Takip Edilmesi Gereken Motosiklet Gezileri (2013)

Malum bu sene buralardayım, uzak bir yerlere gitmeyeceğim. Aslında her yıl bir yerlere gitmek için kendime söz vermiştim. Fakat o sözü verdiğimde Afrika gibi uzak rotalar yapacağımdan haberim yoktu 🙂 Bir solukta gittik geldik ve sizlerle tüm macerayı paylaştık. Paylaşmaya da devam ediyorum. Fakat geldikden sonra tekrar rutin hayata alışma ve işleri toplarlama süreci uzadı. Malum para yoksa gezi de yok. Tamamen duygusal sebepler 🙂

Bir de bu dönem içinde çıktığım sırtçantalı gezilerin koşuşturması var tabii. Hepsi birden içimdeki yola çıkma isteğimi öldürdü. En azından bu sene için 🙂 Bilenler vardır Afrika’dan geldikden sadece birkaç hafta sonra Tayland’a gitmiştim 🙂 Sonrasında da bir sürü yere gittim. Gerçi bunlar sırtçantalı geziler olduğu için buradan paylaşmadım.

Peki yola çıkmıyorsam ne yapıyorum? yola çıkmış arkadaşlarım/dostlarımın gezilerini ve paylaşımlarını takip edip iç çekiyorum. Hafif hafif kıskanıyorum da 🙂 İşte onlardan bir kaçını sizlerle paylaşım dedim. Bilmeyenleriniz varsa takip etmelerinde fayda görüyorum.

 

Motorperest (Alaska)

Çağlar ve Nazım 2 kişi, 2 ay, 18.000km yol, Amerika’dan Alaska’ya Kuzey Kutup Dairesi’ne yolculuk. Bu yaz motorlarımızla 2 aylık bir Kuzey Kutup Dairesi macerasına çıkıyorlar. Daha doğrusu yola çıktılar. Nazım zaten Amerika’da yaşıyordu. Cağlar ise uçakla gidip oradan motor alıp yola çıktılar. Yaklaşık 18.000 km yol yapacaklar. Yolda başlarından geçenleri ve gördükleri güzellikleri fotoğraflar, videolar ve kısa güncellemelerle bizlerle paylaşacaklar. Çok farklı bir rota olduğu için takip edilmesi gerekiyor 🙂
MotorperestFacebook: https://www.facebook.com/motorperestler
Blog: http://motorperest.com/

 

2 Pamir (Afganistan)

Tolga, Erkin, Suat ve Ümit‘den oluşan 2Pamir ekibi Kırgız Türkleri’nin 30 yıl önce Afganistan’ın Pamir Dağlarından Van’a uzanan göçlerinin izini süreceği belgesel projesi için motosikletleriyle Haziran’da ayında yola çıktılar. Ağırlıklı olarak bir belgesel projesi olan 2 Pamir, motosiklet ile Türkiye’de çok belgesel yapılmadığını düşünürsek önemli bir proje olduğunu düşünüyorum.

2 PamirFacebook: https://www.facebook.com/2pamir
Blog: http://www.2pamir.com/

 

Yol Bizi Bekler (Orta ve Doğu Asya)

Sevgili dostum Savaş Balaban’ı tanıyanlar vardır diye tahmin ediyorum. Kendisi gayet uzun soluklu geziler yapsa da bunu pek anlatan biri olmaması dolayısıyla çok bilinmiyor. Benim daha motor kullanmadığım dönemler yola çıkıp uzun uzun geziler yapardı kendisi. Onun için yeri ben de ayrıdır :)) Savaş yine yollara düşüyor. Bu kez benim seneye yapmak istediğim rotayı yapıyor. Çok kıskanıyorum bunu paylaşma konusunda emin olamadım bir ara 🙂 🙂 Neyse biz gidemiyorsak gidenleri takip edelim tabii. 2013 Temmuz ve Ağustos aylarında motosiklet ile Bodrum’dan yola çıkarak Japon Denizi kıyısında sona erdirecek gezisini. Bir kaç gün önce de yola çıktı zaten.

Yol Bizi BeklerFacebook: https://www.facebook.com/yolbizibeker
Blog: http://www.yolbizibekler.com/

 

Tekerimde Dünya (Karadeniz Çevresi)

Deniz Kılıç yine yola çıkıyor bu sefer Mystic Routes ekibi ile birlikte gidiyor. Daha önce yaptığı Afrika ve Dakar rotası ile severek takip etmiştik kendisini. Hatta Afrika rotasını benden bir yıl önce yaptığı için bana çok yararlı bilgiler sağlamıştı. Kendisine tekrar tekrar teşekkür ediyorum. 13 Temmuz’da yola çıkacak. Yaklaşık 15 gün ve 7.000km sürecek yolculukta tüm Karadeniz’in çevresini dolaşacak. Takip edilmesi ve zaman kısıtı olanlar için yapılması gereken bir rota olduğunu düşünüyorum.

Tekerimde Dünya

Facebook: https://www.facebook.com/TekerimdeDunya
Blog: http://www.denizelifafrica.blogspot.com/

 

Solo Ride Reports – Central Asia & Mongolia (Orta Asya ve Moğolistan)

Ankaralı bir motosiklet sever olan İbrahim Yesilyurt’un Moğolistan’a yolculuğunu, Facebook üzerinden anlatıyor. Yolculuğa başladı ve imkanları ölçüsünde paylaşıyor. Deneyimlerini sadece Facebook üzerinden paylaşıyor ya da ben blog sayfasını bulamadım. Benim Moğalistn gezisi önce bana güzel referans olacak bunlar.

Solo Ride Reports, Central Asia Mongolia

Facebook: https://www.facebook.com/pages/Solo-Ride-Reports-Central-Asia-Mongolia/193791330773166

3 Yorumlar