RIDER DENIM – Kevlar Kargo Pantolon Deneyimi

rider-denim-ozelliklerBir süredir aklımda bu kevlar malzemeli kot ve kargo (yandan cepli) pantolonlardan almak vardı. Çünkü şehir içinde ve günlük hayatta sürekli olarak robokop görünüşlü motosiklet pantolonu giymek çok zevkli olmuyor 🙂

Hatırlarsanız yeni motorum Apollo (Super Tenere 1200XT) için de çanta setini yerli üretici olan Trexes‘ten almıştım. Yine yerli üretim almak istediğim için biraz araştırma yaptım ve Rider Denim ile Tech90 markalarını buldum. (Başka var mı bilmiyorum) Bu malzemeden ve pantolonlardan çok anlamadığım için, daha önce sunumlarımda tanıştığım Rider Denim‘in sahibi Timur Aksüt’ü aradım, fikir aldım. İstanbul Kadıköy’de mağazaları varmış, beni oraya yönlendirdi. Aslında kot pantolon almak niyeti ile mağazaya gittim ama “Samyeli” isimli yandan cepli pantolon çok hoşuma gittiği için onu aldım. 🙂

Önce kısaca pantolonun teknik özelliklerini yazayım, sonra kendi kullanım yorumlarımı yapacağım. Pantolon %100 pamuklu kumaştan üretilmiş. Pantolonun dış yüzeyine suyu ve kiri tutmayıp itmesi için Nanotech teknolojisi uygulanmış. Ayrıca sürtünme olasılığı olan bölgeler Aramid bez (Kevlar) ile güçlendirilmiş. Darbelere karşı da hem diz hem kalça kısmında EN-1621(1) onaylı yeni nesil poliüretan SAS-TEC korumalar kullanışmış.

İlk olarak şunu söyleyim gerçekten kir tutmuyor 🙂 Neden mi? Çünkü ben pantolonu yeni almadım. Yaklaşık 2 aydır 3-4 bin kilometre kullandım, 2 kez yagmurluğu unuttuğum için yagmurda, çamurda da kullanmak zorunda kaldım ve sonuç aşağıda. Bu arada özellikle yıkamadım çünkü kirlenseydi Timur’un başına ekşiyecektim 🙂

rider-denim-samyeli-9

Normal motosiklet pantolonu olsa çamur olacağı için şimdiye kadar en az iki kez temizlemekle uğraşmıştım. Unutmadan yıkaması da çok kolay. Korumalarını çıkarıp makinede yıkayabiliyorsunuz.  Benim en sevdiğim özelliği bel kısmının yüksek ve rüzgara karşı koruyucu bir madde ile desteklenmiş olması. Böylece uzun yolda hava değişimlerinden daha az etkileniyorsunuz. Zaten mont alırken de hep uzun bel tercih ederim. Paçalarının cırtcırtlı olması yüksek botları giyerken veya çıkarırken avantaj saglıyor. Belki fermuar daha iyi olabilirdi, çünkü cırt cırt zamanla bozulabiliyor. Yanda bulunun kapaklı ve fermuarlı ceplere ulaşım kolay. Fermuarın yönünün soldan sağa olması iyi olmuş. Böylece motor sürerken açıp kapamak daha kolay oluyor. Kevlar bez direkt olarak pantolonun içine dikilmemiş, üzerine astar da dikilmiş. Böylece sadece pamuklu yüzeye temas ediyorsunuz.Çünkü Kevlar çok yumuşak bir malzeme değil ve direkt tene değince rahatsız edebiliyor (muş. Ben ilk defa kullanıyorum, çevremdekilerden duydum.)

 

Korumaların konumu ayarlanabiliyor. Benim gibi bacak boyu uzun olanlar için güzel bir özellik. Düzgün ayarlama ile kalça ve diz korumaları tam oturdu. Kalça için birçok pantolonda kullanılan ince kavuçuk malzeme yerine SAS-TEC kullanılmış. Güvenlik için çok iyi olmuş. Fakat ilk giydiğinizde sanki cebinizde portakal taşıyormuş gibi bir his veriyor 🙂 Ben bir süre sonra alıştım, artık rahatsız etmiyor. Unutmadan SAS-TECH poliüretan korumaları ilk kez kullanıyorum. Yumuşak ve esnek bir malzeme olduğu için o anki vucut şeklinize uyum saglıyor ve bir süre sonra varlıklarını bile unutabiliyorsunuz. Fakat darbe gelince sertleşiyor. Keşke korumalar dışardan çıkarılabilseydi dedim. Çünkü o zaman motoru park ettiğinizde hemen çıkarıp, bildiğiniz pantolon gibi kullanabilirsiniz.

Dediğim gibi birkaç aydır bu pantolonu kullanıyorum ve beklentimden daha fazla memnun etti beni. Gerçekten rahat ve güven veren bir pantolon. Ayrıca birçok kişi siz söylemezseniz motor pantolonu olduğunu anlamıyor 🙂 Unutmada böyle güzel bir girişimi başlattığı ve Türkiye’de üretim yaptığı için Rider Denim‘i tebrik ediyorum. Herşeyi yapamıyoruz belki ama güzel yapılan ürünlerde de Türk malını tercih etmeliyiz diye düşünüyorum.

Neden İhtiyacım Var;

 • Gündelik kullanımda daha rahat, pratik olması için,
 • Robokop gibi sürekli motor pantolonu ile dolaşmamak için,
 • Kolayca temizleyip (çamaşır makinesi), sürekli kullanabilmek için.

Artıları;

 • İşcilik kalitesi oldukça yüksek,
 • Rahat kullanım,
 • Kire karşı gerçekten dayanıklı,
 • Rüzgar korumalı yüksek bel,
 • Genişleyebilen paçalar,
 • SAS-TECH poliüretan korumalar (kalça kısmıda dahil),
 • Yüksekliği ayarlanabilir diz korumaları,
 • Kevlar bezi kapatmak için kullanılan iç astar.

Eksileri (bence);

 • Genişleyen paçalar için cırt yerine fermuar daha uzun ömürlü olabilirdi,
 • Korumalar dışardan çıkartılabilse tadından yenmezdi,
 • Kalça korumaları tam koruma olduğu için biraz basenleriniz varmış gibi gözüküyor 🙂 (Ama güvenlik daha öncelikli tabii)
 • Gri ve Yeşil renkleri dışında bir iki alternatif daha olmalı. (Çünkü günlük kullanım için çok ideal),
 • Fiyatları yaklaşık 300-350TL civarında, belki biraz daha ucuz olabilirdi.

(1) Mekanik darbelere karşı koruyan motosiklet koruyucu kıyafetleri kapsayan Avrupa standartı

7 Yorumlar