Yola Çıkmak Lazım

Yola çıkmak lazım yine, alıp başımızı gitmek lazım. Günlük hayatın getirdiklerinden, stresten, sorumluluklarından biraz uzaklaşmak lazım. Aslında incir çekirdeğini doldurmayan ama zamanımızı çalan, o yapılması gerekenlerden kurtulmak lazım. Biraz sakinleşmek lazım, nefes almak lazım. Kafamızın arkasında sürekli dönen, aynı şeyleri tekrarlayan ve bizi meşgul eden seslerden kurtulmak lazım. Dört nala yaşadığımız hayatımızda biraz durup ruhumuzu beklemiz lazım.

Yolda yeni yerler görmemiz lazım. Gördüklerimiz ile kendi hayatımızı karşılaştırmamız ve hayatı bir sorgulamamız lazım. Yeni insanlar ile tanışmamız, her seferinde onlara kendimizi baştan anlatmamız lazım. Çevremizdeki ön yargılar ve baskılar kalkınca duygularımızın ve hissettiklerimizin nasıl da değiştiğini görmemiz lazım. Yolda olan insanların aslında ait oldukları din/dil/ırktan uzak ayrı bir gezginler cumhuriyetinden olduğunu anlamamız lazım. Sadece yol hikayelerimizi paylaştığımız uzak diyarlarda arkadaşlar edinmemiz lazım. Çaresiz kalmamız lazım, belki bu çaresizlik karşısında isyan etmemiz, ağlamamız, debelenmemiz lazım. İsyanımız bitince çıkış yolu aramayı öğrenmemiz lazım. Kervanın yolda düzüldüğünü, herşeyi önceden düşünemeyeceğimizi anlamamız lazım. Yola çıkmadan zihnimizin oluşturduğu korkuların aslında ne kadar da yersiz olduğunu keşfetmemiz lazım.

Yoldayken hayatın nasıl da basit olduğunu öğrenmemiz lazım. Düşünmek zorunda olduğumuz şeylerin “akşam ne yesek, acaba nerde yatsak, hava nasıl olacak” gibi basit şeylerden ibaret olduğunda kendi iç sesimizin nasıl da yükseldiğini duymamız lazım. Hatta bazen hiç birşey yapmadan, amaçsızca günlerimizi geçirmemiz lazım. Kendi içimize dönüp, düşünmemiz, günah çıkarmamız ve hatta özürdilememiz lazım. Nedenleri, niçinleri sorgulamamız lazım. Bazen yalnızlığı tatmamız lazım. Günlerce kimseyi görmeden, kimseyle iletişim kurmadan yol almamız, kendi kendimize konuşmamız lazım. Kendi kendimize yetmeyi öğrenmemiz lazım.

Issız çoğrafyalarda kamp kurmamız, doğayı dinlemenin nasıl birşey olduğunu deneyimlememiz lazım. Gece gökyüzüne bakınca içinde yaşadığımız o samanyolunu görmemiz lazım. Yüksek dağları, uçsuz bucaksız çölleri, kocaman nehirleri görmemiz ve hayrete düşmemiz lazım. Zorlu doğa şartlarında mücadele edip doğaya saygı duymayı öğrenmemiz lazım. En önemlisi kirlenmek lazım. Günlerce yıkanmadan, kirli dolaşmak ve bundan rahatsız duymamayı öğrenmek lazım 🙂

Sevgiklerimizi özlememiz lazım. Onlardan uzaklaştıkca onlarının hayatımızda kapladıkları yerleri anlamamız lazım. Delicesine dönmek ve onlara kavuşmak isterken yola devam etmemiz lazım.

Evet hayat kısa yola çıkmak lazım. Hedefimizi unutarak, zamanımızı unutarak devam etmemiz lazım. Her nerdeysek oranın tadını çıkararak yolda kalmamız lazım…

 

15 Comments

15 Comments
 • Musti Man

  Kalemine yüregine saglik, iste sinir tanimayan bir gezgin ruhu daha, gururlandim, seni sevdim yegen ! Buna ben iste; dünya insani derlerim…

 • Atilla_Akdeniz

  Bu yazının üstüne gidip istifa edilir…

  • Serkan Sogut

   Zaman kısa valla acele etmek lazım Atilla 😉

 • Rahmi İNCESU

  Serkan bey yine bir yerlere gitseniz de biz de sizi takip etsek..

  • Serkan Sogut

   Rahmi bey kısmetse yaza düşünüyorum 🙂

 • Selçuk

  Abi sıkı bir takipçin olaraktan iznin olursa yazıyı kendi sayfamda paylaşmak istiyorum 🙂

  • Serkan Sogut

   Tabii ki paylaşabilirsiniz. Teşekkür ederim.

 • Asistansım365

  Merhaba, Bu konuda ilgilenenler için, Motosiklet Yol Yardım ve Asistans hizmetleri. http://www.asistansim365.com/motosiklet_asistans.phplinkinden ürünü incelemenizi tavsiye ederiz.

 • www.marmarisburda.com

  Yola çıkmak lazım derken size maliyeti ne oldu , ne kadar nakite ihtiyacımız var.

 • Özge Özdemir

  Ne güzel de dillendirmişsiniz özgürlüğün sesini 🙂

 • funda

  çok hoşş ve insanı rahatlatan bir yazı olmuş emeğinize sağlık..bende kafam estiğinde yola çıkmayı çok severim hem de çocuklarla:))
  http://hayatimyolculuk.blogspot.com.tr

 • Mahmut

  Merhaba Serkan Bey,

  Yakın zamanda böyle bir tur düşünüyorum. Kawasaki Versys 650 sahibiyim. Bütün ekipmanlarım tam. Sadece mont eksiğim var.

  http://www.motoaksesuar.net/motosiklet-mont/revit-outback-enduro-4%20mevsim-mont-motosiklet-gri bu linkteki montu satın almayı düşünüyorum ama sizin tavsiyeniz ne yönde olur? Teşekkürler.

 • Ozzy

  Merhaba,
  Sizin düşüncelerinizi gönülden paylaşıyor ve yakında sizin gibi yollarda olmayı düşünüyorum. Tekeriniz duz bassin.
  Özgür

 • sami yördem

  Duygularım, düşüncelerim dile gelse ancak bu kadar güzel anlatabilirdi… Yüreğinize sağlık. Umarım geç olmadan bende özgürlüğe kanat çırpabilirim…

Post a Comment