Alplere Yolculuk

Alp Dağları sanırım her motosiklet kullanıcısının hayalinde yatar, rüyalarını süsler. Sanki motosiklet severler için kutsal bir yer gibidir. Hatta biraz abartarak motosiklet kullanıcılarının hacı olduğu yerdir. Tabii her motosiklet severin hayellerini süsleyen Alp Dağlarına biz de uzun zamandır gitmek istiyorduk.

Alpler Rota

Gerek zamanlama gerekse maliyetler yüzünden uzun zamandır kafamızdaki düşünceden öteye gidememişti. Yaklaşık iki ay önce “Temmuz’da 3 hafta tatilim var acaba ne yapsam” diye düşünürken, Murat arkadaşımın o sihirli sözler ağzından döküldü “Alplere mi gitsek?”. İşte son 2 aydır kafamızdan çıkmayan bu düşünceyle tüm hazırlıkları tamamladık ve bu gece yolla çıkıyoruz.

Alpler Hazırlık

Gezi rotamız içinde; Slovenya, Avusturya, İsviçre ve İtalya ‘yanında  yer aldığı ve Alplerin 3/2’sini (Doğu ve Orta Alpler) kapsayan bir bölgeyi gezmeyi düşünüyoruz. Aslında Fransa ve İtalya arasında yer alan Batı Alpere de gitmek istiyorduk fakat gezimizin ayrıntılı bir dağ gezisi olmasını istediğimiz için geçit ve dağ yollarının bir çoğunu geçmeye odaklandık. Bunun uğruna bazı yerlerde yolları 2-3 kat uzatmayı göze aldık.

Amaç ayrıntılı bir dağ gezisi olunca elimizdeki zaman dilimine ancak Doğu ve Orta Alpler sığdı. Ayrıca zaman kazanmak ve gidiş gelişi Yunanistan üzerinden aynı rotadan yapmamak için motosikletleri öncen gemi ile İtalya’ya gönderdik.

Trieste Gemisi

Gezimiz yaklaşık olarak 17 gün sürecek.  Gezi rotamızda 45 geçitten geçerek yaklaşık 5.000-6.000km civarında yol yapmayı planladık.

Gezimize ilk olarak Slovenya’dan başlayacağız. Slovenya üzerinden Doğu Alpler’e yola çıkarak Avusturya’ya geçeceğiz. Daha sonrası, İsviçre ve İtalya arasında gel gitlerle geçecek. Çünkü hem geçitlerin hemde güzel yolların bir çoğu bu ülke arasında yer alıyor.  Daha sonra İtalya üzerinden Yunanistastan’a geçerek Türkiye’ye döneceğiz.

Alpler gezisinin ayrıntıları için tıklayın

15 Comments

15 Comments
 • koray

  abi bi de fiyat yazsan?

  • Serkan Sogut

   Bunun fiyatı yaklaşık olarak 1.800€ tutmuştu. Buna benzin, kalacak yer, v.b. herşey dahildi.

   • EROL

    serkan bey serüvenlerinizi hayranlıkla takip ediyorum ayın başındaki seminerinizi kaçırdım .Yazın planlamakta olduğum motosikletle Alpler turu için ,elinizdedki dökümanları ve haritaları paylaşırmısınız ister burda ister mailimde erol_asna@hotmail.com teşekkürler

   • Kubilay Dikici

    Serkan bey tüm evraklar dahil fiyat mı ? bende bir yurt dışı düşünüyorum yeni sezonda tek problem yabancı dil 🙂 siz aslında çok güzel bir iş yapıyorsunuz ben motosiklet tutkunuyum ve sizi hayranlıkla takip ediyorum aslında siz bu tip organizasyonları ayarlasanız ve grup halinde çıkılsa çok güzel olur sizin bilgileriniz ile

 • Emre Erkins

  öncelikle merhaba 🙂 – pasaport ve vize konusunu nasıl hallettiniz ? ve türkiyeden salzburga gidip oradan alpleri görmek için en kolay yol nedir? şimdiden teşekkür ederim sitenizi her gün ziyaret edeceğim 🙂

  • Serkan Sogut

   Schengen alıyorsunuz başka bir şeye gerek yok. Bir de aracınız için evrakları almanız lazım gerekiyor. Bunları çok ayrıntılı olarak sitede yazmıştım arama kısmından arayabilirsiniz.

 • suat

  Heyecanla okumaya başladık ama döndükten sonra birşey yazmadığınızı görmek hayal kırıklığı oldu 🙁

  Konaklama yerlerine ait bilgileri ve haritaları paylaşırsanız çok memnun olurum. Teşekkürler.
  suatvsuat@gmail.com

  • Serkan Sogut

   Döndükten sonra normal çalışma hayatına dönüyorum geri pek vaktim olmuyor yazmaya 🙁 İstanbul’da olduğum zamanlar çok çalışıyorum çünkü kısa zamanda en çok parayı kazanmayı hedefleyip yine yola çıkıyorum. Konaklama yerlerini burada paylaşmıştım daha önce arama kısmından arayabilirsiniz.

 • Hüseyin Ceylan

  Serkan Abi selam. Geziyle ilgili kalacak yer ve diğer bilgilerle birlikte haritaları paylaşıyor musun? huseinceylan@gmail.com mail adresim. Teşekkürler
  Hüseyin

  • Serkan Sogut

   Hüseyin selamlar genelde buradan paylaşıyorum hepsini. Arama kısmını kullanarak istediğini arayabilirsin.

 • yavuz değerli

  “Bizi harita üzerinde takip etmek için tıklayın.” linki farklı bir yere adreslenmiş sanırım

  • Serkan Sogut

   evet çok haklısın karışıklık olmuş şimdi düzelttim. Teşekkür ederim.

 • Mustafa

  Başka bir boşluğumuz olmadığı için Alpler’e Mayıs sonu Haziran başında gitmeyi düşünüyoruz. Sizin fotolarda kar görünce kuşkuya düştük. Temmuz ayında hala kar varsa gideceğimiz dönem içinde hava çok mu soğuk olur, yollarda buz olma ihtimali mümkün mü, güvenlik açısında tehlike arz eder mi diye düşünmemek elde değil. Bu dönem için ne dersiniz Serkan Bey?

  • Serkan Sogut

   Mayıs sonu kesin çok soğuk olur. Bazı geçitler de kar yüzünden açılmamış olabilir. Genelde geçitlerin durumunu takip edeceğiniz siteler internette bulunuyor. Hatta canlı kamera ile bakabiliyorsunuz da. Google’dan arayarak bakabilirsiniz.

   • Mustafa

    Teşekkürler.

Post a Comment