Motosikletle İtalya’ya Nasıl Gidilir?

Bir çok motosikletsever İtalya’yı motosikletle fethetmek ister.  Bende Alpler Seyahati yapmadan önce motosiklet ile İtalya ‘ya nasıl gidilir araştırdım. Gerçekten sandığımdan çok alternatif olduğunu görmek beni şaşırttı. Bulduklarımı sizlerle paylaşarak belki de kafanızdan olan ve uzun süredir ertelediğiniz İtalya gezisini öne alabilirim 🙂

Igoumenitsa (Yunanistan) Üzerinden

İtalya’ya da gitmek istediğiniz yere uygun olarak farklı rotalar seçebilirsiniz. İlk rota Yunanistan üzerinden gitmek. Bence en hızlı yöntem budur. İpsala sınır kapısı ile Igoumenitsa arası 700km ve tamamı paralı yoldur. Şu anda yollar yeni bittiği için gişeler çalışmıyor (Temmuz 2009). Sadece Selanik ‘te 1€ alınıyor. Yol üzerinde henüz radar bulunmuyor (Kaynak tır şöförleri). Biz ortalama 150-160km ile giderek yolu 6-7 saatte alabilmiştik. Tempolu bir sürüş ile İstanbul – Igoumenitsa arasını bir günde alabilir, oradan da İtalya’ya feribotla geçebilirsiniz. Igoumenitsa ‘dan İtalya kıyı şehirlerinden Birindisi, Bari, Ancona veya Venedik ‘e geçebilirsiniz. Yunanistan’dan kalkan feribotların hepsine http://www.ferries.gr adresinden ulaşarak sefer tarifleri ve ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çeşme Üzerinden

marmarislineDiğer bir rota ise, Çeşme üzerinden direkt olarak gemiyle İtalya’ya (Ancora) geçmektir. Çeşme’ye yakın bir yerden yola çıkıyorsanız kullanılabilir. Fakat gemi yaklaşık 2,5 gün sürmektedir. Ayrıca Çeşme veya Ayvalık üzerinden Yunan adalarına geçip oradan Igoumenitsa’ya geçebilirsiniz. Fakat hem gidiş süresi daha uzun sürecek hem de daha pahalıya gelecektir. http://www.feribot.net/feribot/ adresinden Türkiye ve Yunanistan arasında gemi seferi olan limanları ve sefeler hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

UnRoRo İle Taşıma

un-roroÇok hızlı olmayan fakat benim en kolay bulduğum yöntem; İstanbul – Tuzla limanından gemi ile direk olarak İtalya – Trieste limanına geçmektir. Bu hizmeti şu anda Unroro firması sunmaktadır. Motosikleti gemiye yükledikten 3 gün sonra sizi uçak ile Slovenya’ya oradan da otobüsle Trieste limanına götürüyor. Herşey dahil yaklaşık fiyatı 350-400€ arasında değişmektedir. En ucuz değil ama kesinlikle çok kolay bir yöntem. Özellikle İtalya ‘nın Dolomit bölgesinde bulunan Alp dağlarını gezmek istiyorsanız kesinlikle öneririm. Ayrıca Trieste limanı Slovenya ve Avusturya bölgesinde bulunan Alp geçitlerinede oldukça yakın. Ayrıntılı bilgiyi firmanın web sitesinden alabilirsiniz.

motorail-french

Tren ile Taşıma

Araştırma yaparken bulduğum bir diğer yöntem ise Motosikleti Edirne üzerinden tren ile Avustuya’nın Villach şehrine taşımak. Yolculuk süresi yaklaşık 2 gün ve 300€ civarında bir maliyeti var. Kötü yanı sizin de trende seyahat etmeniz gerekiyor. Eğer tren yolculuğunu seviyorsanız güzel bir deneyim olabilir. Ayrıca Villach, Avusturya’da bulunan Alp geçitlerine ve İtalya ‘nın Dolomiti bölgesine çok yakındır. Sefer zamanları, süresi ve ücret hakkında ayrıntılı bilgisi sitesinde bulabilirsiniz.

Kargo Firması ile Taşıma

ship11Son olarak şansımı uluslararası kargo firmalarıyla denedim. Birkaç kargo firmasını arıyarak motosikleti İtalya’ya gönderip gönderemiyeceğimi sordum. Konteyner içine koyarak parsiyel yük olarak taşınabiliyor ve ücreti motosikletin ölçülerine göre alıyorlar. Yöntem hem Unroro’dan daha zahmetli hemde daha pahalıya geldiği için üzerinde çok durmadım. Fakat Mısır gibi başka ülkelere motosikleti taşımak için bu alternatif akılda tutulabilir.

 

Ayrıca İtalya’yı motosiklet ile gezmenin tek yolu oraya kadar motosiklet ile gitmek değil. Eğer yeterli zamanınız veya motosikletiniz yoksa. İtalya’da motosiklet kiralama hakkındaki yazımı okuyabilirsiniz.

16 Comments

16 Comments
 • Fatih Veyseller

  Tren ile taşıma seçeneği olan OptimaTours Edirne-Villah (Avusturya) hattını 2009 yazında tecrübe ettim. görevliler 30 saat sürüyor dese de 33 saat sürmüştü. Aracınız veya motosikletiniz için anlatılan kötü efsanelerden etkilenmek yersiz. Kimse aracınıza köylerden geçerken taş atmıyor, hasar vermiyor; çünkü kapalı konteyner tarzı vagonlarda taşınıyor. Trende restoran vagonunda zaman geçirmek güzel. Yataklı kompartmanlar temiz. Villah’ta gece aracınızı/motorsikletinizi indirip Avrupa yollarında km yapmadan önce oradaki ucuz yakıttan ve otoban vignette almanız güzel olur.

  • Serkan Sogut

   Bu yararlı tecrübeler ve bilgiler için çok teşekkür ederim. Tren ile motosikleti taşımak isteyen arkadaşlara nasıl bir yolculuk yapacakları hakkında fikir verecektir.

 • Mehmet Özkan

  BİLGİ PAYLAŞMAK OLGUN İNSANA YAKIŞIR CENTİLMENLİKTİR, TEŞEKKÜR EDER SAYGILARI SUNARIM.

 • Serkan Sogut

  Ben teşekkür ederim Mehmet bey umarım işinize yaramıştır.

 • Hikmetyalin

  teşekkürler çok faydası oldu

  • Serkan Sogut

   Ben teşekkür ederim işinize yaradığına çok sevindim.

 • Ukphantom

  iyi gunler,
  Cesme-Sakiz, Sakiz-Atina, Patra-Ancona, ve Ancona-Almanya guzergahini feribot/araba ile gecebilmek icin nasil bir Schengen vize yolu izlenebilir?
  Tesekkurler.  
  Unal

  • Serkan Sogut

   Schengen kurallarında genelde ya ilk gireceğin ülkeye ya da en uzun kalacağın ülkeye göre vize alman gerekiyor. Fakat bu durumda Yunanistan ilk girişi oradan yapacağın için kendi vizesini isteyebilir. Yunanistan biraz sorun çıkarıyor bu tür durumlarda.

 • Ugur cankurt

  Merhaba,

  İtalya ,uluslararası ehilyet saçmalığını istiyor mu? Bildiğim kadarıyla Yunanistanda zorunluydu…

  İyi Günler.

  • Serkan Sogut

   Yunanistan dışında isteyen bir yer görmedim. Daha önce İtalya’da 2 kez motor kullandım. Fakat soran olmadı. Sanırım son zamanlarda Yunanistan’da kapıya gelenleri çevirmiyormuş.

   • Ertan Arkoc

    Evet, 

   • Ertan Arkoc

    evet dedim sadece gerisini yazamadan tıklamışım..

    önceki sene yaptığım balkan gezisinde hiç bir sorun çıkarmadılar.. biri türkiye’den biri arnavutluk üzerinden olmak üzere iki kere giriş yaptım yunanistan’a.. uluslararası ehliyetim olmasına rağmen, sormadılar, sormadıkları için de kırmadım abileri göstermedim.. : )

    fakat başıma gelen, münferit bir olay mıdır yoksa genel bir uygulama mı bilemiyorum..

    • Serkan Sogut

     Belli olmuyor ki 🙂 gerçi son zamanlarda Yunanistan’ın tutumu biraz değişdi. Artık eskisi kadar sıkı tutmuyormuş sanırım. Mesela bana sormuşlardı.

 • Ertan Arkoc

  Bu optima tours’u inceledim fakat motosiklet taşımasına dair hiç bir ibare göremedim, umarım sadece dört tekerlekli taşımıyorlardır. Bilginiz var mı acaba?

  • Serkan Sogut

   Hımm ben de hatırlamıyorum. Fakat taşıyordu diye biliyorum. Siz yine de bir telefon açıp son durumu öğrenin derim.

 • Semuteyo

  Tarih 09.09.2014

  Güncel Taşıma Ücertleri :

  Taşıma 100 Euro
  Liman 38 Euro (Pendik)
  Uçak 50 Euro (Kişi Başı)
  Liman 100 Euro (Trieste)

  Toplam 288 Euro

  İstenilen Evraklar : Pasaport, Araç Ruhsatı, Yeşil Sigorta

Post a Comment