Mostar, Bosnahersek

Mostar şehri Bosna-Hersek’te bulunan Hersek bölgesinin en büyük ve önemli şehridir. Aynı zamanda Hersek’in idari merkezidir. Eski şehir kısmı oldukça küçüktür ve Neretva nehri tarafından ikiye ayrılır. Şehrin en tanındık simgesi olan Mostar köprüsü de eski şehrin iki tarafını birleştiriyor. Yakın tarihte iç savaş yüzünde büyük zarar görmüş ve etnik yapısında değişimler olmuştur. Artık müslümanlar Neretva nehrinin ayırdığı Mostar’ın doğusunda, hırvatlar ise batısında yaşamaktadır. Sırpların çoğu ise şehri terk etmiştir. Türkiye’nin de yakından izlediği bu iç savaşın yıkım izlerini bugün bile görmek mümkün 🙁

Balkanlar gezi rotamın içine ilk eklediğim yerlerden biriydi. Türkiye’de de oldukça çok kişi tarafından biliniyor. Özellikle vizesiz olmasından dolayı son dönemde oldukça turistik bir yer halini almmıştır. O tarafa yolunuz düşerse muhahak uğrayın.

Balkanlar gezisinin ayrıntıları için tıklayın;

3 Comments

3 Comments
 • Cengiz Moğul

  Hello Afrika’dan beri takip ediyordum sizi, sitenize uzun zamandır bakmamıştım. Şimdi Bosna’ya gittiğinizi farkettim. Haziranın ortasında ben de oradaydım ve Aşık oldum o ülkeye resmen. 🙂 İmkanım olursa yeniden gideceğim yerler arasında.
  NOT: Rotayı batıya doğru değiştirmişsin North cape için. Bence Rusya’ya uğramadan eski gideceğin rotadan dön. Romanyadan ukrayna yapar doğudan gelirsin Koca Rusya toprakları sıkıcı gelmez mi?

  • Serkan Sogut

   Cengiz selamlar, Bosna güzel yerdi gerçekten sevmiştim ben de :)) Nordkapp’un dönüşü konusunda haklısın ben düşünüyorum zaten. petersburg sonrası belkim baltık tarafına dalarım bilmiyorum şimdilik o zaman gelince ruh halime göre karar veririm artık 😀 😀

   • Cengiz Moğul

    heyecanla takip ediyorum. Sorunsuz yolculuklar dilerim. Bol bol fotoğraf bekliyoruz senden

Post a Comment