Gerçekten Hayal Ettiğin Kişi misin?

En sevdiğim hikayelerden biridir kendini tavuk sanan kartal hikayesi. Şimdi bir kitapta okurken yine rasgeldim, paylaşmak istedim. Her ne kadar hikaye de olsa gerçek hayatta da böyle olduğunu düşünüyorum. Yok düşünmüyorum çevrede de sıkça görüyorum 🙁 Bir çok insan içindeki gerçek potansiyeli keşfedemeden, çevre baskıları yüzünden aslında olmadıkları kişi olarak yaşıyorlar ve ölüyorlar. Ne üzücü değil mi? Kendinizi sorgulayın, cevapları bulana kadar da vazgeçmeyin!

Kendini Tavuk Sanan Kartal

Bir zamanlar, büyük bir dağda yuva yapan kartal 4 tane yumurtası ile birlikte yaşıyormuş. Bir gün bir sarsıntı olmuş ve yumurtalardan bir tanesi yuvadan yuvarlanarak vadideki tavuk çiftliğine kadar düşmüş. Çiftlikteki tavuklar, bu değişik ve normalden büyük yumurtayı sahiplenmeye karar vermişler. Tavuklardan bir tanesi bu yumurtayı ve içinden çıkacak yavruyu, koruması altına almış.

Bir gün, küçük kartal yumurtadan çıkarak dünyaya gözünü açmış. Çevresinde tavukları görmüş ve kendini bir tavuk zannetmiş. Bütün tavuklar da ona bir tavuk gibi davranmışlar. Zaman zaman içinden “Ben çevremdeki tavuklara benzemiyorum, acaba ben kimim?” diye soruyormuş.

Ama bu kuşkusunu bir türlü dile getiremiyormuş. Ne de olsa o bir tavukmuş ve tavuk olduğunu da bilmeli, kabul etmeliymiş. Birgün çiftlikte oyun oynarlarken, bir grup kartalın özgürce uçtuklarını görmüş. “Aman Allah’ım, ne kadar güzel uçuyorlar. Ben de onlar gibi uçmak istiyorum.” demiş. Tavuklar, bu sözlerine hep birlikte gülmüşler.

“Sen bir tavuksun ve tavuklar uçamazlar” demişler.

Küçük kartal, artık daha sık gökyüzüne bakıyor ve uçan kartalları arıyormuş. Ne zaman bu düşüncesinden arkadaşlarına, ailesine bahsetse, hep şu cevabı alıyormuş.

“Sen bir tavuksun. Bırak bu hayalleri.”

Zamanla, küçük kartal da bu düşünceyi kabul etmiş. Hayal kurmaktan vazgeçmiş ve hayatını bir tavuk olarak yaşamaya karar vermiş. Ve hayatının sonu geldiğinde de bir tavuk olarak ölmüş.

10 Yorumlar