Yamaha Tracer 900 (MT-09) Testi

Yamaha’nın merakla beklenen son motosikleti Tracer 900’ü İspanya, Malaga’da test etme fırsatı buldum. Dönüşte Tracer’ın nasıl bir motor olduğu ve MT-09’dan farklı yanlarını yazmıştım. Öncelikle aşağıdaki iki yazıyı okumanızı öneririm.

Yamaha Tracer 900 Nedir? Ne Değildir?

yamaha-mt09-tracer-konumÖncelikle motorun konumlandırılması ile başlayım dedim. Çünkü gelen sorulardan bazen yanlış konumlandırıldığını anlıyorum. Bu önemli bir konu zira aldığınız motordan farklı beklentileriniz olursa memnun kalmayabilirsiniz. Yamaha Tracer 900 bir ENDURO motor değildir! Yanlış sınıflandırmayın lütfen. Enduro kısmını da biraz açıklamak istiyorum. Çünkü genel kesimin kullandığı terimler ile motor dünyasındakiler farklı olabiliyor.  Şehirde kaldırımdan çıkıp inip, tümseklerde hızımı kesmeyim…
Devamını Oku

Yamaha'nın Yeni Motoru %70 MT-09, %30 Tracer

yamaha-mt09-tracer-farklilik-15Hem MT-07 hem de MT-09′un satış başarısı Yamaha’ya naked bir motorun üzerine biraz granaj ve ön cam koyup, biraz da konforu artırarak daha çok satabileceklerini düşündürmüş olsa gerek, MT-09′un spor tur versiyonu olan Tracer’ı üretmişler. MT-09’u tur motoru yapabilmek için üzerinde yapılan iyileştirmeleri ayrıntılı bir şekilde kendi deneyimlerim ile yazdım. Yamaha mühendisleri MT-09’un sportif karakterini bozmadan %70’ini alarak, üzerinde yeni bir %30 ekleyip güzel bir tur makinesi ortaya çıkarmışlar…
Devamını Oku

Şimdi ise kendi kullanımıma bağlı deneyimlerimi anlatacağım. Öncelikle motorun öne çıkan özelliklerini ve bunlarla ilgili deneyimlerimden başlayım.

Özellikler

Hemen motordan başlayım; 3 silindir, 849cc motor 10bin devirde tam 115 beygir güç üretirken, 8.500 devirde 87,5Nm tork üretiyor. Motorun yola çıkma ağırlığının 210kg olduğunu düşünürseniz, diğer rakipleri olan 800cc ve 1000cc motorlara göre daha iyi güç/ağırlık oranına sahip. Bunu üzerine binip sürmeye başladığınızda da hemen anlayabiliyorsunuz. Ayrıca 3 silindir olmasından dolayı titreşim gibi bir sorunu yok diyebilirim.

 

Yamaha-mt09-tracer-test-023

Tracer’da Yamaha’nın yeni motorlarında olduğu gibi YCC-T (Yamaha’s Chip Controlled Throttle) kullanıyor. Ben de ilk defa Super Tenere’de deneyimlemiştim. Gaz kolu ile motorun gücünü direk kontrol edemiyorsunuz. Onun yerine farklı sürüş modlarına göre gaz tepkiniz bir çip tarafından yorumlanıp motora güç gönderiliyor. Bu tarz güçlü motorlarda bunun kesinlikle gerekli olduğunu düşünüyorum. Çünkü yol durumuna göre motoru daha rahat kontrol etmenizi sağlıyor. Toplam 3 farklı sürüş modu bulunuyor. Bunlar A, B ve Standart modları. Keşke daha yaratıcı isimler verselermiş dedim 🙂  Standart modu motoru ilk çalıştırdığınızda otomatik olarak açılan, A ile B arasında ve sürüşünüzün büyük çoğunluğunu rahatlıkla yapabileceğiniz bir mod. A modu daha keskin, B ise daha yumuşak bir sürüş sağlıyor. Yazının ilerleyen kısımlarında daha ayrıntılı anlayacağım.

YCC-T kullanıldığı için çekiş kontrolünü standart olarak Tracer’a koymuşlar. 🙂 İsteğe bağlı olarak kapatılabiliyor da. Yine ABS’de standart olarak geliyor ve bir Yamaha klasiği olarak kapatılamıyor.

Ayarlanabilir ön cam, sürücü koltuğu ve gidon standart olarak geliyor. Ön camın uzunluğu benim boyumda (185cm) biri için yeterli gibi duruyor. +- 3cm ayarlanabiliyor. Göğüs bölgemi ve omuzlarımı rüzgardan koruyor ama çenemden itibaren kafam direk rüzgara maruz kalıyor. Gerçi kafamın yarısının kalmasından daha iyi, çünkü türbülans oluşturup kafayı sallamıyor. Fakat camın kendisi yüksek hızlarda sallanıyor. Ön camın tuhaf bir görüntüsü var, alttan dar üstten çok geniş. 🙂 Sanırım standart olarak gelen elcik korumalar yüzünden. Gidon dönüş açısı çok geniş ve tam tur sağ/sol dönüşlerde elcik koruma camın olduğu yere kadar dayanıyor. Sürücü koltuğu 84 veya 86cm olarak ayarlanabiliyor. Ben Super Tenere’den alıştığım için test boyunca 84cm olarak kullandım. Aynı şekilde gidon ise +-1cm öne/arkaya gelebiliyor. Unutmadan opsiyonel olarak daha düşük kiti de varmış.

Bunların dışında aklıma gelenler, yol bilgisayarı, vites göstergesi, orta ayak, 18lt (>300km menzil), led ön far, elcik koruma, 12V çakmak soketi, orjinal yan çantalar için taşıyıcılar standart olarak geliyor.

Kumandalar

Tracer’ın kumandaları ile ilgili hiç yabancılık çekmedim. Çünkü hem gösterge paneli hem de tuş takımı birebir Super Tenere ile aynıydı. 🙂 2 bölümden oluşan ve herşeyin kocaman yazdığı dijital bir gösterge paneli kesinlikle çok kullanışlı ve okunabilir. Bu paneli çok beğeniyorum. Sol kısım motor hakkında, sağ kısım ise yol bilgisayarı hakkında bilgileri veriyor. Gündüz, güneş arkadan vurduğunda dahi eğilip bükülmeden çok rahat görebiliyorsunuz.

Gösterge paneli üzerinde sadece çekiş kontrolü ve reset tuşu bulunuyor. Diğer herşey gidona yerleştirilmiş. Gidonun solundaki kumanda tuşlarına Super Tenere’de hiç alışamamıştım. Bunda da alışmak istediğimden emin değilim. Yıllardır selektör olarak kullandığım tuşun yerine menü tuşu olmasını bir türlü anlamıyorum. Selektör uzun/kısa lamba tuşuna basınca yapılabiliyor. Özellikle bizim ülkemizde çok kullanıldı için oldukça zor.  Neyse ki kornanın yeri aynı. Menü sürekli kullanılan bir yere konulmuş fakat menüyü gezmek için kullanılan ileri geri tuşu çok uzağa konulmuş (yukarda aynanın hemen altında) :) Yine dörtlü sinyallerde sağ tarafta resmen gizlenmiş bir yerde duruyor. Sağ el gaz kolundayken ona basabilenin baya uzun bir baş parmağı olması gerekiyor :) Motoru kapatma tuşu aynı zamanda çalıştırmaya da yarıyor ve çok kullanışlı olmuş. Ayrıca sürüş modu değiştirme düğmesi de sol tarafta bulunuyor. Ona ulaşmak kolay fakat gazı çevirirken aynı anda basmak pek mümkün değil. Zaten sadece gaz kapalıyken (hareket halinde olabilirsiniz) değişebiliyor.

LCD panelde devir saati, hız göstergesi ve vites göstergesi kocaman ve çok kolay okunuyor. Sol tarafta saat, devir saati, hız göstergesi, benzin göstergesi, çekiş kontrolünün modu, sürüş modu ve ekonomik sürüş yaptığınızı göteren bir “ECO” uyarısı bulunuyor. Bu ECO işareti o an ki sürüş şeklinize göre benzin tasarufu yapıp yamadığınızı gösteriyor. Ekranın sağ tarafında ise  vistes göstergesi, yol bilgisayarı, elcik ısıtıcı sıcaklık modu (opsiyonel), amortisör preload ve dumping ayarlarının durumu bulunuyor. Son olarak da gösterge panelinin altında bir çizgi halinde dizilmiş ABS, çekiş kontrolü, motor, yağ, hararet için uyarı ışıkları bulunuyor.

Vites göstergesi sadece debrajı bıraktığınızda gösteriyor. Normalde vites göstergesine hiç ihtiyacım olmadı. Şimdiye kadar olan motor da kullanmadım. Fakat şimdi denediğimde de sürekli debraj basılıyken bakıyorum, tabii göstermiyor. Sanırım bir mantık hatası yapıyorum :)  Neyse ki boşu ayrı “N” lambası ile göstergenin altına koymuşlar yoksa debrajı bırakmadığınız için vites boşta mı değil mi görmenize imkan yoktu :)

Yol bilgisayarından hava ve motor sıcaklığı, toplam kilometre, trip 1-2, seyahat süresi, kalan benzin ile tahmini menzil, anlık harcanan benzin, ortalama benzin bilgileri alınabiliyor. Ayrıca depoda yaklaşık 4lt benzin kaldığında F-Trip diye ayrı bir kilometre saymaya başlıyor. Akü voltaj göstergesini buna da koymamışlar ne yazik ki 🙁

Sürüş Deneyimi

Tracer’ı İspanya, Malaga’da önceden belirlenmiş bir rota üzerinde test etme fırsatı buldum. Rota yaklaşık 240km ve %70’ı virajlı dağ yollarından oluşuyordu. Kimi zaman tepe tırmandık, geçit geçtik, kimi zaman yağmur ve yoğun sisin altında sürüş yaptık. Ayrıca kısa bir şehir içi sürüş ve otoban deneyimim de oldu. Rota çok güzel seçilmiş, özellikle motorun Spor-Tur motoru olduğunu düşünürsek her iki özelliğini de deneyimlemiş olduk.  Benim daha çok tur tarafı üzerinde deneyimim olduğu için genelde o gözle deneyimlemeye çalıştım. Spor sürüş ile ilgili test etmeye beraber gittiğim MotoEtkinlik’den Ahmet Köseoğlu’nun “Bir Motosiklet İki Ruh: Yamaha Mt-09 Tracer Spor + Turing” yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Öncelikle motorun karakterinden başlayım. Yaklaşık 3bin devirden itibaren doğrusal bir güç üretimi var ve motor kendini çok hızlı toparlayabiliyor. 11.500 devirde de gaz kesici devreye girdiği için vites aralığı oldukça geniş. Şehir içinde sürekli vites ile uğraşmanız gerekmiyor 2. ya da 3. vitesle herşeyi halledebiliyorsunuz. 3bin’in altında toparlamada biraz nazlanıyor. Aslında bana sorarsanız asıl ruhunu 6bin devirden sonra buluyor ve ciddi olarak gücü hissedebiliyorsunuz. 8-10bin aralığında zaten çok hırçın oluyor. 6-8-10bin devirler çok yukarda gibi gözükebilir fakat oldukça hızlı devirlendiğini söyleyebilirim. 🙂 3. vitesde 160’a kadar çok rahat çıkabiliyor. Ani hızlamalarda ön çabuk boşalıyor ve gidon sallanmaya başlıyor. Zaten 3. vites de sert gaz açarsanız ön teker yerden kesilebiliyor. 🙂

Standart sürüş modu yeterince güçlü ve yumuşak bir sürüş sağlıyor. Ani gaz tepkilerini engelleyerek motorla boğuşmanızı engelliyor. Çünkü A modunda gaz kolu sanki direk olarak motora bağlıymış gibi hissediyorsunuz. Bileğinizin en ufak hareketi ile tepkisi hemen değişiyor. Özellikle şehir içinde veya artçılı sürüşler için çok hırçın kalıyor. Kendinizi boğanın üzerinde matador gibi hissedebilirsiniz. Tabii amaç spor sürüşse kesinlikle A modu size göre. 🙂 B ise sanki ruhu alınmış hantal ve koca bir makine sürüyormuşsunuz gibi hissettiriyor. Siz gazı açıyorsunuz, o bir düşünüyor sonra nazlanarak totosunu kaldırmaya çalışıyor. Sanırım yağmurlu havalarda veya kaygan zeminde rahat bir kullanım sağlayabilir.

Çekiş kontrolüne Super Tenere’den alışmıştım bunda da farklı gelmedi. Motor güçlü ve hafif olduğu için eğer gazı iyi kontrol edemezseniz (özellikle A sürüş modunda) motorun arkası rahatlıkla kaymaya başlıyor. Çekiş kontrolü de hafifçe gazı keserek yumuşak bir şekilde arka tekeri geri çizgisine getiriyor. Super Tenere’yi 13bin kilometredir kullanıyorum yalnızca 2-3 defa devreye girdi. Tracer’da da denemek için zorlamam dışında hiç devreye girmedi.  ABS’de kapatma fonksiyonu olmadığını söylemiştim fakat ABS sistemini geliştirdikleri kesin. Çünkü gerekli gereksiz sürekli devreye girmiyor. Düzgün bir frenleme ile ABS’i hiç devreye sokmadan güzel bir frenaj yapılabiliyor.

Özellikle 265kilo ve 115 beygir Super Tenere kullanan biri olarak 210 kilo ve 115 beygir Tracer bana oldukça kullanımı rahat bir makine gibi geldi. Şehir içinde yavaş ve dar dönüşlerde çok güzel iş çıkarıyor. Genel olarak kontrolü çok kolay bir makine. Oturuş pozişyonu neredeyse Enduro makineler ile aynı. Hatta benim Super Tenere’den çok daha rahat. Çünkü koltuk yüksekliği ikisinde de 84cm olduğu halde Super Tenere’nin altı yerden daha yüksek olduğu için ayak pegleri daha yüksek ve diz açısı daha dar 🙁 Tracer’da tam olarak dik oturuyorsunuz, ayaklarınız kalçanızın hizasında ve geniş bir diz açısı ile rahat sürüş sağlıyor. Gidon da geniş ve size yakın. Ayrıca enduro motorlarda olduğu gibi geniş bir dönüş açısı var. Özellikle dar dönüşleri tek seferde dönebiliyorsunuz. Hem sürücü hem de yolcu koltukları geniş ve çok sert değil. Tüm gün 240 kilometrelik test sürüşünde ve sonrasında hiç rahatsızlık hissetmedim. Rüzgar konusunda fena değil. Ön cam çenemin altını tamamen koruyabiliyor. Yandaki iki küçük grenaj ise dizlerimi ve bacaklarımı koruma da fena iş çıkarmadı. Hava soğuk olduğu için motor sıcaklığı sürücüyü ne kadar etkiliyor deneyimleyemedim.

Yüksek hızlı otoban sürüşünde zaten oldukça iyi 🙂 200’ün üzerine çok rahat çıkabiliyor. Hafif olmasına rağmen 17″ ön lastikler ve %51,%49 ağırlık dağılım oranı sayesinde 160-170 gibi hızlarda oldukça stabil gidiyor. Fakat 160’da bile sert gaz verdiğinizde ön teker çok rahat boşalıp hafif kafa sallamaya başlıyor. Tabii ki bu tarz yüksek hızlı sürüşleri asla önermiyorum ama motor sonuçta spor-tur motoru bir deneyim dedim. 🙂

Amortisörleri sport yönü güçlü olduğu için bana biraz sert geldi. Tabii bu sert kullanımlarda hatta dağ yollarında hızlı hızlı kıvırırken çok güzel oluyor ama yol kalitesi biraz düşmeye başlayınca yerdeki çukur ve tümsekleri size çok fazla iletiyor. Girdiğimiz bazı dağ yollarında Super Tenere’yi aramadım desem yalan olur.

Son olarak yakıt konusuna da değineyim. Yamaha’nın kendisi normal kullanımlarda 1lt ile 19km gidebildiğini söylemiş. Bu da ortalama 5,2lt/100km gibi bir ortalama ile menzili yaklaşık 340 km yapar. Benim sürüş yaptığım grup çok sakin sürmediği için açıkcası normal kullanımda ne yakıyor göremedim. Fakat yüksek devirlerde bile 7lt’lere pek çıkmıyor. Ağırlık ve tork dengesine bakarsak bence 5,5lt bu makine için oldukça normal ve iyi bir değer.

Son Yorum

Genel olarak Yamaha MT-09 Tracer’ı beğendim. İşcilik ve parça kalitesi arttırılmış. Teknik özellikleri bir çok rakinden daha iyi hatta hafifliği ve güç konusunda başı çekiyor. Kullanımı oldukça kolay, dengeli ve kıvrak. Spor yönü oldukça ağır basıyor. Özelikle güçlü motorları seviyorsanız ve hem bir spor motor hem de uzun yol yapabileceğim ayrı bir motor için bütçem yok diyorsanız, tam size göre bir makine. Tracer spor karakterinin yanında dik oturuş pozisyonu, ergonomik bacak açısı, rahat sele, büyük depo, uzun ön cam, çanta taşıyıcıları ve bol bol aksesuarları ile size güzel bir tur motoru da olabileceğini gösteriyor. Sanırım Türkiye’de 32.000TL civarında bir fiyata satılacak ve bence rakiplerine göre bu fiyata alınabilecek çok güzel bir motor. 2015 Şubat sonu motosiklet fuarında görücüye çıkacak. Bildiğim kadarıyla fuar öncesinde de test sürüşü yapılabiliyor olacak.

Tracer hakkında farklı bir test yazısı için özellikle de spor yanı için, test etmeye beraber gittiğim MotoEtkinlik‘den Ahmet Köseoğlu‘nun “Bir Motosiklet İki Ruh: Yamaha Mt-09 Tracer Spor + Turing” yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Yamaha-mt09-tracer-test-038

 

13 Comments

13 Comments
 • Alexander

  Daha düşük kiti varmış dediğiniz sele yüksekliğini düşürmek için mi? 84cm’nin bile yüksek geldiği insanlar olacaktır. Bir de B modunda beygir ve torku düşürüyor mu? Düşürüyorsa kaça düşürüyor acaba? Teşekkürler.

  • Serkan Sogut

   Alexander evet düşük kiti opsiyonel olarka var ama yükseliği ne kadar oluyor bilmiyorum açıkcası. Orada sunum yapılırken B modunda beygir düştüğü ile ilgili birşey söylemediler ama yabancı formlarda 92 beygire düştüğü yazıyor. Doğru olup olmadığını bilmiyorum.

  • Ali Demir

   Selam, yuksekligi dusurmek icin kit motoru MT-09 ayarina getiriyormus. Hatta biraz arastirdigimda soyle birsey buldum. http://soupysperformance.com/fj09-lowering-link-links-kit.html Basit birseye benziyor. Bana da lazim bundan 🙂

 • Ali Demir

  Elcik ısıtma demişsiniz? Öyle bir özellik var mı?

  • Serkan Sogut

   Ali çok haklısın opsiyonel yazmayı unutmuşum şimdi düzenledim tekrar. Gösterge panelinde ön hazırlığı var eğer opsiyonel elcik ısıtıcı alırsan kullanabiliyorsun.

 • ilker

  Selam aciklamalarda yazan kalan benzin ile tahmini menzil bölümünü bir türlü bulamadım. Bu konuda yardım bekliyorum sizden. Şimdiden teşekkürler.

  • Serkan Sogut

   Tam olarak sorunuzu anlamadım 🙁 benzin uyarısı verdiğinde kaç litre mi kaldığını soruyorsunuz? sanırım 4-5lt birşeydi.

   • ilker

    O zaman şöyle sorayım tracer’ın yol bilgisayarinda kalan benzin ile ne kadar daha yol gidilebilecegine dair bir bölüm var mıdır? Tracer ile ilgili aciklamalarinizda kalan benzin ile tahmini menzil bilgisinin yer aldığını yazmışsınız. Eger var ise ne şekilde bulabilecegimi sormaya çalışmıştım.

    • Serkan Sogut

     Evet var ortalama yakıt ve ne kadar yol yapabileceğin bilgisi bulunuyor.

 • TC Ömer Ünye

  Honda cbf 1000 ile karşılaştırabilir misiniz lütfen. 4 silindirin rahatlığı ve konforunu verebiliyor mu? hızına ve torkuna diyecek yok orasını anladık da konfor olarak titreşim olarak nasıl çok merak ediyorum. şehir içinde cbf 1000 e göre hafif olması ciddi avantaj ama cbf 1000 de inanılmaz dengeli ve konforlu bir motordur. cbf 1000 2008 modeline biniyorum ve sıfır arazi olması dışında her açından muhteşem bir motor ama mt09 tracer de kafamı fazlaca karıştırıyor. bir de bu açıdan yorum yaparsanız çok sevinirim. teşekkürler.

  • Serkan Sogut

   Ömer merhaba, daha önce 55bin kilometre kadar 2007 model CBF1000 kullandım ve çok sevdiğim bir makinedir. Fakat yol yapacaksan kesinlikle Tracer daha rahat bir makine. Titreşim ile ilgili hiç sıkıntın olmasın titreşim yapan bir makine değil. Hem çok daha rahat bir oturuş posizyonu var, hem de daha hafif. Ayrıca teknolojisi de daha yeni. Daha uzun menzili de unutmayalım tabii.

 • Sercan Uzun

  Serkan Bey merhaba,
  2 senede 75 bin tecrübe ile devam eden bir motorsiklet hayatım var. şu anda 2010 model güzel bir tenere kullanıyorum. öncesinde kross ve commuter ağırlıklı motorlar kullandım honda güvenli sürüş eğitimi 1-2’ye de katıldım. fakat daha önce sport veya roadster bir motorsiklet kullanmadım. tenereyi ilk aldığımda da ağırlıklı ön fren kullanımına alışmam biraz zaman aldı. kafamda bir soru oluştu ki sizin yardımcı olabileceğiniz aklıma geldi o yüzden sormak istedim.

  daha çok racing/sport turing ve naked tecrübesi olan birkaç arkadaşım bu makinenin çok güçlü olduğunu kullanımının sorun çıkarabileceğini tenereden sonra bu aracı kullanırken zorluk çekebileceğimi söyledi. fiyatı ve şeklini göz önünde tutunca triumph 800 xc den biraz daha ağır bastığını farkettim. o yüzden tercihim mt 09 tracere doğru kaymaya başladı. malum ona göre kullanım alanı da değişiklik gösterecek. hani dediğiniz gibi 660z ile bu makine arasındaki kullanım amacı farkını anlayabilecek durumdayım. iki makine arasında uzun süre tenere 660z kullanan birisi olarak bu iki makine arasında çok büyük uçurumlar görüyor musunuz? amaçları farklı olsa da tenereden vazgeçmiş ve arazi ve benzeri yollardan biraz da alacağım zevki aldım az daha asfaltta uzayabilen bir şey tercih etsem bu bana sıkıntı çıkarır mı karar veremiyorum. sizin görüşünüz acaba bu doğrultuda ne olur? iki motor arasındaki geçiş konusunda ne gibi sorunlar çıkabilir? ya da çıkar mı? tabi kişisel farklılıklar vardır ama genel anlamda, 150 ccden 600 ccye çıkmak kadar saçma bir mevzu olmaz sanırım?

 • ECZACI34

  SLM 24/09/2016 MAVİ GÜMÜŞ TRACER ALDIM İLK 600KM YOL DENEYİMİ ANLATAYIM BU BENİM 21 MOTORUM AGRESİF ATEŞLİ KISRAK MİSALİ YUKARDA ANLATILANLAR AYNISI YAŞADIM UZUN CAM İLE RÜZGARI ÇÖZDÜM AMMA AMATİSÖRLER B DE DEĞİLSE YOL BOZUKSA KOLLARI YORUYOR FARLAR YETERSİZ KISALAR KESNLİKLE SİS FARI ÖNERRİM YAKIN 90 KM HIZLA 4LİTRE 125 KM KADAR 5 LİTRE 125 KM ÜSTÜ 7LİTRE YAKIYOR ÜSTÜNDE DUNLOP LASTİK MEVCUT YOL TUTUSU FEVKALEDE YANLIŞ İLK KEZ YÜKSEK CC ALACAKLAR İCİN AGRESİF GAZ TEPKİLERİ MÜKEMMEL SORACAK DANIŞMAK İSTERSENİZ orhanceyhan44@hotmail.com yardımcı olurum 15 yıldır aktif motor kulanıcısıyım

Post a Comment