Gökçetepe, Saros

Dalış bahanesiyle yıllar önce tanıştığım bir yer Saros. Muhteşem denizi ve sualtı zenginlikleri ile o zamanlar kalbimdeki yerini almıştı 🙂 Denizi Ege denizine göre tuzlu ve akıntılar yüzünden birazcık da soğuktur. Sanırım her daim temizdir desem yalan olmaz. Karmaşık akıntılar yüzünden kendi kendini temizleme özelliği var. Dünyada kendi kendini temizleyen 5 körfezden biri olduğu söylenir.

Eğer Ege denizini seviyorsanız Saroz’u kesinlikle denemelisiniz. Zaten Saros, karadan Ege denizine gitmek için İstanbul’a en yakın ve en kolay yer diyebiliriz.  İstanbul’dan Keşan’a kadar yolun tamamı bölünmüş ve düzenli olarak asfaltı yenilenen bir yol. Motosikletler için son derece rahat ve trafik sorunu olmayan bir yol 🙂Daha önce bir çok kez Saros tarafına gittim. Her gittiğimde de kamp yaptım. Kamp dışında bir alternatif var mı çok bilmiyorum. Erikli, Uzunkum, İbrice, Kömür Limanı ve Danışment Orman kampı bölgelerinde kamp kurdum. Hepside birbirinden güzeldi. Fakat Gökçetepe kamp alanını benim için bir başka oldu diyebilirim. Diğerlerine göre çok fazla bilinmiyor olması yüzünden sakin bir yer. Ayrıca yolun bozuk olmasından dolayı pazar piknikcileri de çok olmuyor.

Gökçetepe‘ye ulaşmak için Keşan ‘dan sonra Erikli ve Enez dönüşlerini geçip Bahçeköy tabelasından dönerek yolu takip etmeniz yeterli. Bir süre sonra “Denize Gider” tabelalarını görmeye başlarsınız 🙂 Yaklaşık 18km sonra yolun sonunda Gökçetepe Mesire Yeri tabelası ile kamp alanının girişi sizi karşılıyor olacak. Giriş paralı, hem araç hem de kamp için para alıyorlar. Ben kamp için 16,5TL verdim. Girişe yakın çadır alanlarında elektrik (ayrı para alıyorlar), su ve tuvalet bulunuyor. Fakat daha ilerlere gittikçe hiçbiri bulunmuyor. Gökçetepe’nin en güzel yeride 3km ilerde kampın sonunda bulunan koy. Yolun son derece kötü olması, elektrik, su ve tuvaletin bulunmaması sanırım buranın güzel kalmasında rol oynamış 😉

Küçük ve orta büyüklükte ki taşlardan oluşan bir kumsalı bulunuyor. Kumsalın hemen arkasında da çam ormanı var. Kampınızı ormana atıp 20mt yürüyüp denize girebiliyorsunuz. Kamp alanı ve kumsal temiz. Ateş yakmaya da izin veriliyor daha ne olsun. Eğer sualtına meraklıysanız şnolkel takımınızı getirmeyi unutmayın. Su altında birbirinden güzel balıklar bulunuyor hem de derinlere gitmeniz gerekmiyor.

Tekrar hatırlatmakta fayda var. Koyda tuvalet ve su bulunmuyor herşeyi yanınızda getirmeniz gerekiyor. Kamp alanın hemen girişinde bakkal, büfe ve restaurant bulunuyor. Ayrıca biraz ilerde bulunan bir sitenin içinde küçük bir market var, orada et bulmanız da mümkün. Marketin fiyatları pek ucuz değil küçük bir not olarak ekleyim 🙂

Kısacası haftasonu motosikletime atlayım, kamp yapim, mangal yapim, güzel bir deniz de yanına bonus olsun istiyorsanız kesinlikle Saros koylarını tercih edin derim.


33 Yorumlar