Saros Körfezi Danişment Orman Kampı

Saros Körfezi… Nedenini bir türlü anlamamakla birlikte hak ettiği ilgiyi görememesinden mutluyum Saros Körfezinin…

Özellikle dalışla uğraşanlar, dalışa İstanbul’da başlayanlar bilirler, Saros körfezini. Tertemiz plajları, pırıl pırıl koylarıyla Ege’nin en kuzey ucundadır. İstanbul’a yakınlığına rağmen sadece dalış okullarının ziyaret ettiği İbrice ve Uzunkum ile, yazlıkçıların bildiği Erikli’den başkaca pek bilinen bir yer değildir.

Bir yandan da iyi ki de fazla bilinmiyor diyor içinden, insan. Bilinse bu tertemiz plajlar, pırıl pırıl koylar böyle kalır mıydı?
Haziran’ın yarısı geçti, deniz sezonu başladı. İstanbul’dan uzun süre uzaklaşamıyorum diyenler için gerçek bir kaçış noktası Saros Körfezi. İstanbul’dan 290 km. mesafede ulaşabileceğiniz pek çok koya sahip. Arabayla 3, motorsikletle (molaları da sayarsanız) 4 saatte rahat rahat ulaşabileceğiniz bir dinlenme alanı. Sakin, gürültüden uzak, bol yıldızlı…Tekirdağ’dan Çanakkale yönüne doğru ilerlediğinizde körfeze ulaşırsınız. Keşan, Enez ve Gelibolu körfezi çevreler. Koylara gitmek için ise bu 3 şehirden hangisinin koylarına gideceğinize seçmeniz gerekir. Keşan’dan; Yayla, Erikli, Mecidiye, Gökçetepe, Danişment, Sazlıdere, Enez’den; Enez, Vakıf, Büyükevren, Sultaniçe, Gülçavuş, ve Gelibolu’dan; Güneyli…

Hem orman içinde hem kumsalı olsun hem de yemyeşil ağaçların altında kamp yapabileyim diyorsanız bunlar içinden denediğim ve önerebileceğim; Danişment. Danişment dışında Mecidiye, Erikli, İbrice ve Uzunkumu gördüğüm için söyleyebiliyorum. Danışment Çevre Bölge Müdürlüğü’ne bağlı kamp alanı hem günübirlik piknik hem de çadırlı kamplar için ihtiyaç duyulabilecek her türlü olanağı sunuyor.

Keşan’dan sonra Erikli’ye gider gibi devam edip yoldaki Danişment Orman Kampı tabelalarını takip ederek kolayca bulabilirsiniz. En son 1 km.lik bölümü hariç yol asfalt ve gayet güzel. 1 km.ye yakın stabilize bir yoldan koya iniliyor.

Çevre Müdürlüğü kamp alanını özel işletmeye kiralamış. Bakkal, manav, restaurant var. Orada hazır çadırlardan kiralayabileceğiniz gibi, kendi çadırınızda da kalabilirsiniz. Duşlar, tuvaletler bugüne kadar bir kamp alanında gördüklerim içinde en temizleri.

Kamp alanının büyükçe bir bölümü çadırlar için parsellenmiş, elektrik veriliyor, parsellerin yanında su var. Bu bölümü gruplara günlük olarak da kullandırabiliyorlar.

Kendi çadırınızla kalırsanız çadır başına 17,5 TL ödeniyor. Bakkal ve restaurant bölümünde ise fiyatlar gayet makul. Ormanın bittiği yerde deniz başlıyor. Kumsalın belli bir bölümü kumluk, asıl denize girilebilen bölüm burası. Deniz tabanı çakıllarla kaplandıkça deniz kestaneleri görünmeye başlıyor. O yüzden ayaklarınızı yere basıyorsanız dikkat etmeniz gerekli. Dikkatli olduğunuz sürece güvenli.

İstanbul’a bu kadar yakın, İstanbul’dan bir o kadar uzak olmak istiyorsanız, bir hafta sonu uğramanızı tavsiye ederim.

Bilgi almak isterseniz telefonları:(0-284) 797 98 38 – (0-532) 423 22 22.

27 Comments

27 Comments
 • Melike

  Ben kampa gideceğim Saros Körfezi’nde. Bilgilendirmenizden dolayı çok teşekkür ederim… 🙂

  • Serkan Sogut

   Ben de gitmeyeli uzun süre oldu. Merak ediyorum oraları nasıl oldu diye. Gidip döndükden sonra 2 satır birşeyler yazabilirseniz çok memnun olurum. Teşekkür ederim.

 • Yasin Aktürk

  Selamlar,
  İnternette araştırma yaparken sitenizde ki Danişment Kampını gördüm. Bayramda oradaydım ve birkaç yorumum olacak yer ile alakalı; bundan sonra gitmeyi düşündüğünüzde yardımcı olur belki..
  Öncelikle girişteki yol çok kötü hala, siz uzun zamandır gitmiyorum demişsiniz sanırım daha da kötüleşmiştir o zamana kıyasla.
  Sonrasında su sıkıntısı var, bayram yoğunluğu ile alakalı da olabilir ama tuvaletler, duşlar falan çok kötü haldeydi. İnsanlar bütün bayram boyunca neredeyse susuz kaldı diyebilirim 🙁
  En acı tarafı da çalışanları bir kenara koyuyorum ama işletmecisi bu işten anlamıyor sanki, kamp alanını almış sadece “iş”letiyor gibi, insanlar ile nasıl iletişim kuracağını bilmiyordu.
  Onun dışında doğası harika, motosiklet kullananlar için özellikle yollar çok keyifli, kumsalı güzel ama denizin girişi taşlı, sonrasında kuma dönüyor..

  İzlenimlerin bu yönde. Paylaştığınız bilgiler içinde size teşekkür ederim.

  Sevgiler.

  • Serkan Sogut

   Yasin güncel bilgiler için çok teşekkür ederim. Baya oldu o tarafa gitmeyeli ama bu sezon bitmeden belki tekrar giderim 🙂 bilgiler işime yarayacak.

  • Erkan

   merhaba yasin. bana kamp fiyatları hakkında bilgi verebilirmisin ?

 • Erkan

  yasin kamp ücretleri nasıl ? pazartesi günü kamp yapmayı düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  • Yasin Aktürk

   Erkan kusura bakma biraz geç gördüm 🙁 ben iki kişilik çadırda kaldım gecelik 50 TL, (7 TL de giriş ücreti ödedim motosiklet ile bir kereye mahsus).. Kendi çadırını götürürsende 35 liraydı bayramda..

   • anıl

    Şimdiki fiyatlar be kadar ??

 • doruk

  Kamp mevsimlik mi ? Mesela şimdi gitsek kamp yapabilir miyim ?

 • ismail

  ben geçen sene gittim ailemle sular yok, yollar toz içinde, çöpler dag gibi, tuvaletler rezil kepaze bin pişman oldum. sakın sakın kimse gitmesin bu kadar rezil kepaze bir yer ben görmedim.

 • TC Selda Acar Koçarlı

  Sanırım hala durum aynı bilgi almak için aradığım kişi umursamaz bi tavırla gelin görün diyo komedi gibi

 • murat

  yaklaşık bir saat önce kamp sorumlusu ile görüştüm orhan bey ile gecen sene ki yaşanan rezilliklerle ilgili herhangibi çözüm yada önlem alınıp alınmadığını sordum kendisi gayet rahat tavrıile değişiklik yapılmadığını insanların yoğunluğunu tahmin edemeyiz dediler elektrik panolarının tamir edilip edilmediğini sordun adamın bana dediği şu beyfendi biz o panoları kapaklarını kapatırsak elektrik alamazsınız dedi oysaki benim bahsettim ana kofralardı herifcioğlunun umrunda değil .2 sene üstüste gittim ama birdaha düşünmüyorum.millet tuvaletsizlilten ormana zıçtı resmen susuzluk deseniz aynı şekilde ben tavsiye etmiyorum hatta 4 günlüüne gittim 2 kaldım pisliğe dayanamayıp 2 gün paramı geri iade aldım işletmede iş yok

  • Brkn

   Ben geçen hafta ordaydım elektrik su var. Temizlik gayet iyi

 • anıl

  Şimdiki fiyatlar ne kadar

  • sdsdsd

   giriş 27 lira
   çadır günlüğü 35lira

   • ömer

    25tl olsa daha iyi olurdu 5 gün 100tl süperolurdu 🙂

 • Kaan Yıldırım

  Enez, vakıf köyü de tercih edebilirsiniz. Çadır kurmak için kamp alanı yok doğal olarak elektrik yok, su biraz problem oluyor onu da yakınlarda ki yalaklar dan veya köy çeşmesinden tedarik edebilirsiniz. İçme suyu için ve diğer ihtiyaçlar için bakkallar sahilde sitelerin içinde mevcut (bakkalda fiyatlar sokağınızda ki bakkalla aynı).. Kamp alanı olmadığı için çadırınızı ücretsiz olarak dilediğiniz yere kurabilir dilediğiniz kadar kalabilirsiniz. Vakıf köyü ile sahili arası 3 km dir. Sessiz sakin kafa dinlemek için gayet ideal. Gece eğlence için disco bar ve benzeri bir yer en yakın enez de. Geceleri sahilde bir ateş yakıp olta balıkçılığı yaparak kendinizi iyi hissedeceğinize inanıyorsanız gerçekten ideal bir yer! Biraz eziyet gibi görünebilir ama doğal bir kamp yapmak için gayet uygun bir yer! Herkese iyi tatiller!

 • hayrullah

  Merhaba Arkadaşlar,
  Bu haftasonu burada kamptaydım. Gayet güzel bir kamp yeri. Aşağıdaki yorumlarda bazı arkadaşlar kötü olduğuna dair yazılar yazmışlar. Ben ilk defa gittim ve çok memnun kaldım. Masmavi denizin Yemyeşil meşe ağaçları dolu ormanları ile birleştiği bir yer. Tuvaletleri tertemizdi. Hem alafranga hemde alaturka tuvaletleri var. Restaurantı pahalı değil. Valeybol sahasından, çöp konteynırlarına, her bölme de ki su sebillerinden, güvenliğe kadar her şeye dikkat edilmiş. Ve bence kamp yapılabilecek en güzel yerlerden bir tanesi. Bir çok duş alma yeri olması hasebiyle karışanınınz yok. Birde gitmeden önce burdaki yorumları okudum suların olmadığı çöplerin toplanmadığı gibi sorunlar olduğu yazılmıştı. Ya benim şansıma ya da o günlerdeki sıkıntıları düzeltmiş olabilirler hiç sıkıntı yaşamadık. ve gayet güzel bir kamp yaptık.

 • erdem

  olumlu yazıları yazan arkadaşlar sahte nick ile oradaki işletme sahipleri buna eminim. çadır kurmak için giden insan zaten bir çok olaya razıdır.herşey için tedarikli olması gerek . deniz ve orman var gerisi bahane benden söylemesi.

 • berkan

  bugün sordum araçla içeri giriş 17 lira kendi çadırınla 40 lira gecelik Düpedüz soygun yapıyor şerefsizler bu kadar da olmaz ya halka açık milli parkta ödediğimiz ücretlere bak allahın denizine giriyoruz ne oluyor 5 yıldızlı otelemi gidiyıoruz bu ne sapıklıktır o.ç

 • Kerim yılmaz

  Türkiye’nin hemen her bölgesinde kamp yaptım bu kadar pahalı bir kamp alanı görmedim.
  Kesinlikle tavsiye etmem çok kalabalık deniz temiz değil kumsala hiç bakım yapılmamış pislik içinde. Elektrik olan çadır alanı bulmak çok zor. Kendi çadırınızda kalsanızda 17 + 40 tl toplamda 57 tl gibi 1 günlk para ödüyorsunuz bu fiyata otelde yada pansiyonda bile kalabilirsiniz, resmen soyun yeri. Anlamadığım nokta hallerine ve hazırlıklarına bakılırsa burada uzun süre kalanlar var gibi görünüyor bunlar bu bedele neden katlanıyor, değecek bir yer olsa amenna. Nesye ben Kapıdan dönmeyi çok düşündüm ama girdik bir kere yarın başka kamp alanı bakacağım. Gelemek isteyenler bir kez daha düşünsün.

 • Egemen Öztürk

  29.08.2015 ctesi sabahtan gidip 30.08.2015 pazar akşamı geri döndük. ailecek gittiğimiz bi mekan 3 yaşındaki oğlumuza. birsürü olumsuz eleştiri okudugumuz halde gitmeyi göze aldık. iyikide gitmişiz. giriş araç için 17,5 tl ödedik çadırımız içinde gecelik 40 tl ödedik. içinde bulunan marketten (pek fazla çeşit yok ) alışweriş yaptık ucuk fiyatlar yok . wc ler gayet temizdi açık we kapalı dus alanlarında sıkıntı yaşamadık. ortam olarak da güzel nezih bi mekan. denizi temizdi temizden kastım çerçöp pislik yosun yoktu . sahil deseniz aynı temizlikte. ormanın içinde de çöp bulunmuyor ya gelenler temiz bırakıyor yada temizleniyor bilemiyorum… her metrekarede elektrik panosu olma ihtimali yok zaten ama gerektiği kadar oldugunu düşünüyorum eger uzatma kablonuzla giderseniz hiç sıkıntı yaşamazsınız panolar uzak diye. gündüz gidip çadır kurarsanız 40tl olan ücreti ödemiyorsunuz sadece gece kaldıgınız zmn alınıyor o ücret sizden. biz cocugumuzla gittiğimiz halde sıkıntı yaşamadan gayet memnun bi şekilde geri döndük tavsiye ederiz.

 • Harun

  2016 fiyatları nedir arkadaşlar?

 • Serkan

  Bu sahilin yakininda ucret odemeden arabayla girebilecegimiz noktalar yok mu?

 • Ozkan

  2017 de durum nedir? gidenler paylaşırsa seviniriz.

 • Blogunuz Harika

  Merhaba,
  Blogum Harika etkinliği ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun. Web sitenizi tanıtın, promosyon ve ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 2017 yılı içerisinde bu ay sonuna kadar düzenliyoruz; şimdi siz de harika bloglar dünyasına katılın, yeni yıla ödülle girip markalaşın.

  Web: http://www.blogumharika.com
  Mail: iletisim@blogumharika.com

Post a Comment