Rotalar: Nepal – Katmandu

Evet Moğolistan rotası yazısından sonra hayalimdeki rotalara devam ediyoruz. Sırada Nepal – Katmandu rotası var. Yine ülkemden çok uzak diyarlara çizdim rotamı. Hayal işte uzaklara gitmekten zarar gelmez. Hem kim bilir, bir gün bir bakarsın yola çıkma vakti gelmiş hayalimi gerçekleştiriyor olurum. Rotalarım cebimde hazır dursun onlarla hayale yatmaya devam edeyim.

Asılda Nepal‘i istememin sebebi Moğolistan’dan farklı. Pakistan ve Hindistan’ı görmeyi eskiden beri çok isterim. Ne zaman sırtçantalı modunda gitmek istesem ya uçak çok pahalı gelir, ya aktarmalar çok uzun gelir vazgeçerim. Hem motorla gitme hayali de vardır aklımda, belkide ondan olamadı bir türlü. Tabi buradan kalkıp oralara gitmişken Katmandu‘ya uğramamak olmaz 🙂

Motorsiklet ile İran, Pakistan ve Hindistan’dan sırasıyla geçerken, yavaş yavaş değişen kültürü görmek çok etkileyici olacaktır. Bunu motorla yaptığım Balkan, Avrupa ve Ortadoğu rotalarımda çok net gördüm ve Türkiye’nin neden doğu-avrupa arasında bir kültürel köprü olduğunu anladım. Aynı etkiyi bu rotada da yaşacağıma inanıyorum.

İstanbul’dan yola çıkarak, Doğubeyazıt üzerinden İran’a geçiş. Burada Tebriz ve Tahran  rotasını takip ettikten sonra güneye yönelerek Pakistan’a geçiş, Afganistan’ın hemen altından devam edip Hindistan ve sonrasında Nepal-Katmandu’ya ulaşmayı düşünüyorum. Dönüş rotasıda buna yakan fakat olabildiğince güneyden (aşağıdan) olacak şekilde olabilir. Bu haliyle rota yaklaşık 15.000km yapıyor.

4 Yorumlar