Gürcistan Sınır Geçişi

Sürekli uzun yol ve yurtışı ile ilgili yazılar yazıyorum fakat hiç sınır geçişleri hakkında yazı yazmadığımı fark ettim. Güncel olması için yeni geldiğim Kafkaslar yolcuğunda geçtiğim Gürcistan sınır geçişinden bahsetmek istiyorum. Daha sonra sınır geçişleri, evraklar ve yapılması gerekenler ile ilgili ayrıntılı bir yazı yazmayı düşünüyorum.

Öncelikle bir yanlışı düzeltmek istiyorum. Daha önce televizyonlarda, haberlerde gösterildiği gibi Gürcistan ‘a sadece kimliğiniz ile (pasaportsuz) giriş yapamıyorsunuz (Eylül 2011). Uygulama bazı sorunlar yüzünden başlamadan durdurulmuş. Ne zaman başlayacağı hakkında ben herhangi bir bilgi bulamadım. Onun için Pasaportunuz kesinlikle yanınızda bulunsun.

Pasaport dışında herhangi bir belgeye (greencard, triptik, uluslararası ehliyet, v.b.) ihtiyaç duymadan motorunuz ile birlikte Gürcistan ‘a girebiliyorsunuz. Tabi motosikletin ruhsatını yanınıza almayı ihmal etmeyin. Türkiye’den çıkarken değil fakat Gürcistan ‘a girerken soruyorlar.

Ben Sarp sınır kapısından girdim ve Türkgözü sınır kapısından çıktım.  Sarp sınır kapısı gördüğüm en ilginç sınırlardan birisiydi. Çünkü Uzun bir tünelin hemen arkasına sınır kapısı yapılmış. Doğal olarak tır kuyruğuda tünelin içinde oluyor. Tünele sağ taraftan giriyorsanız dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Çıkış yaparken önce Türkiye tarafında sınıra giriş yapıp işlemlerinizi yaptırıyorsunuz. Sonra da sınırdan çıkış işlemlerini yaptırıyorsunuz. Bu işlemler çok kolay ve motorsikletinizden inmeden yapabiliyorsunuz. Toplam 3 tane gişeden geçiyorsunuz. İlki giriş sınıra giriş yapmak için, ikincisi gümrük kontrolü için ve sonuncusu Türkiye sınırından çıkış yapmak için. Pasaportunuz (yurtdışı çıkış pulunu/makbuzunu unutmayın) ile hepsini hallediyorsunuz. Daha sonra Gürcistan sınırına doğru ilerliyorsunuz diyecem ama sınır kapıları zaten bitişik 🙂

Gürcistan ‘a giriş yapmak Türkiye’yeden çıkmaktan daha kolay 🙂 sadece tek bir gişede işiniz bitiyor. Motosiklet için pek gümrük kontolü yapmıyorlar. Kosova dışında kontrole girdiğim hiç olmadı. Gişede memura pasaportunuz ve ruhsatı vermeniz yeterli 5dk kaydını alıp gönderiyor.

Bayram olmasına rağmen sınır geçişimiz toplam 15dk sürdü ancak.  Tırlar için randevu sistemi getirmişler ondan dolayı bizler yogunluğa kalmadan geçiş yapabiliyoruz.

8 Yorumlar