Saros Körfezi Danişment Orman Kampı

Saros Körfezi… Nedenini bir türlü anlamamakla birlikte hak ettiği ilgiyi görememesinden mutluyum Saros Körfezinin…

Özellikle dalışla uğraşanlar, dalışa İstanbul’da başlayanlar bilirler, Saros körfezini. Tertemiz plajları, pırıl pırıl koylarıyla Ege’nin en kuzey ucundadır. İstanbul’a yakınlığına rağmen sadece dalış okullarının ziyaret ettiği İbrice ve Uzunkum ile, yazlıkçıların bildiği Erikli’den başkaca pek bilinen bir yer değildir.

Bir yandan da iyi ki de fazla bilinmiyor diyor içinden, insan. Bilinse bu tertemiz plajlar, pırıl pırıl koylar böyle kalır mıydı?
Haziran’ın yarısı geçti, deniz sezonu başladı. İstanbul’dan uzun süre uzaklaşamıyorum diyenler için gerçek bir kaçış noktası Saros Körfezi. İstanbul’dan 290 km. mesafede ulaşabileceğiniz pek çok koya sahip. Arabayla 3, motorsikletle (molaları da sayarsanız) 4 saatte rahat rahat ulaşabileceğiniz bir dinlenme alanı. Sakin, gürültüden uzak, bol yıldızlı…Tekirdağ’dan Çanakkale yönüne doğru ilerlediğinizde körfeze ulaşırsınız. Keşan, Enez ve Gelibolu körfezi çevreler. Koylara gitmek için ise bu 3 şehirden hangisinin koylarına gideceğinize seçmeniz gerekir. Keşan’dan; Yayla, Erikli, Mecidiye, Gökçetepe, Danişment, Sazlıdere, Enez’den; Enez, Vakıf, Büyükevren, Sultaniçe, Gülçavuş, ve Gelibolu’dan; Güneyli…

Hem orman içinde hem kumsalı olsun hem de yemyeşil ağaçların altında kamp yapabileyim diyorsanız bunlar içinden denediğim ve önerebileceğim; Danişment. Danişment dışında Mecidiye, Erikli, İbrice ve Uzunkumu gördüğüm için söyleyebiliyorum. Danışment Çevre Bölge Müdürlüğü’ne bağlı kamp alanı hem günübirlik piknik hem de çadırlı kamplar için ihtiyaç duyulabilecek her türlü olanağı sunuyor.

Keşan’dan sonra Erikli’ye gider gibi devam edip yoldaki Danişment Orman Kampı tabelalarını takip ederek kolayca bulabilirsiniz. En son 1 km.lik bölümü hariç yol asfalt ve gayet güzel. 1 km.ye yakın stabilize bir yoldan koya iniliyor.

Çevre Müdürlüğü kamp alanını özel işletmeye kiralamış. Bakkal, manav, restaurant var. Orada hazır çadırlardan kiralayabileceğiniz gibi, kendi çadırınızda da kalabilirsiniz. Duşlar, tuvaletler bugüne kadar bir kamp alanında gördüklerim içinde en temizleri.

Kamp alanının büyükçe bir bölümü çadırlar için parsellenmiş, elektrik veriliyor, parsellerin yanında su var. Bu bölümü gruplara günlük olarak da kullandırabiliyorlar.

Kendi çadırınızla kalırsanız çadır başına 17,5 TL ödeniyor. Bakkal ve restaurant bölümünde ise fiyatlar gayet makul. Ormanın bittiği yerde deniz başlıyor. Kumsalın belli bir bölümü kumluk, asıl denize girilebilen bölüm burası. Deniz tabanı çakıllarla kaplandıkça deniz kestaneleri görünmeye başlıyor. O yüzden ayaklarınızı yere basıyorsanız dikkat etmeniz gerekli. Dikkatli olduğunuz sürece güvenli.

İstanbul’a bu kadar yakın, İstanbul’dan bir o kadar uzak olmak istiyorsanız, bir hafta sonu uğramanızı tavsiye ederim.

Bilgi almak isterseniz telefonları:(0-284) 797 98 38 – (0-532) 423 22 22.

27 Yorumlar