Mersin – Mısır Geçişi (Port Said RoRo)

Suriye tarafında çıkan olaylardan dolayı Ortadoğu gezileri yalan oldu. Tabi Afrika tarafında Mısır’a geçmek de çok zorlaştı. Sadece biz gezginler değil, karayolu ticaretini de baltaladığı için Mersin Mısır arasında çalışan RoRo seferleri başladı.

Şimdilik sadece Alcor tarafından işletilen RoRo haftada iki sefer yapıyor. Yakın zamanda yeni acentalar da eklenecektir. Buraya kadar herşey güzel gözüküyor şimdi gelelim bizim başımıza gelenlere;

  • Geminin seferleri salı ve perşembe yapılıyor. Bize 17’i salı kalkacak denildi. Fakat 3 gün sonra 19’u cuma gece 23:00 sularında kalktı.
  • Gemi için 275$ ve muameleci içinde 70TL ayrıca ödedik.
  • Sefer süresi 24 saat denildi. Fakat Port Said’e yanaştığımız da 22’si pazartesi saat 17:00 olmuştu. (yaklaşık 66 saat sürmüş)
  • İndiğimizde yarın (23 Salı) öğlen çıkmış olursunuz denildi. 23’ü akşam olduğunda hala limandaydık ve kimse gelip bizle ilgilenmedi. Gece limanda kaldık
  • 24 çarşamba sabahı Mersin’i arayıp, Port Said’de ki acentanın Naggar olduğunu öğrendik ve onların ofislerine gittik. Bizde ordino ücreti olarak 123$ aldılar ve fatura kestiler.
  • Port Said limanı ticari bir liman olduğu için oraya RoRo ile araç götürüp triptik ile araç çıkarmanız mümkün değil. Aracınızı Mısır’a import (ithal etmeniz) gerekiyor. Tabi bunu oraya gittiğimizde öğrendik.
  • İmport işlemi ile ilgili muameleci ile anlaştık. Kendiniz yapmanıza imkan yok denedik. Fakat memurlar ilgilenmiyor bile ve dosyayı atıyor. Muameleci işlemleri 2 günde tamamladı ve toplam 996$ ödemek zorunda kaldık.Toplam 12 gün ve 1.622$ karşılığında motorlarımızı Mersin’den Mısır’a taşımış olduk. Buna konaklama ve yeme içme dahil değildir.

Kısaca bu hat çok yeni bir hat. Hem Türkiye hem de Mısır tarafındaki acenta bu sorunların farkında. Biz ilk olduğumuz için yorucu bir maraton oldu. Fakat zamanla hat kullanılmaya başlandıkça ve yeni rakipler geldikçe çok cazip bir hale geleceğine inanıyorum. Çünkü Mısır’a gitmek ve Afrika’ya ulaşmak çok kolaylaşmış olacak. Kaldı ki Suriye üzerindeki rotayı daha yıllarca kullanamayız.

SON GÜNCELLEME (13.02.2012): Bu hat arasında artık gemi çalışmıyor. Bunun yerine İskendurun’dan kalkan bir gemi başladı. Onun daha iyi olduğunu duydum. Araştırmanızda fayda var.

ETİKETLER

5 Yorumlar