Zaman Makinesi Etiyopya

Daha önce Etiyopya hakkında birçok şey okudum ve seyrettim. Etnik yaşamı nasıl koruduklarını ve modernize olmaya karşı olduklarını biliyordum. (Hemen burada araya girmek istiyorum. Nüfus çok fazla ve fakirler. Aslında mecbur kaldıkları için mi bu şekilde yaşıyorlar sorusu düşündürüyor insanı)

Lonely Planet, Etiyopya’yı geçmişe yapılan bir yolculuk olarak anlatıyor. Aslında bunu okuduğumda tam olarak kavrayamadığımı Etiyopya’yı görünce anladım. Gerçekten zaman makinesi gibi. Yol üzerindeki köylerden geçerken, hatta yol olmayan yerlerde içerilere ilerledikçe insanların nasıl yaşadıklarını görüyorsunuz. Sanki eski zamanlara bir yolculuk yapar gibi.

IMG_5590IMG_5586Kıyafetler, evler, herşey eski zamandan, bozulmamış. Tarım ve hayvancılık dahi eski usül yapılıyor. Herhangi bir makine kullanılmıyor. Tarım için gerekli aletleri de kendileri yapıyor. İnsanlar bir yerden bir yere giderken yürüyor, eşyalarını taşımak için eşek, tarla sürmek için öküz kullanıyor. Evlerini kendileri yapıyor ve taşıma su kullanıyorlar. Derede yıkanıyorlar ve tabi çamaşırları da burada yıkıyorlar.

Oradaki atmosfer sanırım yazı, fotoğraf veya video ile anlatılacak gibi değil. Burada olup bu atmosferi solumak ve bu dünyanın içine girmek bambaşka…

IMG_0772IMG_0767

 

No Comment

No Comments

Post a Comment