Asya Yolculuğu için Motosiklet ve Aksesuarlar

Yolculuk için motosiklet seçimi ve taktığım aksesuarlar konusunda sorular sorulduğu için aklımdakileri ve kullandıklarımı paylaşmak istedim. Bunlar tamamen benim kendi fikirlerim ve tecrübelerimden yola çıkarak yaptığım uyarlamalardır 🙂

Öncelikle motosiklet konusuna değineyim. Neden Yamaha XT660ZZA Tenere? Çünkü sağlam, basit, ucuz, konforlu, uzun menzilli (hem yakıt hem bakım olarak). Tenere yıllardır uzun yol yapan bir çok gezgin tarafından kullanılıyor. Buna rağmen bilinen çok fazla kronik sorunu yok. Zamanla Yamaha geri dönüşlere iyi cevap vermiş ve gerekli güncellemeler yapılmış. En çok karşılaşılan sorunların da sebebi biliniyor. (Örneğin konjektör soketini sudan korursan ya da alt gidon rulmanını ara ara yağlarsan sorun çıkarmazlar gibi…). Bu bana uzun yolda gerçekten güven veriyor. Bakımlarını yolda çok rahat yapabiliyorsunuz.  Herşeyden önce Tenere’nin üretim amacı da tam bu zaten.

Gelelim kullandığım aksesuarlara 🙂 Liste halinde aşağıda sıralıyorum. Ayrıca neden gerekli olduğunu düşündüğümü de yazdım.

Elcik Koruma: En gerekli aksesuarlardan biri bence. Motor devrildiğinde ya da düştüğünüzde manetlerinizi koruyor. Ön fren manetiniz kıralsa bir şekilde devam edebilirsiniz ama debriyaj maneti kırılırsa zor 🙂 Ayrıca gidonu bir yerlere çarptığınızda elinizi de koruyor.

Karter Koruma: Özellikle arazi sürüşlerinde motorun alt kısmını ve karteri koruyor. Karter delinmesi yağınızın akması demek ve yolda başınıza gelmesini istemezsiniz. 

Elcik Isıtıcı: Ölümcül olmamakla beraber soğuk ve yağışlı havalarda ciddi bir konfor sağlıyor. Üşüyen eller ile motor sürmek ızdırap olabiliyor gerçekten.

Çakmak Soketi: Yolda birşeyler şarj etmek için çok gerekli! Özellikle kamp ağırlıklı geziyorsanız ve gece şarj etme imkanınız yoksa.

Akü Voltaj Ölçer: Maalesef Tenere’nin küçük bir regülatörü var. Bunun için taktığınız aksesuarlara ve kullandıkları enerjiye dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca konjektör bozulursa onu erken yakalamak için de işe yarar.

Uzun Ön Cam: Yine ölümcül lazım olmayan ama uzun yolculuklarda konforu arttıran bir aksesuar. Sineklere karşı da çok etkili 🙂 Fakat kirlendiğin zaman arazide zorluyor.

Orijinal Yan Çantalar: Ben Yamaha’nın orijinal yan çantalarını seviyorum. Oldukça sağlam, esnek ve hafifler. Şekli ince uzun olduğu için gidonun geçtiği heryerden geçiyorlar. Ayrıca sadece 30 lt’ler. Ne kadar küçük o kadar iyidir. Ayrıca kilit mekanizması da içerde olduğu için toza toprağa karşı dayanıklılar. Şimdiye kadar bütün gezilerimde aynı yan çantaları kullandım. Afrika’da o kadar düştüm yine de yamulmadılar. 🙂

Rotopax Benzin Bidonu: Sakin kullanımda 22lt (ASB’li) deposu ile her ne kadar 600km yol yapabilse de bazen ek benzine ihtiyaç olabiliyor. Yani olmasa bile arkadanızda yedek benzinin olması kafanızı rahatlatıyor, güvende hissettiriyor. 🙂

GPS: Ben gerekli olduğunu düşünüyorum, kullanmayı da seviyorum. Ayrıca iz kaydı alıyor, nerden geçmişim görebiliyorum ve başka gezginler ile paylaşabiliyorum. Verilen koordinata gitme konusunda da çok hızlı oluyor.

Arka Çanta: Normalde 2 yan çantaya sığabiliyorum ama arkaya bir soft çanta güzel oluyor. Gün içinde çok kullandığınız yağmurluk, su gibi şeyleri atabiliyorsunuz. Ayrıca kamp öncesi market alışverişi için de iyi oluyor.

Gidon Çantası: Bunu sonradan kullanmaya başladım. Birşeyler şarj ederken içine koyabiliyorsunuz. Ayrıca fotoğraf makinesini orada taşımak çok kullanışlı oluyor. Hemen çıkarıp fotoğraf çekip geri koyabiliyorsunuz.

Tenere için koruma demiri kullanmıyorum ve gerekli olduğunu da düşünmüyorum. Deponun yanlarında yer alan 2 tampon parça çok dayanıklı. Hatta arkalarında depoyu tutan karşılıklı saplama vidalar var. Tampon kırılsa bile çok ucuzlar. Ben daha önce Afrika yolculuğunda çok kez arazide düşürmüş olmama rağmen kırmayı başaramadım.

Son olarak Tenere’nin en zayıf yanı bence su devridaim pompasının bulunduğu yer. Tamamen korumasız ve açıkta duruyor. Arazide sert birşey geldiğinde hasar alıyor ve antifriz kaçırmaya başlıyor.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, sorularınızı yorumlar kısmına yazabilirsiniz. 🙂

 

18 Yorumlar