrin ortasından geçmektedir. Yolun geçtiği her kasaba ve şehirde 50 km hız tabelaları, yaya geçitleri ve bol bol kırmızı ışık vardır. Ayrıca bu yollarda çok sık sollama yasağı bulunuyor. Kilometrelerce düz yolda bile sollama yasağı olduğunu gördüm. Genel olarak yol kesişimlerini çok büyük göbeklerle yapıyorlar. Bunlar gerçekten büyük kavşaklar. Hız kesmeden girmeniz pek mümkün değil. Zaten amaçları da hız kesilmesi 🙂 Eğer paralı yol yerine bu yoldan seyahat etmeyi düşünüyorsanız ortalamanızı 50 km olarak hesaplamalısınız. Ne kadar seri kullanmak istesek de ortalamamızı 50 km bile yapamadık.

 

Strada Regionale

SR olarak adlandırılan yollar şehir içindeki yollardır. Genelde SS’den daha küçüklerdir ve hız sınırı 50 km’dir. Tabi bolca bulunan kırmızı ışığı unutmamak lazım 🙂 Ayrıca ufak bir ayrıntı daha vereyim: Işıklarda düz gidiş ile sağ veya sola dönüşler beraber gösteriliyor. Bu yüzden oldukça uzun süreler kırmızı ışıkta beklemek zorunda kalıyorsunuz.

Tüneller

dscf5487Son olarak tünellerden bahsetmek istiyorum. İtalya’da yolculuk edecekseniz çok fazla tünelden geçmeniz gerekecek. Tünellere girerken en çok dikkat etmeniz gereken konu hızınız. Çünkü tüneller herzaman düz gitmiyor. Özellikle dağlık bölgelerde motor kullanıyorsanız. Virajlı, S çizen, rampa aşağı yada rampa yukarı tüneller görmeniz normaldir. Tünele girer girmez S çizen tünellerde normal. Bazı tünellerde hiç ışık olmuyor birden girdiğinizde etrafınızı seçemiyorsunuz. Birde üstüne viraj gelince biraz sıkıntı yaşatabiliyor. Birde tünellerin çıkışları var 🙂 Tünel bitti diye hemen sevinmeyin. Tünellerin hemen çıkışlarında viraji, rampa aşağı, yukarı aklınıza ne geliyorsa olabilir. Onun için tünelin sonundaki ışı görünce gaza çok yüklenmeyin.

No Comment

No Comments

Post a Comment