Mersin – Mısır Geçişi (Port Said RoRo)

Suriye tarafında çıkan olaylardan dolayı Ortadoğu gezileri yalan oldu. Tabi Afrika tarafında Mısır’a geçmek de çok zorlaştı. Sadece biz gezginler değil, karayolu ticaretini de baltaladığı için Mersin Mısır arasında çalışan RoRo seferleri başladı.

Şimdilik sadece Alcor tarafından işletilen RoRo haftada iki sefer yapıyor. Yakın zamanda yeni acentalar da eklenecektir. Buraya kadar herşey güzel gözüküyor şimdi gelelim bizim başımıza gelenlere;

 • Geminin seferleri salı ve perşembe yapılıyor. Bize 17’i salı kalkacak denildi. Fakat 3 gün sonra 19’u cuma gece 23:00 sularında kalktı.
 • Gemi için 275$ ve muameleci içinde 70TL ayrıca ödedik.
 • Sefer süresi 24 saat denildi. Fakat Port Said’e yanaştığımız da 22’si pazartesi saat 17:00 olmuştu. (yaklaşık 66 saat sürmüş)
 • İndiğimizde yarın (23 Salı) öğlen çıkmış olursunuz denildi. 23’ü akşam olduğunda hala limandaydık ve kimse gelip bizle ilgilenmedi. Gece limanda kaldık
 • 24 çarşamba sabahı Mersin’i arayıp, Port Said’de ki acentanın Naggar olduğunu öğrendik ve onların ofislerine gittik. Bizde ordino ücreti olarak 123$ aldılar ve fatura kestiler.
 • Port Said limanı ticari bir liman olduğu için oraya RoRo ile araç götürüp triptik ile araç çıkarmanız mümkün değil. Aracınızı Mısır’a import (ithal etmeniz) gerekiyor. Tabi bunu oraya gittiğimizde öğrendik.
 • İmport işlemi ile ilgili muameleci ile anlaştık. Kendiniz yapmanıza imkan yok denedik. Fakat memurlar ilgilenmiyor bile ve dosyayı atıyor. Muameleci işlemleri 2 günde tamamladı ve toplam 996$ ödemek zorunda kaldık.Toplam 12 gün ve 1.622$ karşılığında motorlarımızı Mersin’den Mısır’a taşımış olduk. Buna konaklama ve yeme içme dahil değildir.

Kısaca bu hat çok yeni bir hat. Hem Türkiye hem de Mısır tarafındaki acenta bu sorunların farkında. Biz ilk olduğumuz için yorucu bir maraton oldu. Fakat zamanla hat kullanılmaya başlandıkça ve yeni rakipler geldikçe çok cazip bir hale geleceğine inanıyorum. Çünkü Mısır’a gitmek ve Afrika’ya ulaşmak çok kolaylaşmış olacak. Kaldı ki Suriye üzerindeki rotayı daha yıllarca kullanamayız.

SON GÜNCELLEME (13.02.2012): Bu hat arasında artık gemi çalışmıyor. Bunun yerine İskendurun’dan kalkan bir gemi başladı. Onun daha iyi olduğunu duydum. Araştırmanızda fayda var.

5 Comments

5 Comments
 • Christophe Arnaud

  Hi Serkan
  Very interesting post, this could be a good solution to reach Egypt, and more…
  I need to keep that in a part of my mind
  Thanks
  Christophe

  • Serkan Sogut

   your welcome Christophe 🙂 If you need information, please contact me…

   • Christophe Arnaud

    Hello Serkan,

    Yes, it could interest a friend of mine if you have contact with the company who manage the line between Mersin and Port-Saïd. I’ve checked Un RoRo website and i don’t see this line.

    Thanks in advance
    Christophe

 • Mehmet Balli

  valla gönül isterki hep gezelim hep tozalım ama bütçeler..kaldiki vergiler..kdv ler..vizeler…daha bunları düşünürken bile insanın şevkini kıryorlar..ama iyiki sizin gibiler var..motorsikletli kullanıcılar olarak gidemesekte sayenizde görmüş kadar olmaya çalışıyoruz..devamını her zaman bekliyoruz..tekerinize taş değmesin..kazasız belasız.. 🙂

  • Serkan Sogut

   Mehmet güzel sözlerin için çok teşekkür ederim. Bütçe ve zaman konusu zaten denklemin 2 ana kolu 🙂 ya zaman ya para ikisini bir araya getirmek kolay olmuyor. Ama getirdiğiniz an yani fırsatı yakaladığınız an kaçmak gerekiyor. Tabiii bunu da paylaşmak gerekiyor diye düşünüyorum.

Post a Comment