Hayal Ettiğin Gibi mi Yaşıyorsun?

Dünyayı görmek mi istiyorsunuz? Ertelemeyin! Harekete geçin… gibi heycan dolu sözler ile başlamak yerine basit bir soru sorarak başlamak istiyorum. Kaç yaşındasın?

Mesela ben 34 yaşındayım. Önümde belki (BELKİ kısmı önemli!) motosiklet ile gezebileceğim ve uzun yollara gidebileceğim bir 20 yıl daha var. Bunun bir kısmı da aileydi, iş hayatıydı, hastalığıydı derken geçip gidecek. Tabi bunların hepsi bir tahmin, yarın ölmeyeceğimizin garantisi yok! Çok büyük ihtimal 6-7 tane uzun soluklu geziye daha çıkabilirim gibi geliyor. Böyle hesaplayınca ne kadar az değil mi? Oysa gezecek ne çok yer var. Şimdi bile size yapılabilecek 10’dan fazla güzel rota sayabilirim. Onun için isteklerimizi düzgün belirleyip, onları gerçekleştirmek için adımlar atmalıyız diye düşünüyorum sürekli.

Ne yazık ki zaman sandığımız kadar uzun ve bonkör değil. Deliler gibi herşeyi bırakıp dağ tepe gezin demek istemiyorum ☺ Tabii ki gelecek kaygısı olmalı insanın içinde ama onun içinde boğulmadan, anın da tadını çıkarmalı. Hırslarımıza kapılıp giderken bazen bir dönüp bakmalı insan. Acaba geçen zaman istediğimiz gibi mi geçmiş. Yoksa hep keşkelerde ve gerçekleştiremediğimiz hayallerle mi dolup taşmış. Her yaşa sadece bir defa geleceğiz ve onun güzelliklerini, getirdiklerini bir defa tadabileceğiz. Hayat gerçekten boşa harcanacak kadar uzun değil. Biraz hayal, biraz cesaret, biraz istek ve en önemlisi de yapabileceğine inanırsa insan, yapamayacağı hiç birşey yok.

Mesela yine kendimden örnek verim. Bana genç yaşta gezebildiğim için şanslı olduğumu söyleyen çok oluyor. Şansa çok inanan biri değilim. Bu yaşam tarzı benim kendi seçimimdi ve bunun temellerini yıllar önce attım. Hatta çilesini de çok çektim. Yine de kafama koyduklarımdan vazgeçmedim ve hayal ettiğim gibi yaşamayı bırakmadım. Yeri geldi güzel iş fırsatlarına da hayır dedim. Hatta “ama çok para kazanacaksın” diye şaşkınlıkla karşılandığım da oldu. Ben çok para kazanmak istemiyorum ki! Ben şu anki yaşamı mı devam ettirecek kadar kazanmak ve daha çok zamanı yaşamak için ayırmak istiyorum. Şanslı olduğumu düşünenler genelde bu kısımları bilmeyenler. Ama bak bir konuda haklılar. Ailem konusunda şanslıydım. Çünkü doğacağım aileyi seçme şansım yoktu. Ailemin bana verdiği maddi birşey değil. Bana birşeyleri başarabilme gücünü ve özgüveni verdiler. Bu bir servetten daha değerli. Çünkü gerisi hayal gücüme, hayattan neler beklediğim ve nasıl yaşamak istediğim ile ilgili. Sevgili anneme (huzur içinde yatsın 🙁 ) ve babama bunun için hep minnettar olacağım.

Evet şimdi başa dönelim. Dünyayı görmek mi istiyorsunuz? Ertelemeyin! Harekete geçin, planlayın, uygulayın, sabredin ve İSTEYİN, İSTEYİN, İSTEYİN! Belki hemen olmayacak. Peşini bırakmayın! Bir gün mutlaka hayal ettikleriniz gerçek olacak.

ETİKETLER

5 Yorumlar