Motosiklet Uzun Yol Tavsiyeleri: Ne Götürmeli? (2.Bölüm)

Motosiklet ile uzun yolculuklara dair aklıma gelenleri toparlayıp yazmaya devam ediyorum. Daha önce uzun yolculuklarda ne giymeli  yazısını okumadıysanız önce ondan başlamanızı tavsiye ederim. Şimdi ise yanınızda neler götürmeniz gerektiği ile ilgili kendi deneyimlerimi paylaşacağım.

Uzun yolculuklara götürülmesi gerekenler ile ilgili ilk bölümde; giyim kuşam, yeme içme, ilk yardım, sağlık, kozmetik, evraklar, dökümanlar ve para hakkında bilgiler vermiştim. Önce onu okuyarak başlamanızı tavsiye ederim 🙂

Kamp

motosiklet-uzun-yol-tavsiyeleri-ne-goturmeli-3Genelde gideceğiniz bir çok yerde kalacak yer ve yiyecek bir şeyler bulabiliyorsunuz. Fakat kamp yapmayı seviyorsanız ve tabii yolculuğunuzun daha ucuza gelmesini istiyorsanız yanınıza kamp malzemelerini alın.

Kamp için çadır, uyku tulumu ve mat almanız gerekiyor. Bunlar genelde uzun ömürlü malzemeler olduğu için almışken biraz bütçe ayırarak kaliteli, hafif ve az yer kaplayan ürünler almanızı öneririm. Genelde hepsi için 3 mevsimlik olanlar işinizi görecektir. Çünkü 0-20 dereceler arasında güzel iş çıkarıyorlar. Çadır olarak çift katlı, kapanınca küçük ve hafif (~1-2kg) seyahat çadırlarından seçin. Uyku tulumu olarak ben kaz tüyü yerine sentetik olanları tercih ediyorum. Artık teknoloji oldukça gelişti en az kaz tüyü olanlar kadar hafif ve kapanınca da küçük olan sentetik uyku tulumları bulunuyor.  Mat olarak yine kendinden şişen ya da direk şişme matları tercih ederseniz çantanızda yer kazanabilirsiniz. Dediğim gibi ilk başta pahalı gelebilir ama kaliteli ürünler ile yaklaşık 2-3kg ve 10-15lt bagaj hacmi ile yıllarca kullanabileceğiniz bir kamp setiniz olur.

Yolculuğu daha ucuza getirmek istiyorsanız, gittiğiniz yerlerde marketleri kullanarak kendi yemeğinizi yapabilir. Bunun için yanınıza seyahat için tasarlanmış tava, tencere, tabak, çatal, bıçak setlerinden alabilirsiniz. Aluminyum olanlar hem hafif hem de daha ucuz oluyorlar. Bütçeniz varsa titanyum olanlar daha uzun ömürlüler. Ayrıca bir de ocağa ihtiyacınız olacak. Ben benzinli ocak tercih ediyorum. Çünkü ayrıca yakıt taşımam gerekmiyor, direk motosikletin deposundan çekip kullanıyorum 🙂

İyi uyku ve tok karın yolculuklarda çok önemlidir. Onun için gideceğiniz rotaya uygun malzemeler almaya özen gösterin. sıfır derecenin altında kamp yapacaksanız uyku tulumu ve matın ona uygun olduğuna emin olun. Kamp ile ilgili her tür malzeme için dağcılık ve outdoor malzeme satan dükkanlara bakın. Çünkü dağcılıkta tıpkı bizde olduğu gibi herşeyin hafif ve işlevsel olması çok önemli.

 

Elektronik

motosiklet-uzun-yol-tavsiyeleri-ne-goturmeli-8Ne de olsa maceramızı paylaşmak istiyoruz ya da anı olarak saklamak istiyoruz. Onun için taşıdığımız bir çok elektronik alet genelde bunla ilgili oluyor 🙂 Ben yolculuklarımda GPS her zaman kullanıyorum. Zaman kazandırdığını düşünüyorum. Ayrıca denilenin aksine GPS ile de kaybolmak oldukça mümkün 🙂

Bir küçük bir büyük fotoğraf makinesi iyi oluyor. Küçük olan genelde motosikletin üzerinde kullanıyorum ya da daha gözden çıkarılabilir olduğu için güvenli olmayan yerlerde kullanıyorum. Büyük olanı ise motor dışında daha turistik yürüyüşler yaparken tercih ediyorum. Gerçi artık cep telefonları oldukça iyi fotoğraf çektiği için küçük yerine onu kullanıyorum. Ayrıca çekim yapmak için GoPro tarzı aksiyon kamerası iyi olabiliyor. Tabii ki bunların şarj aletleri ve kablolarını unutmamakta lazım. Mümkün olduğunda USB ile şarj olacak aletler seçerseniz bir tane çoklu usb adaptör ve kısa 1-2 usb kablosu ile baya yer kazanabilirsiniz. Monopod ve mümkünse seyahat için tasarlanmış küçük ve hafif bir tripod (kapalı hali sadece 30cm açık hali 1,5mt ve 200gr olan tripodlar var) iyi oluyor.

Yolda müzik dinlemek için küçük bir mp3 çalar (telefonda olabilir tabii) güzel oluyor. Eğer Uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız rota, gidilecek yer hakkında bilgi almak ve paylaşım yapmak için küçük bir bilgisayar ya da tablet alabilirsiniz. Ayrıca elektronik kitap çok faydalı bir ürün. Bütün herşeyin kullanım kitaplarını, lonely planet gibi gideceğiniz yerler hakkındaki seyahat kitaplarını ve hatta normal okuyacağınız kitapları içine atıp okuyabilirsiniz. Pil ömrü yaklaşık 1-2 ay oluyorlar ve hiç yer kaplamıyorlar.

 

Güvenlik

Seyahat sırasında isteyeceğiniz en son şey motorunuzun çalınmasıdır. Motorunuzu kitlemek için küçük bir disk kilidi iyi olabilir. Hatta zincir bir kilit alırsanız çok daha iyi olur 🙂 Motordan uzun süre uzaklaşacaksanız mümkün olduğunca motorun üzerinde bir şey bırakmamaya çalışın. Gece konakladığınız yerlerde çantaları da yanınıza alın.  İnce çelik teli olan şifreli kilitler kısa molalarda kaskı motora kitleyerek elde taşıma zahmetinden kurtarır.

Bütün anahtarlardan (kilitler, çantalar ve motosiklet) ikinci bir set yaparak bunları ayrı bir yerde saklayın. Eğer artçınız varsa ona verin, yol arkadaşınız varsa onla değiştirin. Asla ikinci anahtar olmadan yola çıkmayın. Daha önceki gezilerimde 2 defa çanta anahtarı kırdım ve bir defa da disk kilidinin anahtarı kaybettim. Hem de İtalya’da disk kilidi motora takılıyken 🙁

 

Avadanlık

motosiklet-uzun-yol-tavsiyeleri-ne-goturmeli-1Açık konuşacağım. Kendinize dürüstçe sorun eğer yolda kalsam ufak tefek mekanik sökme/takma veya elektrik arızalarını yapabileceğinizi düşünüyor musunuz? Eğer düşünmüyorsanız boşyere alet adevat alıp ağırlık yapmayın 🙂 Onun yerine motosikletiniz ile ilgili gideceğiniz yol durumu ve yapacağınız kilometreye göre yolda bulamayacağınız yedek parçaları almaya çalışın. Mesela yağ filtresi ya da arka fren balatası gibi şeyler ya da motorunuzun bilindik kronik arıza çıkartabilecek parçası varsa onun yedeğini alın. Çünkü motosiklet heryerde var ve bunları tamir edebilecek ustalar da var.

Tamir işinden anlıyorsanız motorunuzda en çok kullanılan anahtarları kullanım kitapçığı (servis kitapçığında tam listesi olur) ya da her zaman gittiğiniz ustadan öğrenebilirsiniz. Bunlardan küçük bir avadanlık çantası hazırlarsınız. Ben genelde tel, ip, çift taraflı bant, hortum tamiri için kullanılan esnek bantlar, plastik ve metal kelepçe, yapıştırıcı, yedek sigorta, karga burnu gibi yardımcı şeyler de bulunduruyorum.

Yine bu işlerden anlıyorsanız lastik tamiri için fitil ya da tubetype lastik ise yama almanızı öneririm. Tabii yine küçük bir elektrikli pompa da hayat kurtarıyor. (Bu arada aklınızda olsun TIR’ların hepsinde hava oluyor) Eğer tamir edemem diyorsanız en azından delik kapatıcı tüplerden alın. Şansınız varsa (delik büyük değilse) sizi en yakın lastik tamircisine kadar götürecektir.

Kısacası yola çıkmadan önce gideceğiniz bölgeye göre ve seyahatinizin uzunluğuna göre ihtiyaçlarınızı iyi düşünüp analiz ediniz. Mümkün olduğunca çok amaçlı, az yer kaplayan ve hafif şeyleri yanınıza almaya çalışın. Gerisini yoldan temin etmeye çalışırsınız. Ağırlık gerçekten çok önemli. Özellikle de arazi sürüşleri yapacaksanız.

13 Comments

13 Comments
 • Ayferonur

  Serkan çok güzel bir paylaşım konusu. Teşekkürler…Yolda başına bir şeryler gelmeden ve tecrübe etmeden tam olarak nelere ihtiyacın olacağını kestiremiyorsun. Bu konularda tecrübeler ne kadar paylaşılırsa o kadar yardımcı oluyor. Her zaman öğrenilecek yeni bir şeyler oluyor.

  • Serkan Sogut

   Teşekkür ederim, evet çok haklısın. Bir çok kişi paylaşırsa çeşitliliği de artar ve daha yararlı hale gelebilir 🙂 Yakında toparlayıp kendi kullandığım malzemelerin listesini de marka model olarak yazacağım.

 • Can Yastıoğlu

  Ancak bukadar temiz olabilir bir açıklama 🙂
  Yaşanmışlık var boşluk yok 🙂 Teşekkürler tebrikler…

  • Serkan Sogut

   Ben teşekkür ederim Can vakit ayırıp okuduğun ve yorum yazdığın için 🙂

 • Orhan Ylmaz

  Yararlı ve bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Darısı başımıza..

 • mehmet çetintaş

  Selamlar saygılar,öz ve anlaşılır bir anlatımla güzel bir tecrübe paylaşımı olmuş teşekkürler.İnşaallah bende biraz yol yapmayı düşünüyorum (1000 km ortalama )paylaşımınız kesinlikle faydalı olacaktır.

 • volkan

  Güzel ve etkili bir yazı olmuş…. bilgiler için teşekkür ederim.

 • recep

  bilgilendirici bir yazı. teşekkürler.

 • Aliye Güneş

  en iyi kişisel gelişim kitapları hangileridir? Mutlaka bu yazıyı okumalısınız http://hezarfenyayinlari.com/en-iyi-kisisel-gelisim-kitaplari

 • Serdar

  Merhaba, Bende 3’lü çanta setine sığmayan eşyaları gezdirmek istemiyorum. Özellikle dışarı sağa sola eşya bağlamaktan nefret ettiğim için, çantaya sığmıyorsa almıyorum. Bu nedenle hafif ve az yer kaplayan kamp ekipmanları arıyorum. Siz model ve marka vermemişsiniz.

  Çadır : http://bit.ly/2pXowX0
  Tulum : http://bit.ly/2pXid68
  Mat : http://bit.ly/2pUKSbD

  Hepsi gerçekten de çok az yer kaplıyor ve Yan çantama çok rahat sığıyor. Yalnız tulumdan hiç emin olamıyorum. Kışın kamp yapmayı düşünmüyorum fakat sonbahar ve ilk baharda kamp yapıyorum. 15 ve 20 derece için uygun olan bu tulum çok yetersiz kalabilir ama içime içlik giyinerek sorunu çözebilir miyim emin değilim? Siz ne dersiniz? Marka ve model olarak sizin öneriniz var mı?

  Çok uzun oldu 🙂

  • Serkan Sogut

   Selamlar, linkteki ürünleri ben mi önerdim? çünkü ben bunları kullanmıyorum 🙂 Çadır konusunda ben genelde kendi kendine ayakta durabilen çadırları tercih ediyorum çünkü çadırı her zaman yumuşak zemine kurmuyorsunuz yeri geliyor betona kuruyorsunuz ve çadırın iplerini gerecek bir yer bulamayabilirsiniz. Tulum konusuna gelince 15/20 derece bence de yetersiz. Ben -5 kullanıyorum fakat çok sık keşke -15 alsaydım diyorum 🙂 Genelde 5-6 dereceye kadar üzerine eklemeniz gerekiyor. Yani 0 derece için mat alıyorsanız 6-7 derecenin altında size huzursuzluk verecektir. Tulum konusu rahat bir uyku için çok önemli. Özellikle de aldığınız matın alttan izolasyonu yoksa.

   • serdar

    Onlar sizin öneriniz değil, benim bulduklarım. Az yer kaplayan ve hafif seçenekler. Tabi bir çadıra bin tl de ödemek istemiyorum. Siz hangi ürünleri kullanıyorsunuz onu merak etmiştim. Keza fotoğraflarınızda ki ürünlerin tam olarak modellerini anlayamasam dahi oldukça küçük ve kullanışlı duruyor. Yinede dönüş ve bilgi için teşekkür ederim. İyi yolculuklar

    • Serkan Sogut

     Açıkcası eğer dayanıklı (kaliteli), az yer kaplayan ve hafif bir çadır arıyorsanız, bilinen markaların ultralight serisine bakmanız gerekiyor. Bu özelliklerde iki kişilik bir çadırı Amerika’da 300-350 dolardan aşağı bulamazsınız. Benim MSR NX Hubba Hubba kullanıyorum. Fiyatı da 400$. Bu bilindik markaların sahtelerini Aliexpress’de 150-200$ civarına bulabiliyorsunuz ama ne kadar dayanıklılar bilmiyorum. Şöyle bir durumda var çadıra çok para veriyorsunuz fakat bir şey olunca dünyanın neresinde olursanız olun yenisini gönderiyorlar. Yolculukta 1 yıl önce aldığım çadırın sadece 1cm’lik dikişi söküldüğü için yenisini Kolombiya’ya tüm ücretleri (kargo ve gümrük) ödenmiş halde göndediler. Bu hizmet o paraya değer 🙂

Post a Comment