Ballı Kayalar Tabiat Parkı

Kaya tırmanışı yapanlar Ballı Kayaları çok iyibilirler. Tırmanış için İstanbul’a en yakın yer burasıdır. Fakat bizim gibi motosiklet ile gezenler yakın olduğundan mıdır nedir pek duymadığımız bir yer. En azından ben duymamıştım.

Geçen pazar bende kaya tırmanışı için YTÜDAK ile Ballı Kayalar Tabiat Parkına gittim. Kaya tırmanışı yorucu bir aktivite olduğu için normalde motosiklet ile gitmiyorum. Fakat İstabul’a yakın olduğu için ve bir süredir motosiklet kullanamadığımdan motosiklet ile gitmeye karar verdim.

İstanbul’a yaklaşık 60km uzaklıktaki Gebze’de bulunan tabiat parkı sadece kaya tırmanışı yapanlar için değil piknik yapanlar içinde son derece güzel bir mekan. Hem ağaçların hem de küçük bir göletin kenarında bulunan piknik alanında bol miktarda masa sandelye bulunuyor. Zaten yakın olmasından dolayı son derece kalabalık olduğunu da söyleyebilirim. Piknik alanı dışında kendi içinde bir tane de restaurant bulunuyor. Trekking yapmayı sevenler içinde kolaydan, zora bolcana parkur bulunuyor.
Eğer İstanbul dışında daha uzak bir mesafeden geliyorsanız kamp yapma olanağınız var. Kendi çadırınızı getirerek geceyi burada geçirebilirsiniz. Biz oradaken bir çok çadır bulunuyordu. Tırmanış veya trekking yapmak için uzaktan gelecekseniz kamp yapmayı tercih edebilirsiniz.

Giriş için ücret alıyorlar. Biz motosiklet için 4,5TL (Mayıs 2011) ödedik. Kamp için ayrı bir ücret alıyorlarmı bilmiyorum.

Eğer kaya tırmanışı ile uğraşıyorsanız zaten çok alternatifiniz bulunmuyor, fakat sessiz ve güzel doğası ile hem kafayı dinlemek için güzel bir mekan. Hamağınızı kurup, mangalınızı da yaktınız mı keyfinize diyecek yok.

Ballı Kayalar fotoğraf albümü

Ballı Kayalar Tabiat ParkıBallı Kayalar Tabiat Parkı

 

Ballı Kayalar Tabiat ParkıBallı Kayalar Tabiat Parkı

GPS içinGPS için GPX formatında indir
Google Earth 3DGoogle Earth 3D için KML formatında indir

No Comment

No Comments

Post a Comment