Etiyopya Kahve Seronomisi

İyi kahve deyince hepimizin aklında bir Afrika geliverir. Gerçekten de iyi kahve çekirdeklerinin yetiştiği bir kıtadır Afrika. Etiyopya, Kenya ve Tanzanya en çok kahve yetiştirilen bölgelerdendir. Özellikle Etiyopya’da kahve ihracatı çok önemli. Bu ülkede kahve her yerde yetişiyor diyebilirim. Sokaklarda, evlerin bahçelerinde bile görebilirsiniz.

Hello Afrika gezisi sırasında Etiyopya’da yaşayan bir ailenin evine konuk olma fırsatı yakaladık. Buna çok sevinmiştim. Çünkü nasıl yaşadıklarını daha yakında görebilecek ve uzun uzun sohbet etme fırsatı bulabilecektik. Güzel bir akşam yemeği ile ağırlandıkdan sonra sıra kahveye geldiğinde, bu işe nekadar önem verdiklerini daha iyi anladım.

Etiyopya’da kahvenin çok güzel birazcık da uzun bir hazırlanış seronomisi var. Bu süreç taze kahveyi kavurma ile başlıyor. Önce kömür ateşi hazırlanıyor. Bildiğiniz mangal yakıyorlar ama evin içinde 🙂 evet yanlış duymadınız evin içinde yakıyorlar ve duman olmuyor. Sanırım kullandıkları kömürden. Kömürler iyice kor olunca üzerinde tavada kahveyi kavurmaya başlıyorlar. Ayrıca kömürün bir kısmını başka bir yere alıp üzerine çam sakızı atıyorlar. Bir nevi tütsü gibi kahve kokusu ile birlikte onun kokusu da tüm odayı sarmaya başlıyor.  Kahveler kavruldukdan sonra tava elde tek tek müsafirler gezilerek koklatılıp baş ile onay alınıyor. Bu kısım çok güzel gerçekten. Daha sonra Kavrulmuş kahve çekirdekleri bir tokmak yardımı ile dövülmeye başlanıyor ve iyice ufalanıp un haline gelene kadar devam ediliyor. Artık kahvemiz yapılmaya hazır duruma gelmiş oluyor. Fakat yine bizim bildiğimizden farklı olarak yapıyorlar. Kilden yapılmış ufak bir testinin içine su ile birlikte konularak kömür ateşinin üzerinde demlenmeye bırakılıyor. Evet çay gibi demliyorlar 🙂

etiyopya-kahve-1etiyopya-kahve-5

Sonuç olarak oldukça yoğun kıvamlı ve koyu bir kahve ortaya çıkıyor. İçimi çok yumuşak değil. Benim gibi kahveyi delisi biri için (özellikle sert kahve seven biri olarak) çok güzel olduğunu söylebilirim. Ayrıca Etiyopya’da misafirliğe gidildiğinde 3 bardak kahve içilmesi adettendir ve kahveyi sevdiğinizi gösterir.

Tabiki her zaman olduğu gibi kahvenin yanında ufak bir tatlı da adetten 🙂

etiyopya-kahve-3

No Comment

No Comments

Post a Comment