Özbekistan Vizesi

Orta Asya ülkeleri içinde vize alması zor olan ülkelerden bir de Özbekistan. Aslında zor demiyelim de pahalı diyelim. Çünkü turistik vizeyi gidip konsolosluktan kendiniz alabilmeniz için davetiyenizin olması gerekiyor. Eğer varsa sorun yok İstanbul’daki konsolosluktan 60$ karşılığında (7günlük tek giriş) vizenizi 3 günde alabirlisiniz.

Davetiyeniz yoksa sorun burada başlıyor. Size davetiye çıkartması için bir acentaya gitmeniz gerekiyor. Özbekistan’dan bir tur acentasının Özbekistan’ın dışişleri bakanlığına başvurup, bu bakanlıktan senin adına bir davetiye çıkartması gerekiyor. Bakanlık da buradaki konsolosluğa gönderiyor. Özbekistan’daki tur acentasını da buradan bulmak zor olduğu için Türkiye’den bir acenta ile konuşmanız gerekiyor. Tabii ki bu davetiye işi de ticarete dökülmüş. 🙂 Neyse Google’dan “Özbek vizesi” yazarak bulduğum 20’den fazla acentayı aradım. Genelde 7 günlük tek giriş vize için 250$ civarında istiyorlar. Ayrıca 20-30 günde çıkıyormuş davetiye yüzünden. Sonunda 160$ bir acenta ile anlaştım.

Acentanın istediği evraklar;

  • Tam olarak doldurulmuş vize formu,
  • 1 adet vesikalık fotoğraf,
  • Pasaport,
  • Şirket antetli kağıdına vize almanın amaç açıklayan yazı.

Eğer 72 saat transit geçiş yapmayı düşünüyorsanız yine yukardaki evraklar ile direk gidip konsolosluktan vizeye başvurabilirsiniz. 2-3 günde ve 40$ karşılığında alabiliyorsunuz.

Unutmadan 3 günden fazla Özbekistan’da kalacaksanız kayıt (register) olmanız gerekiyormuş. Bunu genelde oteller yapıyormuş ve bunun için para da alıyorlarmış. Fakat bunun kontrolünü yapmak senin sorumluluğunda. Yaptırılmazsa hem para hem de hapis cezası varmış. Konsolosluğun sayfasında yazıyordu bunlar. Ne kadarı uygulanıyor bilmiyorum tabii 🙂

No Comment

No Comments

Post a Comment