Motosikleti ile Yollarda Olan Gezginler (2016)

Uzun süredir gezginlerin sayfalarını paylaşmıyordum. En son 2 yıl önce Takip Edilmesi Gereken Gezginler diye yazmışım. Bu sene için gezi sezonu açıldı ve yavaş yavaş yollara dökülmeye başladı gezginler. Tabii bir de uzun süredir yolda olan gezginler var. Şimdilik onları kıskanarak izlemeye devam ediyoruz. 🙂

Son 2-3 yılda motosiklet ile yollara düşen sayısı arttı. Sadece gezen sayısı artmadı aynı zamanda seyahatlerini paylaşanların sayısı da çok arttı. 2009 yılından beri gezdiklerimi paylaşan biri olarak bunu söylüyorum ve bu durum beni mutlu ediyor. Ne güzel eskiden bir elin parmaklarını geçmiyorken şimdi onlarca olduk. 🙂

Artık dünyanın bir çok yeri için bulabileceğimiz Türkçe kaynak var. Hatta ulaşıp tecrübelerini canlı canlı dinleyecek bir gezgin bulmak bile mümkün. Daha çok insan bu bilgilere kolayca ulaşabiliyor, seyahatleri takip edip kendi hayallerini, kendi rotalarını şekillendirebiliyor.

Artık seyahatlerini paylaşan gezginler sayesinde yolculuk üzerine bilinmeyenler, endişeler ve korkular daha az. Gezen ve bunları bizlerle paylaşan gezginlere selam olsun, emeğiniz için kendi adıma teşekkür ediyorum.

Öncelikle torpil geçerek ben daha kısa pantolon ile dolaşırken gezen sevgili ablamı yazacağım. Sonra da aklıma geldiği sırayla devam edeceğim.

 

Tatlıgezgin (Cape To Cape)

tatligezgin

Aslında ablam uzun zamandır gezilerini “Tatlı Gezgin” ismi ile sayfasında paylaşıyordu. Fakat nedendir bilinmez yıllardır kullanmadığı motora tekrar binip gezmeye karar verdi. Biz beraber motora başlamıştık. Sonra devam etmedi. Bir kaç ay önce bana “Serkan motorla Afrika rotasını yapabilir miyim sence?” diye sormuştu. “Yaparsın ne olacak” diye cevap verdiğimde beni ciddiye alacağını hiç düşünmemiştim. 🙂 Bu aralar kendine almak için bir motor arıyor. Sonra Nordkapp’a doğru yola çıkacak. Eğer motosiklet ile yolculuğu severse oradan Afrika’ya doğru devam edecek.

Facebook: https://www.facebook.com/tatligezin
Blog: http://www.tatligezgin.com

 

Yolda olduğunu bildiğim gezginler;

Motomacera (Amerika & Latin Amerika)

motomacera

Sanırım 2014’te Miami’den bir tane motor alıp yola çıkmıştı Erol Aynacı ve hala Latin Amerika’da geziyor. Uzun zaman oldu hatırlamıyorum :))

Facebook: https://www.facebook.com/motomacera
Blog: http://www.motomacera.com

 

Ride Must Go On (Dünya Turu)

ridemustgoon

Sanırım Tolga Başol  da 2014 gibi 1,5 yıllığına dünya turu yapmaya çıkmıştı. 2 sene geçti ama dönmeye niyeti yok gibi 🙂 En son Amerika ve Latin Amerika’yı bitirmişti ve motorunu Avrupa’ya göndermişti. Sırada Afrika var büyük ihtimal.

Facebook: https://www.facebook.com/ridemust
Blog: http://www.ridemustgoon.com/

 

Motoyol (Latin Amerika)

motoyol

Namık Kemal Başbay burada motorunu bana bırakarak Latin Amerika’dan bir motor satın alıp kıtada turlamaya çıktı. Giderken “Namık abi ne zaman geleceksin motorun güvende olacak merak etme” dedim. “Bilmem dönerim 7-8 aya kaskosu var kendi motorun gibi bak” dedi. :)) Valla dönemedi de zaten.

Facebook: https://www.facebook.com/motoyol
Blog: http://www.motoyol.com

 

Arya 2 Arya (Nepal)

arya2arya

Ersin Kılınç bir süre önce yola çıkmıştı ve Otizme farkındalık için Nepal’e doğru yolculuk yapıyor. Ben kendisini Facebook’tan buldum ve takip etmeye başladım. Eğlenceli paylaşımları var.

Facebook: https://www.facebook.com/arya2aryaRideNepal

 

Ülke Kokusu (Nepal)

ulkekokusu

Şule Özürün Bendler uzun bir hazırlık sürecinden sonra hayalindeli Nepal yolculuğunu yapmak için yola koyuldu. Kadın gözü ile yolculuğunu paylaşıyor.

Facebook: https://www.facebook.com/ulkekokusu/

 

Long Path Project (Nordkapp)

longpathproject

Benim de uzun süredir yakın arkadaşım olan Özgür Akman hep söylediği Nordkapp yolculuğuna çıktı sonunda 🙂 İşleri güçleri halledip çıkamayacak diye endişe ediyordum. Şu anda kuzeye doğru yolda ve yaklaşık 2 ay daha yolda olacak. Zamanı geniş olduğu için Norveç taraflarında bol bol fiyort dönmeyi planlıyor.

Facebook: https://www.facebook.com/longpathproject/

 

Ride 2 Liveliness (Dünya Turu)

ride2liveless

Bülent Esin ile bir motosiklet aksesuarları satan dükkanda tesadüf ederi karşılaşmıştık. Aslında kendisini tanımıyordum. Sırtında kocaman bir sırtçantası ile dalmıştı içeri. Motosikletten daha ziyade sırtçantalı geziyor gibiydi. Son derece güleryüzlü ve mutlu biri gibi gözüktü gözüme ve “Ne oldu yanlış geldin sanırım” gibisinden sataşamadan edemedim. Çok kısa bir muhabbet ettik. Ama ben ne seyahate çıkacağını biliyordum ne de kim olduğunu. Geçenlerde Facebook’ta gördüm “aaa tanıyorum galiba bir yerden” diyince düştü jeton. Neyse laf uzadı. 60 yaşında emekli olduktan sonra hayalini kurduğu 3 yıllık uzun bir dünya turuna çıkmış. İlk hedefi Nepal. Tıpkı yolda tanıştığım ve yaşına bakmadan inadına uzun yolculuklar yapan yabancı gezginler gibi. Ne güzel takdir ettim kendisini. Umarım bir yerlerde karşılaşır daha uzun sohbet etme fırsatı bulurum.

Facebook: https://www.facebook.com/Ride2Liveliness/

 

Dikiz Aynamda Dünya (Dakar)

dikizaynamdadunya

Asil Özbay daha önce Balkanlar turu yapmış ve bunu bizlerle paylaşmıştı. Şimdi de İspanya üzerinden Fas’a geçerek oradan Dakar’a kadar inmeyi düşünüyor. Yani en son konuştuğumda Fas’a gideceğini söylemişti ama son paylaşımlarında Dakar’a kadar uzatabileceğini yazmıştı.

Facebook: https://www.facebook.com/Dikiz-Aynamda-Dünya-1003518586326172
Blog: http://www.dikizaynamdadunya.com

 

 Bi’Dünya Motoyol (Nordkapp)

dunyamotoyol

Mustafa Özdemir ve Selçuk Kavak iki motosikletçi Kayseri’den çıkıp Nordkapp’a sürücekler ve geri dönecekler. Ben kendilerini Facebook üzerinden görüp takip etmeye başladım. Daha çok yeni yola çıktılar.

Facebook: https://www.facebook.com/bidunyamotoyol
Blog: http://www.bidunyamotoyol.com

 

Yola çıkacağını bildiğim gezginler;

Ayfer & Onur Seyahatnamesi (Alaska To Patagonya)

ayferonurseyahatnamesi

Ayfer ve Onur Öznar çifti yıllardır hem motosiklet hem de sırtçantalı olarak geziyorlar ve deneyimlerini de inanılmaz ayrıntılı olarak paylaşıyorlar. Şimdiye kadar gördüğüm en yararlı seyahat bloglarından biridir diyebilirim. Yakın zamanda yola çıkacaklar (çıkmış da olabilirler) Alaska’dan Patagonya’ya kadar motorla gezecekler. Benzer zamanlarda aynı rotanın üzerinde olacağımız için bir süre beraber sürebilmeyi ümit ediyorum. Hatta planlar yapıyoruz. 🙂

Facebook: https://www.facebook.com/AyferOnur-Seyahatnamesi-150762311703987/
Blog: http://ayferonurseyahatnamesi.com

 

Ride 2 World (Dünya Turu)

ride2world

Tuğçe Akbayar ve Fatih Altunkaynak çift olarak 2 tane Yamaha YBR125 alıp yola çıkmayı düşünüyorlar. Sanırım 1 yıldan uzun bir süre de geri dönmeyecekler. Tam olarak rotalarını bilmiyorum. Aslında her ikisini de tanıyorum ama buluşup konuşmaya fırsat olamadı bir türlü. Belki yolda karşılaşırız o zaman rotalarını sorarım. 😀

Facebook: https://www.facebook.com/ride2world/
Blog: https://ride2world.com

 

CenGo (Afrika)

cengo

Cengiz Kahraman ile Sibirya’da tanışmıştık. Kafasına göre gidiyordu ne son durağı ne de nereye gideceği belliydi 🙂 4-5 gün tüm Sibirya’yı beraber geçmiştik. Alp (ikiteke) de vardı aramızda. Ne çok gülüp eğlenmiştik yolda. CenGo’nun bu seneki planı Afrika kıtasını geçmek. Hazırlıklara  başladı diye biliyorum ama ne zaman yola çıkacak tam bilmiyorum.

Facebook: https://www.facebook.com/CenGo-745872288873753

 

Gülşah Merve Yüksel (Nordkapp)

gulsahmerveyuksel

Gülşah sanırım yoldaki en küçük motosikletli kadın gezginimiz. Kendisini tebrik ediyorum zira ben onun yaşında motor nedir bilmiyordum bile 🙂 Çok yakında yola çıkarak Nordkapp’a kadar gitmeyi planlıyor.

Facebook: https://www.facebook.com/Gülşah-Merve-Yüksel-1645607039008341/

 

No Comment

No Comments

Post a Comment