Yeni Bir Macera Başlıyor! Balkanlar…

İnsan bir defa motosiklet ile uzun yolun tadını alınca vazgeçemiyor. Sürekli daha uzakları düşünmeye başlıyorsun. Daha önce yaptığım Alpler yolculuğumun üzerinden 1 sene geçmesine rağmen tadı hala damağımda. Senede bir defa da olsa -diye geçiriyorum içimden- insan atmalı kendini uzaklara.  İşte buradan yola çıkarak bu gezileri gelenekselleştirmeye karar verdim 🙂

Aklımda 1 yıldır filizlenen 2 farklı rota vardı. Bunlardan biri Balkanlar diğeri ise Kuzey Afrika rotasıydı. Gerek vize problemleri gerekse mevsim olaylarından yönümü Balkanlara çevirmeye karar verdim. Amacım gideceğim Balkan ülkelerinde hem popüler şehirlerinde vakit geçirmek, hemde ormanlarından, sapa dağ yollarında motosiklet sürmek.

Rotamı Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Saraybosna, Hırvatistan, Slovenya, Kosova ülkelerini içine alarak hazırladım. Giderken Yunanistan, dönerken ise Bulgaristan’ı kullanmayı düşünüyorum. Rota üzerinde yer alan Makedonya, Saraybosna, Karadağ ülkelerinden hem giderken hem gelirken geçeceğim. Giderken genelde sahil şeridinde bulunan popüler şehirleri takip ederek Slovenya’ya ulaşmayı düşünüyorum.

Dönüşte ise daha çok dağlık yolları kullanarak daha küçük yerleşim yerlerinden geçeceğim. Kısacası gidiş gezme ağırlıklı, dönüş ise motosiklet sürme ağırlıklı olacak.


Toplam 16 gün olarak planladığımız yolculuğumuza tek motor olarak 3 Eylül akşamı yola çıkıyoruz. 9 ülke ve yaklaşık olarak 6.000km yol katederek 19 Eylül akşamı İstanbul’a dönmeyi amaçlıyorum.

4 Comments

4 Comments
 • Ergün Özgünç

  Bey efendi. Ben yetmiş yaşında,1996 model Yamaha virego 250 cc li motoru olan biriyim.Sizler gibi uzun yol yapmak istiyorum.Ancak bu motorla olmaz uzun yola gidebilecek vasıflara sahip bir motor nasıl olmalı beni bilgilendirirmisiniz?

  • Serkan Sogut

   Ergün bey merhaba, yaşınızdan dolayı ve azminizden dolayı sizi çok tebrik ediyorum. En büyük hayellerimden ilerki yaşlarımda da motosiklete devam edebiliyor olmak 🙂 Aslında motosiklet seçimi birazda yapmak istediğiniz yola göre değişiklik gösterebiliyor. Büyük ihtimal touring bir makine işiniz görecek ve rahat yolculuk yapmanızı sağlayacaktır. Birazdan size mail atıyor olacağım onun üzerinden ayrıntılı konuşabiliriz. Teşekkür ederim.

 • Murat AYVAZ

  Serkan bey yaşam enerjinize ve motosiklet tutkunuza hayranım. Merakımdan soruyorum acaba bir gün bende kendi motosikletimle gezip gördüğüm ilgi çekici güzellikleri bu web adresinde sizinle ve sevenlerinizle paylaşmak istesem 🙂 ilgiyle sizi gezilerinizi ve yazilarınızı takip etmeye devam…

  • Serkan Sogut

   murat bey tesekkur ederim. Neden olmasin, bakarsiniz ilerde yol yapan motosiklet suruculerinin bilgi paylastigi bir yer olur burasi 😉

Post a Comment