Sıfır Motosiklete Nasıl Ruhsat ve Plaka Çıkartılır?

Geçenlerde yeni aldığım Super Tenere motosikletin tescil işlemlerini kendim yapmaya karar verdim. Hem zamanım müsaitti, hem de hızlıca halledip bir an önce motora binmek istiyordum. 🙂 Tabii vekalet ücreti ve muamelecilerin istediği yüksek ücretleri de ödemeye pek istekli değildim. Zaten sistem çok daha kolay olmuş. Hatta geçen hafta arabanın ruhsatı kaybolduğu için yeniden çıkartmıştım, bu işlemin de aynı olduğunu öğrenince bizzat kendim yapmaya karar verdim. Bu arada eski motorumda 3 defa plaka düşürüp yeniden bastırdığım için plaka kısmına da aşinaydım. 🙂

Şimdi gelelim nasıl yapılacağına. Burada en önemli kısım trafik tescil için randevu almanız. Randevuyu http://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/ adresinden alabiliyorsunuz. Unutmadan  adrese dayalı nüfus kaydına göre ikametgahınız neresi ise oranın İlçe Trafik Tescil Şubesi’ne başvurmanız gerekiyor. Randevu sistemi her sabah saat 9′da açılıyor ve bir sonraki gün için randevu veriyor. İstanbul için 9:30′da girerseniz tüm randevular dolmuş olabilir. Haftasonu pazartesi için randevu alamak istiyorsanız, pazar günü öğleden sonra sistem açılıyor ve gece geri kapanıyor, aklınızda bulunsun.

Randevu işlemini hallettikten sonra geriye evrakları toparlamak kalıyor. Motoru aldığınız bayii size fatura, ötv tahakkuk fişi ve ödeme makbuzu, teknik/uygunluk belgesi, bayii yetki belgesi evraklarını veriyor. Siz bunun üzerine kimlik aslı ve fotokopisini ekliyorsunuz. Ayrıca Şoförler Odası’ndan 2 adet Ek-1 formu ve tüm evrakları koyacağınız bir dosya almanız gerekiyor. Ek-1 formunun daktilo ya da bilgisayarla doldurulma şartı var. Onun için Trafik Tescil Şubeleri’nin etrafında bulunan muamecilerden bunu temin edip 5 dakikada doldurtabilirsiniz, 10-20 TL (pazarlık şart) arası ücret alıyorlar. Daha sonra tüm ekranların bir fotokopisini alıp dosyaya koyuyorsunuz.

Son olarak, başvurmadan önce trafik sigortası yaptırmanız gerekiyor. Plaka olmadan nasıl yaptıracağız diyebilirsiniz.  🙂 Direkt olarak şase numarasına yapılıyor, plaka ve ruhsat çıktıktan sonra da zeyil yapılıyor. Sigortanın fiyatı çok değişken, 100-200 TL arası değişebilir. Onun da fotokopisini alıp dosyaya ekliyorsunuz. Hepsi bu kadar. Toplam yarım saatte hepsini halledebilirsiniz.

Geriye randevu saatinde gidip dosyayı teslim edip bir imza atmak kalıyor. Trafik Tescil Şubesi’nde işiniz ancak 5 dk sürüyor. Rusat için toplam 162,50 TL (2014 yılı) peşin olarak ödüyorsunuz. Size ruhsatı almanız ve plakayı bastırmanız için iki tane kağıt veriliyor. Ruhsat genelde 3. iş günü çıkıyor ve gidip alıyorsunuz. Plaka için de ilçenin Şoförler Odası plaka basım yerine gidip plakayı hemen bastırabilirsiniz. Plaka basımı 12,50 TL (2014 yılı) tutuyor.

Ben plakayı bastırır bastırmaz takıp motoru kullanmaya başladım. 2 gün sonra da gidip ruhsatımı aldım. Toplam 308 TL (2014 yılı) tuttu ve yaklaşık 1-2 saatte tüm işlemleri hallettim. Kendim yaptığım için de en az 2 depo benzin yanıma bonus oldu 🙂

28 Comments

28 Comments
 • Mehmet Öney

  100 200 e trafik sigortasını nerede yaptırdın acaba. Ben 25000 liralık motora 400 lira sigorta yaptırabildim malesef

  • Serkan Sogut

   Trafik sigortası kişi ve aracın daha önce kazaya karışması durumuna göre değişkenlik gösteren birşeydir 🙁 Aynı kaskoda olduğu gibi ayrıca hasarsızlık indirimi veya kazaya karışma durumunda tam tersi cezası da var. Ondan fiyatlar çok farklı çıkabiliyor. Ben çok uzun yıllardır Şair Sigorta’dan (Şahin Şair) yaptırıyorum.

 • Onur

  Bu akşam sıfır km bir motor aldım, işlemleri kendim yapacağım sayenizde, tesekkurler. Ancak ne zaman başlamalıyım bilemedim, yardımcı olurmusunuz? Malum ocak ayı vergisi 56₺ ödememek ve trafiğe çıkış 2015 olması için. Yarın başlasam yeni yılda ruhsat çıkar, o zaman olur mu?

  • Onur

   Düzeltiyorum; aralık vergisi ödememek ve harç, sigorta masraflarını 2014 yılında ödemek için

 • burakcan

  allah razı o
  lsun gardaşım yardımcı oluyosun herkese .

 • ali

  Merhaba adrese dayalı nüfus kaydına göre ikametgahın olduğu ilçeden randevu almak zorunlu mu emin misiniz? İstanbul’da farklı ilçelerde işlem yapılamıyor mu? Önümüzdeki hafta ben de ruhsat plaka çıkartacağım.

  • Serkan Sogut

   Bana öyle dediler. Hatta Kadıköy çok kalabalık oluyor ve internetten gün almak çok zor ondan başka yerden yapabilir miyim dedim. Yok dediler 🙁 siz yine de bir sorun isterseniz.

 • deniz

  Yardımların için teşekkürler. Ben de ruhsatı yeni çıkardım, plakayı bastırmaya gidiyorum şu an. Ruhsat 2015 yılı icin toplam 178,50 TL. Kendi ikamet ettiğin ilçeden almak mecburi. Sigorta için farklı sirketlere mutlaka sorun. Eğer istanbul’daysaniz ve ilk aracınız ise sigorta çok yüksek çıkabiliyor. Bir yerde 956 TL çıkardılar bana ama neyse ki bir tanıdıktan 450 TL’ye sigorta yaptırdım.

 • kocaali

  peki motosikleti farklı bir şehirden alırsak, kendi ilçemize plakasız ruhsatsız kullanarak nasıl getireceğiz, mecburen nakliye ile mi?

  • Serkan Sogut

   O zaman da motorun evrakları ile birlikte ikamet ettiğiniz ilçeye gelip, işlemleri halledip, plaka ve ruhsatınızı teslim alarak motoru almaya gidebilirsiniz.

   • kocaali

    evet, bayiye iki kez gitmeden olmayacak.. teşekkür ederim üstadım…

    • Serkan Sogut

     Bay size kargo lie gönderebilirse evrakları siz burda yapıp direk almaya gidebilirsiniz.

 • Mehmet

  Plakanın numarası da plaka basım yerınde mi veriliyor ? Özel plaka almanın maliyeti yaklaşık ne kadar ?

 • latif aydın

  Her şeyim tamam. dosyamı içeri verdim.
  Elimizde “Plaka Basım Talep belgesi” ilePlaka basımını hemen yapıyorlar mı? Gittiğimizde alıp dönebilir miyiz? Yoksa bugün git yarın gel mi?

 • Burak Yıldırım

  s.a kardeşler motoru yeni aldım bu gün ama motoru istanbuldan aldım bartında plaka-ruhsat çıkaracagım. bide plakasız kaç kmye kadar plaka taktırmam lazım. şimdiden teşekurler

  • Metehan Kara

   bende geçen çarşamba aldım şuan 400 km yol yaptım hala plakayı çıkarttırmadım ruhsat zamanı gelip km kontrolü yapmazlar heralde yapsalar dahi faturada aldığım tarih belli zaten

 • Ufuk Krl

  abi ben motor aldım jawa cafe racer ama plaka ruhsat yok faturada yok ben ne yapamma grekiyo plaka ruhsat çıkarmam için

  • Serkan Sogut

   hım bu konu hakkında hiç fikrim yok. Sanırım özel yapım bir motor için plaka çıkartmaya çalışıyorsun.

  • Motorcubike

   Şase numarana göre plaka çikaracan

 • Misafir

  İlk defa ruhsat ve plaka çıkarken fatura kesilen kişinin adına çıkarılması zorunlumu

 • Kadir

  Motorumu alali 3 yil oldu simdi ruhsat plaka alacam gecen 3 yilin vergisi sigorta parasini alirlarmi lutfen yardimci olsun alinan yani magazadan alindigina dair faturasi var nasil alirim kendi uzerime

  • Serkan Sogut

   Açıkcası konu hakkında hiç bilgim yok 🙁 internette biraz araştırdınız mı? Belki daha önce yapmış birileri vardır bu işlemi.

  • Nuri Büyüktöke

   Bu işlemi yaptırabilirsiniz bildirimi ne oldu nasıl bişey yaptın aynı dert bende de var yardımcı olursan sevinirim

 • Berkay

  Sigorta ruhsatamı işlenir

 • recep altın

  ramide yeri nerde pilaka basım yeri

 • recep altın

  pilaka basım yeri adresini yada tel nosu varmı

 • Eren5341

  Selamun Aleyküm Abiler Ben şimdi motor almak istiyorum Honda Cbr 125 olan motoru Fakat Motorun fiyatı 13.400 Tl Bu bana ehliyeti vergisi falan aksesuarlar dahil kaça mal olur ?

Post a Comment