Sıfır Motosiklete Nasıl Ruhsat ve Plaka Çıkartılır?

Geçenlerde yeni aldığım Super Tenere motosikletin tescil işlemlerini kendim yapmaya karar verdim. Hem zamanım müsaitti, hem de hızlıca halledip bir an önce motora binmek istiyordum. 🙂 Tabii vekalet ücreti ve muamelecilerin istediği yüksek ücretleri de ödemeye pek istekli değildim. Zaten sistem çok daha kolay olmuş. Hatta geçen hafta arabanın ruhsatı kaybolduğu için yeniden çıkartmıştım, bu işlemin de aynı olduğunu öğrenince bizzat kendim yapmaya karar verdim. Bu arada eski motorumda 3 defa plaka düşürüp yeniden bastırdığım için plaka kısmına da aşinaydım. 🙂

Şimdi gelelim nasıl yapılacağına. Burada en önemli kısım trafik tescil için randevu almanız. Randevuyu http://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/ adresinden alabiliyorsunuz. Unutmadan  adrese dayalı nüfus kaydına göre ikametgahınız neresi ise oranın İlçe Trafik Tescil Şubesi’ne başvurmanız gerekiyor. Randevu sistemi her sabah saat 9′da açılıyor ve bir sonraki gün için randevu veriyor. İstanbul için 9:30′da girerseniz tüm randevular dolmuş olabilir. Haftasonu pazartesi için randevu alamak istiyorsanız, pazar günü öğleden sonra sistem açılıyor ve gece geri kapanıyor, aklınızda bulunsun.

Randevu işlemini hallettikten sonra geriye evrakları toparlamak kalıyor. Motoru aldığınız bayii size fatura, ötv tahakkuk fişi ve ödeme makbuzu, teknik/uygunluk belgesi, bayii yetki belgesi evraklarını veriyor. Siz bunun üzerine kimlik aslı ve fotokopisini ekliyorsunuz. Ayrıca Şoförler Odası’ndan 2 adet Ek-1 formu ve tüm evrakları koyacağınız bir dosya almanız gerekiyor. Ek-1 formunun daktilo ya da bilgisayarla doldurulma şartı var. Onun için Trafik Tescil Şubeleri’nin etrafında bulunan muamecilerden bunu temin edip 5 dakikada doldurtabilirsiniz, 10-20 TL (pazarlık şart) arası ücret alıyorlar. Daha sonra tüm ekranların bir fotokopisini alıp dosyaya koyuyorsunuz.

Son olarak, başvurmadan önce trafik sigortası yaptırmanız gerekiyor. Plaka olmadan nasıl yaptıracağız diyebilirsiniz.  🙂 Direkt olarak şase numarasına yapılıyor, plaka ve ruhsat çıktıktan sonra da zeyil yapılıyor. Sigortanın fiyatı çok değişken, 100-200 TL arası değişebilir. Onun da fotokopisini alıp dosyaya ekliyorsunuz. Hepsi bu kadar. Toplam yarım saatte hepsini halledebilirsiniz.

Geriye randevu saatinde gidip dosyayı teslim edip bir imza atmak kalıyor. Trafik Tescil Şubesi’nde işiniz ancak 5 dk sürüyor. Rusat için toplam 162,50 TL (2014 yılı) peşin olarak ödüyorsunuz. Size ruhsatı almanız ve plakayı bastırmanız için iki tane kağıt veriliyor. Ruhsat genelde 3. iş günü çıkıyor ve gidip alıyorsunuz. Plaka için de ilçenin Şoförler Odası plaka basım yerine gidip plakayı hemen bastırabilirsiniz. Plaka basımı 12,50 TL (2014 yılı) tutuyor.

Ben plakayı bastırır bastırmaz takıp motoru kullanmaya başladım. 2 gün sonra da gidip ruhsatımı aldım. Toplam 308 TL (2014 yılı) tuttu ve yaklaşık 1-2 saatte tüm işlemleri hallettim. Kendim yaptığım için de en az 2 depo benzin yanıma bonus oldu 🙂

ETİKETLER

28 Yorumlar