Seyahat Filmleri

Son zamanlarda seyahat filmleri seyretmeye taktım. Gerçi film için çok vaktim olmuyor ama haftada bir de olsa seyretmeye çalışıyorum. Herzaman olduğu gibi seyrettiklerimi de kendime saklamayım, sizlerle paylaşım dedim. Şimdiden iyi seyirler diliyorum 🙂

into-the-wild2

Into the Wild (2007)

Sanırım “Into the Wild” filmini bilmeyen yoktur. Seyahat üzerine kesinlikle seyredilmesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum. Bu filmi her seyrettiğimde karışık duygular hissediyorum. Bir insanın kurulu tüm düzenlere aldırmadan istediği şeyi yapışı ve filmin sonu… “TANRIM! MUTLU BİR HAYAT YAŞADIM. TEŞEKKÜR EDERİM!”
http://www.imdb.com/title/tt0758758/

the-way-back2

The Way Back (2010)

3 Adamın 1941 yılında Sibirya’daki Rusya toplama kampından kaçarak, Himalayalar üzerinden Hindistan’a olan 6.500 kilometrelik yürüşlerini anlatıyor. Film gerçek bir hikayeden uyarlanmış. Aslında tekrar yakalanma korkusu yüzünden kominizimden kaçıyorlar. Önce Moğolistan’a gidiyorlar. Oranın kominizim etkisinde olduğunu görünce Gobi çölü üzerinden Çin’e geçiyorlar. Sonra da Himalayalar üzerinden Hindistan’a. Türkçeye “Özgürlük Yolu” olarak çevrilmiş. Dün bu filmi seyrettikten sonra rüyamda motosiklet ile Moğolistan’da olduğumu gördüm :))
http://www.imdb.com/title/tt1023114/

The-Darjeeling-Limited2

The Darjeeling Limited (2007)

Parçanlamış bir ailenin 3 kardeşinin babalarının ölümü ardından cenazeye gelmeyen annelerini aramak için Himalayalara gidişini anlatıyor. Tabi kardeşlerin hepsi ayrı bir sorunlu ve bir süredir birbirlerini görmüyorlar. Tren ile Hindistan’da yaptıkları yolculuk sırasında birbirlerini tanıyorlar, yarglıyorlar, kavga ediyorlar fakat sonunda birbirlerini olduğu gibi kabul edip yola devam ediyorlar ve aralarında bir bağ kuruyorlar. En sevdiğim tarafı aynı gerçek hayatta olduğu gibi olaylar yolda spontane oluşuyor. Yolcular ise sürekli bu hayat kesitlerinin içinden geçip gidiyorlar, olayları, kişileri olduğu gibi kabul ediyorlar ve devam ediyorlar…
http://www.imdb.com/title/tt0838221/

the-way2

The Way (2010)

Yürüme üzerine bir seyahat filmi. Aslında çok güçlü bir film değil ama seyahatte hissedeceklerinizi çok güzel işlemiş. Karakterler güçlü. Yolda yalnız kalmaya çalışmak zordur, önce aynı rotadakiler ile karşılaşırsın, tanışırsın, anlaşamazsın, uzaklaşmak istersin, sonra patlarsın (tartışırsın), utanırsın, mahcup olursun, özürdilersin, onu kabullenirsin, alışırsın, ayrılamazsın… Yolda yeni kültürler öğrenirsin, her zaman gidilecek yeni yerleri yolda başkalarından duyarsın, rotanı değiştirirsin. Vee denizi görene kadar yolun sonuna geldiğini hissetmezsin!
http://www.imdb.com/title/tt1441912/

one-week2

One Week (2008)

Aslında IMDB puanı düşük değil ama ben yine de aradığımı bulamadı. Kansere olduğunu ve çok az ömrü kaldığını öğrenen sıradan bir insanın, ölmeden önce bir macera yaşamak için motosiklet ile Toronto’dan Kanada’nın batısına yaptığı yolculuğu anlatıyor. Son derece sıradan yaşadığı hayatını sorguladığı, kendine olan güvensizliğini yendiğini ve hayatta yapmak istedikleri konusunda daha kesin kararlar aldığı bir yolculuğu anlatıyor.
http://www.imdb.com/title/tt1104806/

9 Comments

9 Comments
  • Serkan Sogut

   Teşekkür ederim Caglar, City Of God gerçekten güzel bir film beğenmiştim. Seyahat filmi mi tam emin olamadım ama kesinlikle seyredilmesi gerekiyor.

   • M Caglar Erozgen

    Seyyahlara ilham veren filmleri kendimce yazmıştım ama sanırım listede size en uyacak olan; Motosiklet Günlükleri olur:)

 • Cihangir Dilmaç

  long way round ve long way down;)

  • Cihangir Dilmaç

   gerçi long way down’u izlemene gerek yok.. sen yaptın zaten:)

   • Serkan Sogut

    Cihangir rotam azıcık onlardan farklı ama sonuçta %70’i aynıydı evet 🙂

 • hakan er

  Listeye ”TRACKS” Çöldeki İzler filmi de eklenebilir, hatta iyi gider 🙂

  • Serkan Sogut

   Hakan haklısın son zamanlarda bunu güncellemedim bir elden geçirim ve Tracks’i de ekleyim. Teşekkür ederim hatırlatma için 😉

Post a Comment