Yamaha Tracer 900 Nedir? Ne Değildir?

Geçtiğimiz günlerde Malaga, İspanya’da Yamaha Tracer 900’ü test ettim. Yamaha, MT-09 modeli üzerinde değişiklikler yaparak spor tur sınıfında yeni bir motor olan Tracer’ı üretmeye başladı. Bana gelen sorularda spor tur sınıfının ve bu motorun konumlandırılmasının ne kadar yanlış yapıldığını anladım. Onun için Tracer hakkında ilk olarak bu yazıyı yazmak istedim.

Öncelikle şunu açıklayayım, Yamaha MT-09 Tracer bir ENDURO motor değildir! Yanlış sınıflandırmayın lütfen. Enduro kısmını da biraz açıklamak istiyorum. Çünkü genel kesimin kullandığı terimler ile motor dünyasındakiler farklı olabiliyor.  Şehirde kaldırımdan çıkıp inip, tümseklerde hızımı kesmeyim, alt devirlerde uysal uysal takılim, yol bozulunca yumuşak amortisörlerim ile yaylana yaylana rahatım bozulmadan devam edim, yol bitince geri dönmeden araziden yola bağlanabilim, hafta sonlari iki toza toprağa girip eğlenim,  v.b. Bu motor sizin için yanlış bir tercih olur. BMW F800GS,  Triumph Tiger 800XC, Suzuki vstrom 650, Yamaha Tenere gibi makineler ile kıyaslamaya çalışıyorsanız yine bu motor sizin için yanlış tercih olacaktır.

yamaha-mt09-tracer-cok-yonlu

Tracer spor tur sınıfındadır. En başta güç ağırlık oranı hepsinden daha iyidir. 900cc motoru ile 115 beygir güç üretebilmek için yüksek devir çevirir ve gücünü üst devirlerde alır. Doğal olarak alt devirlerde daha zayıftır, daha iyi yol tutuşu  ve viraj performansı için amortisörleri serttir, hafif olduğundan ve güç ağırlık oranı yüksek olduğundan çok hırçın ve kıvraktır, gaz tepkisi daha direktir, seri 3 silindir olduğu içi kompresyonu azdır, v.b. temel özellerinin başında yer alıyor. Ben güçlü motorları seviyorum, hafta sonu çıkıp virajlı yollarda eğleniyorum, otoban görünce dayanamıyorum uzayıp gitmek istiyorum, ama şehir içinde ve trafikte günlük olarak da kullanım, söyle uzun uzun gezileri rahat ve konforlu yapım diyorsanız doğru tercih olacaktir. İlla karşılaştırma yapacaksanız, Triumph Tiger 800XR,  Honda VFR800X, BMW F800GT gibi motorlar ile kıyaslayabilirsiniz.

Enduro motorlar ile benzerliğine gelince ekonomik yakıt tüketimi, büyük depo ile daha uzun menzil, dik oturuş pozisyonu, ergonomik bacak açısı, rahat sele, bol bol aksesuar (ön cam, elcik ısıtma, yan çantalar, v.b.), tabii daha mutlu bir artçıyı da unutmamak lazım. Görüldüğü gibi enduro ile tek benzerliği uzun yolda konforlu olmasıdır.

Kısaca Yamaha Tracer ile %50 spor, %50 tur makinesi üretmek istemiş. Test sürüşünden sonra Yamaha’nın yapmak istediği işi başarmış olduğunu düşünüyorum. Karşımızda hafif, güçlü, çevik, konforlu, ergonomik ve çok yönlü bir makine çıkmış.

Yamaha'nın Yeni Motoru %70 MT-09, %30 Tracer

yamaha-mt09-tracer-farklilik-15Hem MT-07 hem de MT-09′un satış başarısı Yamaha’ya naked bir motorun üzerine biraz granaj ve ön cam koyup, biraz da konforu artırarak daha çok satabileceklerini düşündürmüş olsa gerek, MT-09′un spor tur versiyonu olan Tracer’ı üretmişler. MT-09’u tur motoru yapabilmek için üzerinde yapılan iyileştirmeleri ayrıntılı bir şekilde kendi deneyimlerim ile yazdım. Yamaha mühendisleri MT-09’un sportif karakterini bozmadan %70’ini alarak, üzerinde yeni bir %30 ekleyip güzel bir tur makinesi ortaya çıkarmışlar…
Devamını Oku

Yamaha MT-09 Tracer Testi

Yamaha-mt09-tracer-test-038Yamaha’nın merakla beklenen son motosikleti MT-09 Tracer ‘ı İspanya, Malaga’da test etme fırsatı buldum. Dönüşte Tracer’ın nasıl bir motor olduğu ve MT-09′dan farklı yanlarını yazmıştım. Şimdi ise sürüş deneyimlerimi yazdım. Tracer Spor-Tur sınıfı bir motosiklet ve benim daha çok tur tarafı üzerinde tecrübem olduğu için, test ederken o gözle bakıp, aktarmaya çalıştım…
Devamını Oku

yamaha-mt09-tracer-ozellikler

yamaha-mt09-tracer-7

11 Yorumlar