Alplere Yolculuk

Alp Dağları sanırım her motosiklet kullanıcısının hayalinde yatar, rüyalarını süsler. Sanki motosiklet severler için kutsal bir yer gibidir. Hatta biraz abartarak motosiklet kullanıcılarının hacı olduğu yerdir. Tabii her motosiklet severin hayellerini süsleyen Alp Dağlarına biz de uzun zamandır gitmek istiyorduk.

Alpler Rota

Gerek zamanlama gerekse maliyetler yüzünden uzun zamandır kafamızdaki düşünceden öteye gidememişti. Yaklaşık iki ay önce “Temmuz’da 3 hafta tatilim var acaba ne yapsam” diye düşünürken, Murat arkadaşımın o sihirli sözler ağzından döküldü “Alplere mi gitsek?”. İşte son 2 aydır kafamızdan çıkmayan bu düşünceyle tüm hazırlıkları tamamladık ve bu gece yolla çıkıyoruz.

Alpler Hazırlık

Gezi rotamız içinde; Slovenya, Avusturya, İsviçre ve İtalya ‘yanında  yer aldığı ve Alplerin 3/2’sini (Doğu ve Orta Alpler) kapsayan bir bölgeyi gezmeyi düşünüyoruz. Aslında Fransa ve İtalya arasında yer alan Batı Alpere de gitmek istiyorduk fakat gezimizin ayrıntılı bir dağ gezisi olmasını istediğimiz için geçit ve dağ yollarının bir çoğunu geçmeye odaklandık. Bunun uğruna bazı yerlerde yolları 2-3 kat uzatmayı göze aldık.

Amaç ayrıntılı bir dağ gezisi olunca elimizdeki zaman dilimine ancak Doğu ve Orta Alpler sığdı. Ayrıca zaman kazanmak ve gidiş gelişi Yunanistan üzerinden aynı rotadan yapmamak için motosikletleri öncen gemi ile İtalya’ya gönderdik.

Trieste Gemisi

Gezimiz yaklaşık olarak 17 gün sürecek.  Gezi rotamızda 45 geçitten geçerek yaklaşık 5.000-6.000km civarında yol yapmayı planladık.

Gezimize ilk olarak Slovenya’dan başlayacağız. Slovenya üzerinden Doğu Alpler’e yola çıkarak Avusturya’ya geçeceğiz. Daha sonrası, İsviçre ve İtalya arasında gel gitlerle geçecek. Çünkü hem geçitlerin hemde güzel yolların bir çoğu bu ülke arasında yer alıyor.  Daha sonra İtalya üzerinden Yunanistastan’a geçerek Türkiye’ye döneceğiz.

Alpler gezisinin ayrıntıları için tıklayın

15 Yorumlar