latin-amerika

Yeni Bir Yıl, Yeni Bir Seyahat (2016)

Sanırım sene 2009’dan beri her yıl bir yerlere gidiyorum. Tabii böyle olunca tüm hayatınızı buna göre planlıyorsunuz. Çünkü 3-4 ay seyahate gidiyorsunuz ama gitmeden önce ve döndükten sonra da geçen zamanı hesaplayınca yılın yarısı yapıyor. Onun için her gezi dönüşü yeni bir döneme başlıyormuşum gibi hissediyorum. Benim için bu yeni bir yıl gibi oluyor. 🙂 Zaten her seyahat öncesi “Yeni bir yıl, yeni ….” şeklinde başlık atıyorum. Çevremdekiler de alıştı. Sürekli “Bu yıl nereye gidiyorsun, planlar hazır mı?” diyorlar.

Aklımda bir süredir Asya ve Amerika vardı. Bir önceki sene zamanım daha az olduğu için Asya’yı tercih ettim ve Japonya’ya kadar gittim. Bu sene daha uzun süre yollarda olmak istediğim için Amerika kıtasına gitmek istiyorum. Kuzey Amerika, Güney Amerika artık planlar nasıl olur, rota nasıl yapılır bilmiyorum. Oturup plan yapacak kadar zaman ayıramadım henüz. 🙂 Ayrıca bu seyahatimde tek olmayacağım. Onun için imkanlar dahilinde rotayı şekillendiririz artık. Alaska’dan Patagonya’ya kadar uzun uzadıya bir rota olsa tadından yenmez tabii. 🙂

Amerika uzak bir kıta olduğu için motor konusu da ayrı bir problem. Ben genelde Türkiye’den çıkıp gitmeyi seviyorum. 🙂 Bu sefer öyle olur mu bilmiyorum. Çünkü motoru taşıtmak hiç bir zaman ucuz olmadı. Bir önceki Japonya seyatini hatırlarsanız motorum 1 aydan fazla limanda bekledi taşıyacak firma bulamadım. Pardon uygun fiyatlı taşıtacak firma bulamadım. Sağolsun Matrix Lojistik‘den Cengizhan yardımcı oldu ve sponsor olarak motorumu Türkiye’ye taşıdılar. Kısacası motoru Amerika kıtasında bir yerlerden satın alıp sonra tekrar satma alternatifini de değerlendiriyorum.

Şimdilik zaman buldukça şu anda Latin Amerika kıtasında seyahat eden Erol Aynacı, Namık Kemal Başbay ve Tolga Başol‘un paylaşımlarını takip ediyorum ve oralar hakkında fikir almaya çalışıyorum. Önümüzdeki haftalarda kafamdakiler de şekillenir diye düşünüyorum.

Yorum Yok