Uzun Yol İçin Motosikleti Hazırlama

Motosiklet ile uzun yola gitmeyi düşünüyorsanız kendinizi hazırladığınız gibi motorunuzu da hazırlamanız gerekiyor. Fakat korkmayın öyle büyütecek kadar hazırlıklar değil bunlar. Eğer düzenli bakımlarını yaptığınız (ya da yaptırdığınız) ve iyi baktığınız bir motorunuz varsa dert edecek çok bir şeyiniz yok demektir. 🙂

Kısaca hazırlıklar üzerine bahsetmeden önce kendi motorum hakkında bilgi verim. Ben şimdiye kadar çıktığım bütün uzun yolculuklarımı Yamaha Tenere XT660ZA ile yaptım. İlk çıktığım uzun soluklu Afrika yolculuğumda bu motoru tercih etmiştim. Tabii yol boyunca kendisi ile kaynaştık, her şeyini öğredim ve diğer yolculuklarıma da Tenere ile devam ettim.

Afrika dönüşü Tenere hakkındaki deneyimlerimi “Afrika yollarında Tenere” ve Asya yolculuğunda kullandığım aksesuarları “Asya yolculuğu için motosiklet ve aksesuar seçimi” yazılarından okuyabilirsiniz.

Öncelikle yola çıkacağınız motosikleti tanıyor olmanız çok önemli. Dediğim gibi düzenli bakımları yapılan bir motorsa bir kaç ufak kontrol ve gideceğiniz yolun uzunluğuna göre bir kaç yenileme ile motorunuz hazır demektir. İlk olarak kronik sorunlarını öğrenin. Sorunları önlemenin ya da geciktirmenin yöntemleri varsa mutlaka uygulayın. Örneğin Tenere’de konjektör arızası bilinen bir sorundur. Genellikle de soketten su girdiği için olur. Onun için yola çıkmadan önce soket girişlerini silikonladım. 🙂

Gideceğiniz yol şartları zorluysa rulmanları da elden geçirmenizi tavsiye ederim. Genelde çok kısa ömürlü değillerdir ve sakin kullandığınız takdirde on binlerce kilometre kullanılabilirler. Yol çıkmadan ön/arka teker, gidon ve salıncak rulmanını kontrol edin ve mutlaka yağlayın. Özellikle gidon  rulmanlarını sudan çok etkilenir ve sürüşü ciddi şekilde etkiler.

Daha önce Afrika yolculuğu dönüşünde Tenere‘de neler yaptığımız yazmıştım. En çok sarf malzemeyi değiştirdim ve taşıdım. Eğer yolunuz uzunsa (mesela 20-30bin) sarf malzemeleri yanınızda taşımak yerine yenileyip gidin.  Mesela buji, ön arka fren balatası, arka dişli takozları, zincir dişli seti, hava filtresi, yağ ve yağ filtresi gibi. Ben giderken yenilemiştim. Eskileri de yarı ömründe olduğu için eve koydum ve motor geri gelince tekrar takacağım.  Uzun yolda motor daha az yıpranıyor. Şehir içinde kullandığınız gibi vites, debriyaj, ani hızlanma veya frenleme yapmıyorsunuz. Ben son Japonya yolculuğunda 22.300 kilometre boyunca yağ filtresi hariç hiç birini değiştirmedim. Doğal olarak yanımda da taşımadım. 🙂

tenere-hazirlik2

Yola çıkarken lastikleri de değiştirdim. Eskileri yine eve koydum gelince takmak için 🙂 Uzun ömürlü bir lastik seçtim. Böylece yolculuğu tek lastik ile tamamlamayı hedefliyordum öyle de oldu. Kesinlikle lastik taşımayı düşünmeyin! Gereksiz yer kaplıyor ve çok ağırlar.

Mesela benim gibi Tenere’nin ABS’li modelini kullanıyorsanız ya da aküye ulaşması zor bir motosikletiniz varsa aküden ya da ana röleden bir kablo çekerek kolay ulaşabileceğiniz bir yere koyun. Tabii bu kablonun yüksek akıma dayanıklı olduğuna emin olun. Çünkü bunu kullanarak aktarma yapabilirsiniz. Ben fotoğrafta görüldüğü gibi 30A akıma dayanıklı kırmızı bir kablo ile koltuğun altına koydum. Akünün ne zaman biteceği belli olmuyor. 🙂 Sonra benim gibi aküye ulaşmak için depoyu sökmek zorunda kalmazsınız (hem de de iki defa.)

tenere-hazirlik5

Motosiklete sonradan taktığınız herşeyi yola çıkmadan önce deneyin. Denemediğiniz her aksesuar sonradan sorun çıkarma potansiyeli vardır. Ayrıca elektrik bağlantılarının iyi yapıldığını kontrol edin. Sisteme bağlarken soket ve sigorta mutlaka kullanın. Mümkünse kolay ulaşabileceğiniz bir yer de olsun. Böylece bir sorun olduğunda soketten söküp iptal edebilirsiniz. Ben gps, elcik ısıtıcı, çakmak soketi için bağlantı noktalarını direk ön gösterge panelinin altına koydum.

tenere-hazirlik4

Unutmadan uzun yolda ve özellikle arazide titreşimden dolayı (tek silindir özellikle) vidalar gevşiyor. Düzenli kontrol edilmezse düşüyorlar. Afrika’da başıma gelmişti. Onun için son yolculuğumda özellikle yük taşıyan vidaları söküp Loctite sürdüm. Çanta taşıyıcılar, koruma demir, orta ayak ve grenajı tutan vidalara dikkat edin derim. 🙂

Son yolculuğuma çıkarken sadece bunları yaptım ve yola çıktım.  Dediğim düzenli baktığınız bir motorunuz varsa sarf malzemeyi yenileme dışında çok bir şeye ihtiyacınız yok.

8 Comments

8 Comments
 • Gezilecekyerler.biz

  Sevgili hocam sen bu işi aşmışsın ya 🙂 Güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

  • Serkan Sogut

   Ben teşekkür ederim okuduğun için. Umarım işe yarar bir şeyler aktarabilmişimdir.

 • Hamdi

  Merhaba Serkan, aküden sadece kırmızı kablo çekmek yetiyor mu? siyahı şaseden alınca sorunsuz takviye yapılabiliyor mu?

 • Mahmut

  Selamlar,
  Fırsat buldukça okuyorum tüm yazdıklarını, çok başarılısın yaptığın işte.
  Bu tarz gezilerde hangi marka ve tip lastik kullanıyorsun acaba ? ve kullandığın enduro tip lastiğin asfalt performansı nasıl ?

  • Serkan Sogut

   Genelde lastiği gideceğim yola göre seçiyorum. Yanımda lastik taşımak istemediğim için de ağırlıklı uzun ömürlü lastikler seçiyorum. Son seyahatimde Heidenau K60 kullanmıştım. %50 asfalt %50 arazi diyebiliriz. İkisinde de süper değil ama fena da değil. En önemlisi 23bin km tek lastik ile japonya’ya kadar gittim 🙂

 • Ays

  Tebrikler ve teşekkürler. Çok yararlı oldu

Post a Comment