1 Nisan 2013’de Kasko Sistemi Değişti!

Aslında herhangi bir sigorta şirketinde çalışmıyorum. Herhangi biri ile birebir bağlantım da bulunmuyor. Ben tamamen cebinden para çıkan son kullanıcı olarak olaya bakıyorum. Belki bilmeyeniniz vardır. 1 Nisan 2013 tarifinden itibaren yeni bir kasko sistemine geçildi. Tabii ki ilk defa olan birşey değil ara ara değişiklik oluyordu. Bu yeni değişikliklerde de güzel özellikler geldi. Fakat çok tartışma yaratacağını düşündüğüm bir madde değiştirildi.

Bu madde araçların rayiç değerlerinin belirlenmesi ile ilgili olan. Eskiden araç rayiç bedeli hesaplanırken TSRBS’nin Kasko Değeri dikkate alınıyor ve bu bedel poliçeye yazılıyordu. Fakat yeni sistemde sigorta şirketleri ikinci el araç satışı yapan internet sitelerini kullanarak bu değeri belirleyebilecek ve poliçe üzerinde nasıl belirleneceği yazacak. Acaba bunun suistimale edilebileceğini düşünen sadece ben miyim?

Bu hafta poliçemi yenileyeceğim için son aldığım X sigorta şirketinin poliçesi üzerinde şu şekilde yazıyor.

3.SİGORTA BEDELİ=RAYIÇ BEDEL
…..
Kasko Sigortası Genel Şartları nın B.3.3.2.2. maddesi gereğince rayiç değerin tesbitinde aşağıdaki referans veya belirleme yöntemi uygulanır;
Sigortacı tarafından rayiç değer tesbiti için internet sitelerinden,yetkili / özel satıcılardan alınan tekliflerle birlikte,toplamda en az 3 (üç) teklif alınarak bunların aritmetik ortalamasına göre Rayiç Bedel belirlenir.
Muadil aracın bulunamadığı veya 3 adetten daha az fiyat alınabildiği durumlarda eksper ve sigortalının önereceği ve sigortalı ile sigortacının mutabık kalacağı, yetkili araç satış bayilerinden alınacak değerlerin ortalaması dikkate alınarak rayiç değer belirlenir.
Rayiç Değer TSRSB (www.tsrsb.org.tr) sitesinde,hasar tarihi itibariyle sigorta konusu araç için yayınlanan bedelden daha yüksek olamaz.
……

Peki sizce de suistimale çok açık değil mi? İnternet satış sitelerindeki verilerin gerçek olduğunu kim denetliyor? Birileri oraya düşük fiyatlı ya da yüksek fiyatlı 3 ilan girerse ne olacak? Dikkat ederseniz yüksek fiyat için sigorta şirketi kendini korumaya almış ve TSRSB’nin verdiği fiyattan yüksek olamaz demiş 🙂 düşük olmasında bir sorun yok onlar için 🙂

Tabii ki sizin itiraz etme ve mahkemeye başvurma hakkınız var. Bu durumda bir bilirkişi atanacak ve fiyatı belirleyecek. Bana sorarsanız bu yeni durum Türkiye için çok açığı olan bir sistem. Büyük ihtimal en çok bilirkişiler için iyi olacaktır bu durum 🙂 Biz ise sigorta şiketinden parayı almak için uğraşıp duracağız. Haklarımızın yeterince korunmadığını ve ilerleyen günlerde bunla ilgili çok tartışma olacağını düşünüyorum.

NOT: Gerçi çuvaldızı kendimize de batırmak lazım. Bizim insanımız da az değil ve sigorta şirketlerinden haksız yere para almak için uğraşan pek çok insan var 🙁

Yeni kasko sisteminin genel şartları için tıklayın;

 

No Comment

No Comments

Post a Comment