Gürcistan Sınır Geçişi

Sürekli uzun yol ve yurtışı ile ilgili yazılar yazıyorum fakat hiç sınır geçişleri hakkında yazı yazmadığımı fark ettim. Güncel olması için yeni geldiğim Kafkaslar yolcuğunda geçtiğim Gürcistan sınır geçişinden bahsetmek istiyorum. Daha sonra sınır geçişleri, evraklar ve yapılması gerekenler ile ilgili ayrıntılı bir yazı yazmayı düşünüyorum.

Öncelikle bir yanlışı düzeltmek istiyorum. Daha önce televizyonlarda, haberlerde gösterildiği gibi Gürcistan ‘a sadece kimliğiniz ile (pasaportsuz) giriş yapamıyorsunuz (Eylül 2011). Uygulama bazı sorunlar yüzünden başlamadan durdurulmuş. Ne zaman başlayacağı hakkında ben herhangi bir bilgi bulamadım. Onun için Pasaportunuz kesinlikle yanınızda bulunsun.

Pasaport dışında herhangi bir belgeye (greencard, triptik, uluslararası ehliyet, v.b.) ihtiyaç duymadan motorunuz ile birlikte Gürcistan ‘a girebiliyorsunuz. Tabi motosikletin ruhsatını yanınıza almayı ihmal etmeyin. Türkiye’den çıkarken değil fakat Gürcistan ‘a girerken soruyorlar.

Ben Sarp sınır kapısından girdim ve Türkgözü sınır kapısından çıktım.  Sarp sınır kapısı gördüğüm en ilginç sınırlardan birisiydi. Çünkü Uzun bir tünelin hemen arkasına sınır kapısı yapılmış. Doğal olarak tır kuyruğuda tünelin içinde oluyor. Tünele sağ taraftan giriyorsanız dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Çıkış yaparken önce Türkiye tarafında sınıra giriş yapıp işlemlerinizi yaptırıyorsunuz. Sonra da sınırdan çıkış işlemlerini yaptırıyorsunuz. Bu işlemler çok kolay ve motorsikletinizden inmeden yapabiliyorsunuz. Toplam 3 tane gişeden geçiyorsunuz. İlki giriş sınıra giriş yapmak için, ikincisi gümrük kontrolü için ve sonuncusu Türkiye sınırından çıkış yapmak için. Pasaportunuz (yurtdışı çıkış pulunu/makbuzunu unutmayın) ile hepsini hallediyorsunuz. Daha sonra Gürcistan sınırına doğru ilerliyorsunuz diyecem ama sınır kapıları zaten bitişik 🙂

Gürcistan ‘a giriş yapmak Türkiye’yeden çıkmaktan daha kolay 🙂 sadece tek bir gişede işiniz bitiyor. Motosiklet için pek gümrük kontolü yapmıyorlar. Kosova dışında kontrole girdiğim hiç olmadı. Gişede memura pasaportunuz ve ruhsatı vermeniz yeterli 5dk kaydını alıp gönderiyor.

Bayram olmasına rağmen sınır geçişimiz toplam 15dk sürdü ancak.  Tırlar için randevu sistemi getirmişler ondan dolayı bizler yogunluğa kalmadan geçiş yapabiliyoruz.

8 Comments

8 Comments
 • Çağrı

  Güzel bilgiler, gelecek yıl Karadeniz kıyı şeridini takip ederek gitmeyi planlıyorum Gürcistan’a da günübirlik girebilirim, özellikle Batum’u meraktayım. Zaten sadece pasaportla girilebildiğini biliyordum ama siz detaylıca anlatmışsınız. Elinize sağlık.

  • Serkan Sogut

   Çağrı selamlar, yakınlarda T.C. kimliği ile giriş yapabilme olanağı hayata geçirildi. Bir araştırmanı tavsiye ederim. Ben gittiğimde o kanun çıkmıştı fakat uygulanmıyordu. Sorduğumda yakında demişlerdi. Döndükten sonra sanki haberlerde uygulanmaya başladığını görmüştüm.

 • Zekeriya Ertuğrul

  Raporunuz için çok teşekkür ederim. Gürcistan’dan Mayıs ayında Ukraynaya gitmek için geçeceğim.Konuştuğum kim varsa hep tehlikelerden bahsetti.Doğru raporlar bizlerede bilgi kaynağı oluyor…Yollarınızın tükenmemesi dileğiyle…

  • Serkan Sogut

   İşinize yaramasına sevindim. Gürcistan çok güvenli bir yer başınıza birşey geleceğini hiç sanmıyorum. Ben batısından doğusuna ve hatta kuzey dağlarından güneyine kadar yaklaşık 2.500km yol yaptım. Çok ıssız yerlerden geçtim, köylerinde durdum. İnsanları gayet ilgili ve yardım severler. Benim bildiğim kadarıyla (yanlış olabilir) Kazbeği’nin oradaki Gürcistan – Rusya sınırı turistlere açık değil. Gitmeden önce biraz araştırmıştım. Ben Kazbeği’ne kadar çıktım fakat sınıra hiç gitmedim. Gitmeden önce iyice araştırıp öğrenin boşa o tarafa gitmeyin. Birde Gürcistan hakkında yazığım tüyolara bir göz atın işe yarar bilgiler var.

   http://www.ruzgarinizinde.com/blog/gurcistan-tuyolari/

 • A. Erhan yıldırım

  Bende izmirden honda CBR 250 R ile gürcistana gittim ve geldim dediklerinize bire bir katılıyorum tesbitleriniz tam isabet  ..benim gezi fotoğraflarım video olarak Yoube de motokurt un objektifinden kareler olarak yayınlanıyor

  • Serkan Sogut

   Teşekkür ederim fotoğraflarınızı seyredeceğim 🙂

 • Sertaç Sakarya

  Gürcistana 2012 yılında yaptığımız gezide kimliğimizle girmiştik. Giriş için 1 TL ücret ödeyip 5 günlük geçici belge alabiliyorsunuz… Özellikle cuma akşamına denk gelmemeye çalışın. Çünkü karadeniz gençlerimizin hatırı sayılır miktarı cuma akşamı gürcistana geçiyor…Bilginize

 • TC Süheyl Yurdumakan

  Akslik olmaz ise kurban bayram öncesi yunanistan turu yapacaktım. Uluslararası ehliyet almak istemediğim için ona vereceğim para ile benzin alır ilk yurt dışı gezimi tiflise yaparım dedim. batum-tiflis güzergahını yapacağız. Güneyden tiflise gidip kuzey rotadan batuma geri döneceğiz. Batuma gidip gelmek sorun değil. sınıra yakın ama batum – tiflis arasında tavsiyen olur mu? yollar nasıl, neye dikkat etmek lazım. yollarda Benzinlikler mevcutmu. sıkıntı çekermiyiz. Sizin de yolunuz açık olsun…sağ salim dönmeniz dileği ile.

Post a Comment