Gerçekten Hayal Ettiğin Kişi misin?

En sevdiğim hikayelerden biridir kendini tavuk sanan kartal hikayesi. Şimdi bir kitapta okurken yine rasgeldim, paylaşmak istedim. Her ne kadar hikaye de olsa gerçek hayatta da böyle olduğunu düşünüyorum. Yok düşünmüyorum çevrede de sıkça görüyorum 🙁 Bir çok insan içindeki gerçek potansiyeli keşfedemeden, çevre baskıları yüzünden aslında olmadıkları kişi olarak yaşıyorlar ve ölüyorlar. Ne üzücü değil mi? Kendinizi sorgulayın, cevapları bulana kadar da vazgeçmeyin!

Kendini Tavuk Sanan Kartal

Bir zamanlar, büyük bir dağda yuva yapan kartal 4 tane yumurtası ile birlikte yaşıyormuş. Bir gün bir sarsıntı olmuş ve yumurtalardan bir tanesi yuvadan yuvarlanarak vadideki tavuk çiftliğine kadar düşmüş. Çiftlikteki tavuklar, bu değişik ve normalden büyük yumurtayı sahiplenmeye karar vermişler. Tavuklardan bir tanesi bu yumurtayı ve içinden çıkacak yavruyu, koruması altına almış.

Bir gün, küçük kartal yumurtadan çıkarak dünyaya gözünü açmış. Çevresinde tavukları görmüş ve kendini bir tavuk zannetmiş. Bütün tavuklar da ona bir tavuk gibi davranmışlar. Zaman zaman içinden “Ben çevremdeki tavuklara benzemiyorum, acaba ben kimim?” diye soruyormuş.

Ama bu kuşkusunu bir türlü dile getiremiyormuş. Ne de olsa o bir tavukmuş ve tavuk olduğunu da bilmeli, kabul etmeliymiş. Birgün çiftlikte oyun oynarlarken, bir grup kartalın özgürce uçtuklarını görmüş. “Aman Allah’ım, ne kadar güzel uçuyorlar. Ben de onlar gibi uçmak istiyorum.” demiş. Tavuklar, bu sözlerine hep birlikte gülmüşler.

“Sen bir tavuksun ve tavuklar uçamazlar” demişler.

Küçük kartal, artık daha sık gökyüzüne bakıyor ve uçan kartalları arıyormuş. Ne zaman bu düşüncesinden arkadaşlarına, ailesine bahsetse, hep şu cevabı alıyormuş.

“Sen bir tavuksun. Bırak bu hayalleri.”

Zamanla, küçük kartal da bu düşünceyi kabul etmiş. Hayal kurmaktan vazgeçmiş ve hayatını bir tavuk olarak yaşamaya karar vermiş. Ve hayatının sonu geldiğinde de bir tavuk olarak ölmüş.

10 Comments

10 Comments
 • hayrullah kahraman

  çok etkilendiğim bir hikayedir serkancığım, ve hikaye kadar beni etkileyen bir husus da senin bu hikayeyi paylaşman oldu tanıdığım bir çok normal(!) insandan çok daha farklı olduğunu ve insanlarınm ufkunu açmada inanılmaz yeteneklerinin olduğunu biliyorum iyiki o sunumdaydım iyikilerimden birisisin, devam et kardeşim çoook doğru bir yoldasın daha iyisi de olabilir ..

  hayal et ve yaşa!..

  • Serkan Sogut

   Teşekkür ederim Hayrullah abi, bu paylaşımlar sayesinde senin gibi dostlarla tanışmam da benim kazanımım emin olabilirsin 😉

 • Frieden Freiheit

  Fil ve karıncayı duydun mu? 😀

  • Serkan Sogut

   Vince Poscente’nin kitabını diyorsun değil mi? 🙂

   • Frieden Freiheit

    Vizyontele filminden soz ediyorum.)))

 • Simge Sezer

  Senin tavukların arasındaki kartal olup tavuklar tarafından kartallığını kabul ettirmeni seviyorum Serkan. Başka kimler çıkacak aramızdan kimbilir? Herkesi kendi olmaya cesaretlendirdiğin için takipteyim.

  • Serkan Sogut

   Teşekkür ederim Simge, insanları yola çıkarmaya çalışıyorum diyelim…

 • ahmet

  öğrenilmiş çağresizlik….

 • Troya Tur

  Tüm gezginlerin okuması gereken harikulade bir öykü!

Post a Comment