İtalya’da Trafik

Trafik sorunu İstanbul’da olduğu gibi her metropol şehirlerinde bulunuyor. Buna Avrupa ülkeleri de dahil. Motosiklet veya sırtçantalı gezilerimde Avrupa’da bulunan bir çok büyük şehirde sıkışık trafik durumları gördüm. Motosiklet ile gittiğim Alpler gezisi sırasında da İtalya boyunca trafik peşimizi bırakmadı 🙁 Gerek kazaların gerekse iş çıkış yoğunluğundan olsun bir çok kez trafikte kalmak zorunda kaldık. Neyseki sadece kaldık, beklemedik 🙂

Motosiklet ile İtalya’a yolculuk etmeyi düşünüyorsanız, daha önce yazdığım İtalya yazılarını okumanızı öneririm. İtalya’da trafik durumu içinde motosiklet ile seyahat edecek arkadaşların işine yarıyacağını düşünüyorum. Çünkü yolların genel olarak trafik durumunu bilmek size seyahat planlamınızı yaparken daha doğru kararlar vermenizi sağlayacaktır.

İtalya’da şehir merkezlerine yaklaştıkca trafik oranı da ciddi şekilde artıyor. Özellikle Milano, Roma, Verona, gibi büyük şehirlerde, 5 şeritli Autostrade (şehirlerarası paralı yol)’da olsanız dahi, trafik İstanbul’un köprü trafiğinden farkı olmuyor. Özellikler iş çıkış saatlerinde yoğunluk daha da artıyor. Eğer şehirleri gezmeyi düşünmüyorsanız mümkün olduğunda etrafından dolanın.

SS (Strada Statale – şehirlerarası yol)’lerde de şehir ya da kasabalara yaklaştıkca trafik oranı artıyor. Özellikle haftasonları sahil şeridi üzerinde yer alan Rimini, Ancona, Pescara, v.b. şehir ve kasabalarda yoğunluk oluyor. Şehirler arası yolları bizden biraz farklı olduğu için (bkz: İtalya Yolları Taştan) sadece araçlar değil insanlar yüzünden de ilerlemek zor hale geliyor. Malum yol önceliği yayalarda olduğu için onları beklemek gerekiyor. Tabi hem sıcaktan çekilmez oluyor hemde ciddi bir zaman kaybına sebeb oluyorlar. Somut bir örnek vermem gerekirse 20km bir yolu bile 1 saatte zor alıyorsunuz. Kısacası eğer hızlı seyahat etmek istiyorsanız Autostrade’ler daha doğru bir tercih olacaktır.

Kısaca kazalardan da bahsetip konuyu kapatim. İtalya’da seyahat ederken Autostrade’de 3 defa kaza ile karşılaştık. Kazalar çok büyük olmadığı halde arkasında kilometreler uzunluğunda kuyruklar oluşturmuştu. Eğer GPS kullanıyorsanız ve trafik yayınlarını alıyorsa kesinlikle açın ve kullanın. Eğer rotanız üzerinde trafik kazaları veya yoğunluk varsa hemen sizi alternatif yollara gönlendiriyor. Kesinlikle işe yarıyorlar.

No Comment

No Comments

Post a Comment