İtalya’da Radar Kullanımı

Sanırım Türkiye’de motosiklet için hız limitlerinin çok düşük olması, radarları bizim için kabus haline getiriyor 🙁 Burada suç hız ihlali yapan motosikletcilerde mi yoksa hız limitini motosiklet için düşük yapan devlette mi ayrı bir tartışma konusu. Türkiye’de bir şekilde bunları hallediyoruz. Peki İtalya’da radarlar nasıl işliyor merak ediyorsanız, buyrun okumaya devam edin 🙂 Bu arada İtalya hakkında yazdığım diğer yazılarımda işinize yarıyacaktır.

Radar konusuna girmeden polisler hakkında birşeyler söyleyim.Kazalar ve radar dışında hiç polis görmedim. Tüm sehayatım boyunca gördüğüm polis sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Açıkcası hiç dialoğada girmediğim için genel olarak tavırlarını bilmiyorum 🙂  Bir tek şunu söyleyebilirim; SS (Strada Statale – Şehirlerarası yol)’lerde gezen polis arabalarının rengi kahve rengi gibi birşey ve hiç dikkat çekmiyorlar. Son ana kadar göremiyorsunuz.

autobox3frGelelim İtalya’da radar konusuna; İtalya’da oldukça çok sabit radar bulunuyor. Sabit radarlar genelde plakaların fotoğraflarını çekiyor. Çünkü sabit radar sonrası hiç polis kontrolu olduğunu görmedim. Zaten bir kaç kişiye sorduğumuzda cezanın eve gönderildiğini söyledi. Bu durumda bizim plakanın fotoğrafını çekse ne olacak bilemedim ama yinede dikkatli olmakta fayda var.

 

Eğer GPS kullanıyorsanız İtalya’nın radar veritabanını almanızı kesinlikle öneririm. http://www.scdb.info/en/ adresinden yıllık 9,95€ karşılında abone olarak güncel radar bilgisini indirip gps’sinize yükleyebilirsiniz. Sadece İtalya değil bir çok ülke için radar veritabanı bulunuyor. Böylece radarlara yaklaştığınızda eğer hızlıysanız sizi uyaracaklardır Ayrıca yollardaki hız sınırını da ekranda göstermektedir.

autostrade_ tutor

Eğer Autostrade (şehirlerarası paralı yol)’larda gidiyorsanız belli aralıklarla (15-20km’de bir) sabit radarlar bulunuyor. Bunlar oldukça büyük ışıklı tabelalar ile gösteriliyor ve üzerlerinde “Controllo della velocita” yazıyor. Bunlar dışında Autostarade’da yol kenarında sadece 1-2 kez radar gördüm. Fakat radar öncesi kesin büyük bir radar uyarı tabelası oluyor ve aynı şekilde “Controllo della velocita” yazıyor 🙂 Daha öncede dediğim gibi herhangi bir trafik çevirmesi olmuyor girdiğiniz taktirde nasıl bir prosedür izliyorlar bilmiyorum.

sicve21if sicve31qo

SS‘lerde ise radar genel olarak yerleşim yerlerinin girişlerinde ve 50 km hız tabelasının hemen arkadasında oluyor. Hepsinde yoklar ama çok sık varlar. Ayrıca SS’lerde yerleşim merkezlerine girince ilk görülen yaya geçitlerinin hemen öncesinde de radar olabiliyor. Dikkatli olmakta ve hız kesmekte fayda var.  Fakat şöyle bir şey fark ettim. Eğer yerleşim yeri girişlerindeki radar turuncu renk bir kutunun içinde ve ben buradayım diye bağırıyorsa genelde o kutuların içi boş oluyor 🙂 Bu tür bir sürü radar gördüm. Eğer yeşil renk ve kolay kolay dikkat çekmiyorsa bunların içi dolu oluyor. Bunların bir çoğunu GPS sayesinde yakaladım. SS’lerde yerleşim yeri dışında pek radar görmedim. SR üzerinde ise hiç radara raslamadım.

autoboxduefori7uvbirillo7tetraffipaxflash4qbveloxcittadella54mr

Genel olarak İtalya’da motosikletler için hız limitleri düşük değil onun için kurallara uygun hızlarda gitmenizde fayda var. Sonuçta kurallara uyduğunuz sürece başınıza birşey gelme olayı yok denecek kadar az.

No Comment

No Comments

Post a Comment