Mısır’dan Sudan’a geçiş (Aswan – Wadi Halfa)

Mısır- Sudan arasında kara geçişi bulunmuyor. Aslında Kızıldeniz tarafında bir geçiş bulunuyor. Fakat bu geçiş yalnızca Ticari yük taşıyan tırlara açık. Onun için Mısır-Sudan arasındaki geçişi Nil üzerinden feribotla yapmanız gerekiyor.

İki ülke arasındaki Nil geçişi Aswan ve Wadi Halfa üzerinde yapılıyor. Haftada sadece bir gemi bulunuyor ve Pazartesi kalkıyor. Fakat rezarvasyon ve evrak işlemleri için cumartesi orada olmanızda fayda var.

Taşıma şirketinin ismi Nile Valley Transportation. Kontak kuracağınız kişi ise Mr.El Salah Takourny ‘dir. Telefonu 0020 183 160 926. Fakat sizi görmeden rezervasyon yapmıyor.

Araç için evrak işlemleri nasıl yapılıyor bilmiyorum. Biz Aswan’a pazar gidebildik. Mr. El Salah iki günde evrak işlemlerini bitirip gemiye binemezsiniz dedi.

Daha önce öğrendiğimiz Muameleci Kemal (0020 105 32 26 69) ile iletişime geçtik. Kendisi, mesai saati bittiği halde tüm işlemleri 1-2 saatte bitirdi ve motorları gemiye yükledik. İnanın bana işlemleri çok hızlı yapıyor. Ayrıca gemiye binerken de bir çok prosedür ve sıra beklemekten sizi kurtarıyor. Direk geçip gemiye biniyorsunuz. Ücret olarak 20$ fazla vermeyin. Gerekirse pazarlık edin.

Bu arada sizi taşıyan gemi ile araçları taşıyan ayrı. İkisi de pazartesi 17:00 gibi kalkıyor. Siz ertesi sabah 10:00 gibi Wadi Halfa’da oluyorsunuz. Araçlar ise Pazar günü yükleniyor, 1-2 gün sonra geliyor.

Ücretlere gelince (p = Mısır Pound, 1$ = 6p);

* Yolcu için deck bileti: 325p

* Araç için işlemler: 250p

* İşlem hızlandırıcı: 90p

* Muameleci: 30$ (biz mesai saatinde gittiğimiz için ektra para istedi siz vermeyin!)

Toplam: 140$ tuttu. Eğer vakitlice giderseniz 100$ işi bitirebilirsiniz.

Ufak bir hatırlatma. Gemi akşam üzeri kalkıyor fakat gölgede yer bulabilmeniz için erken gitmeniz gerekiyor. Saat 10 gibi giderseniz can kurtaran botlarının altında bir yer kapabilirsiniz 🙂 eğer orası olmazsa kaptanın tarafında (geminin önüne doğru) gidiş yönünün sağında olacak şekilde konumlanırsanız. Akşam ve sabah güneşten yırtabilirsiniz. Yanınıza mat ve güneşe karşı üzerinize germek için çadır üstü, büyük hasır gibi birşeyler getirirseniz iyi olur.

No Comment

No Comments

Post a Comment