Mısır Vizesi

Hello Afrika gezisinde Afrika kıtasına gireceğimiz ilk ülke Mısır olduğu için öncelikle Mısır vizesine başvurduk. Başvuruyu normal uçakla gidecekmişiz gibi yaptık. Çünkü gemi ve araç ile geçeceğinizi belirtirseniz hem derdinizi anlatmanız zorlaşıyor hem de işlemler uzayabiliyor. Onun dışında vize işlemleri çok kolay.

Vize için istenilen evraklar;

  • Mısır vize formu,
  • Fotoğraf,
  • Nufus cüzdanı fotokopisi,
  • Otel ve uçak rezarvasyonu
  • İşyerinden gezini ile ilgili dilekçe (antetli kağıt)

Öncelikle evraklar ile birlikte hafta içi saat 10:00 – 12:00 arasında Mısır İstanbul Başkonsolosluğuna gidip teslim ediyorsunuz. Önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmiyor. Uçak rezervasyonunu THY veya EgyptAir sitesinden yapabilirsiniz. Otel içinde ben Booking‘den yaptım.

Konsolosluk önce bir güvenlik araştırması yapıyor. Bu yaklaşık 2-3 gün sürüyor. Siz bu süre sonunda konsolosluğu arayarak işlemin sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğreniyorsunuz. Eğer olumlu ise, haftaiçi 10:00 – 12:00 arasında gidip pasaportunuzu teslim ediyorsunuz. Ertesi gün ise 15:00 – 15:30’da vizeniz ile birlikte teslim alıyorsunuz.

Bu aralar Mısır karışık olduğu için bizim işlemlerimiz 20 gün kadar sürdü. Yaklaşık 15 gün güvenlik soruşturmasını bekledikten sonra konsolosluk ile yoğun bir telefon trafiğine başladık. Kendilerine başvuracağımız başka vizeler olduğunu ve biran önce halletmemiz gerektiğini anlattık. Sağolsunlar yardımcı oldular ve konsolos ile konuşup işlemlerimizi hızlandırdılar. 2-3 günde vizemizi aldık.

Mısır Başkonsolosluğu
0 (212) 324 21 60
Cevdetpaşa cad.No:12 Bebek Beşiktaş/ İstanbul

NOT: Diğer Afrika ülkelerine vize almak için “Afrika Vizeleri” yazıma göz atabilirsiniz.

1 Comment

1Comment
  • Erf

    yazının yazıldığı tarihi ekleremeniz mantıklı olur

Post a Comment