Orta Asya Vizeleri

 

Orta ve Doğu Asya tarafına yola çıkacağımdan dolayı vizeler için bol bol araştırma yaptım. Kardeş olarak gördüğümüz bir çok Türk ülkeleri bizden vize istiyor. Hatta bazılarından vize almak da oldukça zor. 🙁 Benim Asya yolculuğunda rotam üzerinde  Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan bulunuyor. Onun için daha çok bu ülkeler için araştırma yaptım.

Orta Asya’da vize istemeyen ülkeler;

  • Kazakistan
  • Kırgızistan

Vize isteyen ülkeler ve nasıl vize alabileceğinizi aşağıdan okuyabilirsiniz.

Ayrıca eğer İran üzerinden gidip ilk olarak Türkmenistan’a girecekseniz, İran vize istemiyor fakat Türkiye Turing ve Otomobil Kurum‘una 200$ depozito yatırarak Triptik almanız gerekiyor. Eğer Gürcistan üzerinden gidip ilk Kazakistan’a girecekseniz, Gürcistan vize istemiyor. İran’a girmeyeceğiniz sürece Orta Asya ülkeleri için Triptik çıkartmanız gerekmiyor.

Bu bilgiler 2015 yılında yapacağım Asya yolcuğuna aittir. Bu yıldan sonra ücretler ve vize koşulları değişiklik olabilir. Gitmeden önce ülkelerin konsolosluk sayfalarını ya da Türkiye Dış İşleri Bakanlığı internet sitesinde Türk Vatandaşlarının Tabi Olduğu Vize Uygulamaları sayfasını kontrol ediniz.

Ayrıca daha önce benzer rotaları yapmış olan gezginlerin Orta Asya vizeleri ile ilgili tecrübelerini aşağıdaki bağlantılardan okuyabilirsiniz.

1 Comment

1Comment
  • ozgehan omag

    iki dakika boş durmuyorsun he mi? 🙂

Post a Comment