Hayal Ettiğin Gibi mi Yaşıyorsun?

Dünyayı görmek mi istiyorsunuz? Ertelemeyin! Harekete geçin… gibi heycan dolu sözler ile başlamak yerine basit bir soru sorarak başlamak istiyorum. Kaç yaşındasın?

Mesela ben 34 yaşındayım. Önümde belki (BELKİ kısmı önemli!) motosiklet ile gezebileceğim ve uzun yollara gidebileceğim bir 20 yıl daha var. Bunun bir kısmı da aileydi, iş hayatıydı, hastalığıydı derken geçip gidecek. Tabi bunların hepsi bir tahmin, yarın ölmeyeceğimizin garantisi yok! Çok büyük ihtimal 6-7 tane uzun soluklu geziye daha çıkabilirim gibi geliyor. Böyle hesaplayınca ne kadar az değil mi? Oysa gezecek ne çok yer var. Şimdi bile size yapılabilecek 10’dan fazla güzel rota sayabilirim. Onun için isteklerimizi düzgün belirleyip, onları gerçekleştirmek için adımlar atmalıyız diye düşünüyorum sürekli.

Ne yazık ki zaman sandığımız kadar uzun ve bonkör değil. Deliler gibi herşeyi bırakıp dağ tepe gezin demek istemiyorum ☺ Tabii ki gelecek kaygısı olmalı insanın içinde ama onun içinde boğulmadan, anın da tadını çıkarmalı. Hırslarımıza kapılıp giderken bazen bir dönüp bakmalı insan. Acaba geçen zaman istediğimiz gibi mi geçmiş. Yoksa hep keşkelerde ve gerçekleştiremediğimiz hayallerle mi dolup taşmış. Her yaşa sadece bir defa geleceğiz ve onun güzelliklerini, getirdiklerini bir defa tadabileceğiz. Hayat gerçekten boşa harcanacak kadar uzun değil. Biraz hayal, biraz cesaret, biraz istek ve en önemlisi de yapabileceğine inanırsa insan, yapamayacağı hiç birşey yok.

Mesela yine kendimden örnek verim. Bana genç yaşta gezebildiğim için şanslı olduğumu söyleyen çok oluyor. Şansa çok inanan biri değilim. Bu yaşam tarzı benim kendi seçimimdi ve bunun temellerini yıllar önce attım. Hatta çilesini de çok çektim. Yine de kafama koyduklarımdan vazgeçmedim ve hayal ettiğim gibi yaşamayı bırakmadım. Yeri geldi güzel iş fırsatlarına da hayır dedim. Hatta “ama çok para kazanacaksın” diye şaşkınlıkla karşılandığım da oldu. Ben çok para kazanmak istemiyorum ki! Ben şu anki yaşamı mı devam ettirecek kadar kazanmak ve daha çok zamanı yaşamak için ayırmak istiyorum. Şanslı olduğumu düşünenler genelde bu kısımları bilmeyenler. Ama bak bir konuda haklılar. Ailem konusunda şanslıydım. Çünkü doğacağım aileyi seçme şansım yoktu. Ailemin bana verdiği maddi birşey değil. Bana birşeyleri başarabilme gücünü ve özgüveni verdiler. Bu bir servetten daha değerli. Çünkü gerisi hayal gücüme, hayattan neler beklediğim ve nasıl yaşamak istediğim ile ilgili. Sevgili anneme (huzur içinde yatsın 🙁 ) ve babama bunun için hep minnettar olacağım.

Evet şimdi başa dönelim. Dünyayı görmek mi istiyorsunuz? Ertelemeyin! Harekete geçin, planlayın, uygulayın, sabredin ve İSTEYİN, İSTEYİN, İSTEYİN! Belki hemen olmayacak. Peşini bırakmayın! Bir gün mutlaka hayal ettikleriniz gerçek olacak.

5 Comments

5 Comments
 • onur

  merhabalar hayat kısa evet ve bende yola çıkmak istiyorum eşimle beraber 1 yıllık motor kullanıcısıyım bu mükemmel paylaşımlarınızın arasında minimum 2 maksimum 10 günlük türkiye rotalarını bulamadım. ramazan bayramından sonra yola çıkmayı düşünüyorum =)

  • Serkan Sogut

   Çünkü Türkiye’de gezdiğim dönemler pek yazı yazıp, paylaşımda bulunmuyordum 🙂 Karadeniz var, Ege var… Türkiye’de gezecek çok güzel yerler var. Hele doğu anadolu çok güzel…

 • Atahan

  Belki bir gün….belki…
  Hayat koca koca serüvenlerden ibaret..
  Antalya Afrika sunumumunuzda ne kadar siz olmak istemiştim..O gece motor sevdamı bir üst seviyeye taşımak ve küçük adımlarla tanımak istemiştim etraftaki muhteşemlikleri..
  İyiki de tanımışım sizi..
  2 scooter ardında 1 sezon enduro tecrubesi..Fakat sonra peri masalı misali gelen hayat koşturmacası..
  Yasal sorumluluklarım gezgin olmama müsaade etmiyor..gezgin ve çizer olarak gidip,gördüklerimi keşfedip fotoğraf makinası yerine çizimle hayat buldurmak istiyorum…
  Bu şehirde yaşamanın getirdiği sorumlıluklarım ve gezgin olma tutkum..ironi işte.. 🙁
  Sizin yaşam seçiminiz ne yönde oldu?
  Klasik sırayla; okullarını bitir,askerliğini yap,iş sahibi ol,evlen ve çocuklarınla mutlu kutlu yaşa..Ben bu sıranın sonuncusundayım..Siz nasıl bir yol izlediniz?Nasıl hayatınızı idame ettiriyorsunuz?…
  Ama inanın her gece uyumadan önce binbir yol hikayeleri geçiyor aklımdan..aklımı yitirmek üzereyim 🙂
  Buradan ya da mail yoluyla lütfen benimle tecrübelerinizi küçükte olsa paylaşırsanız minnettar kalırım..
  İyi ki sizi tanımışım,iyi ki sizi hayranlıkla takip ediyorum..
  Tekeriniz hep düz bassın..
  Saygı ve sevgilerimle..
  Atahan
  Mail adresim ert2007@gmail.com

 • samy

  Tüm bunları yaşarken öbür tarafı da unutmamak lazım… 🙂

 • Cloud Istanbul

  Bir süredir sizi takip ediyorum ben de. Bana göre bu yazının ana fikri ne biliyor musunuz? Aile konusunda şanslı olmak. Niye mi? Bu yazınızı ve başka bir yazınızdaki Kendini tavuk sanan kartal hikayesini genç yaşta avrupaya yerleşen ağabeyime yolladım ve bana aynen şunu yazdı:

  “Çocuk yetiştirmenin tek sırrı, köstek olma, destek ol. Ve güven ver. Korkutma. Bu kadar. Hikaye güzel.”

  Sizin bu adam olmanızı sağlayan ailenizi tebrik etmek lazım, çünkü bu işlerde özgüvenin, kendi ayakların üzerinde durup kendi kararlarını cesaretle alabilmeni o kadar büyük önemi var ki. Ben bu duruma ne yazık ki tavuklar arasında ve sindirilerek yetiştiğim için ancak otuzlu yaşlarımın ortasında gelebildim, hala da tam olmuş değilim, ama maddi imkanlarımı da az buçuk iyileştirmenin de katkısıyla(iyileştirme dediğim maaşla aç kalmayacak kadar çalışıp ekonomik bir araba ve küçük bir motosiklet alabilecek kadar bir imkan diyebiliriz) artık şunu yapmak istiyorum deyip öyle yaşamaya çalışıyorum. Ve 3 yaşına basmak üzere olan kızıma vermeye çalıştığım en önemli şey sizin de yazdığınız bu özgüven, özgürlük tutkusu ve birey olabilmektir.

  Yola çıkabilmek için fazla şeye ihtiyaç yok, tabii bazı imkanlar gerekiyor ama bence tek gereken cesaret.

  Sizi kutluyorum ve tebrik ediyorum sizden büyük olmama rağmen benim de örneklerimden birisiniz gezginlik konusunda.

Post a Comment