Kısa Kısa Balkan Yolları

Son iki aydır Balkanlar üzerinde gideceğim rotayı çıkartmak ile uğraşıyorum. Söz konusu alan Balkanlar olunca bu iş çok kolay olmuyor. Hem oralara giden/gören sayısı az, hemde yolları hakkında bilgi alabileceğin kaynak sayısı çok sınırlı. Ayrıca Google Maps ve Garmin’in kullandığı Tele Atlas haritaları bu bölgeler hakkında ayrıntılı yol vermiyor.

Kabaca rotayı çıkardıktan sonra rota üzerinde bulunan yollar hakkında yerli/yabancı forumlar üzerinden araştırma yapıp sorguladım. Zaten problemli bölgeler kendini hemen belli ediyor. Bunlardan bir kaçına aşağıda değinmek istiyorum. Eminim giden başkalarının da çok işine yarıyacaktır.

UYARI: Burada yazılı bilgiler başklarının anlattıkları veya yazdıklarına dayanarak yazılmıştır. Bahsi geçen yolların hiçbirini henüz kendim gidip görmedim. Fakat rotamı şekillendirirken bunları dikkate aldım.

1. Cakor Pass:

Kosova ve Karadağ arasında 2 sınır bulunuyor. Bunlardan biri Cakor Pass. Bu yol haritalar üzerinde baya büyük bir yol olarak gösterilmesine rağmen aslında kullanılmayan bir yol. Sadece sınır değil, asfalt yolda bulunmuyor. Bunun yerine Pec’den yaklaşık 50km kuzeyde bulunan Radavac bölgesinden geçen ve Karadağ tarafında Rozaje’ye bağlanan sınır kapısı kullanılabiliyormuş. Yol haritalarca küçük talihi yol olarak gözüksede asfalt bir yolmuş.

 

 

 

2. Ohrid – Tirene Yolu:

Makedonya üzerinden Arnavutluk tarafına geçilirken çok tercih edilen yollardan biri Elbesan üzerinden geçen Tirene yoludur. Bu yolun Ohrid – Elbesan arasının çok kötü olduğu söyleniyor. Hairpin’lerde yer yer mıcır ve kum çukurları bulunuyormuş. Manzara olarak güzel bir yolmasına rahmen pek tavsiye edilen bir yol değil.

 

 

 

 

 

3. Makedonya – Arnavutluk Arası Debar Sınırı:

Aynı şekilde Ohrid üzerinden Arnavutluk’a geçerken kullanabileceğin bir diğer yol (sınır kapısı) Ohrid’in hemen kuzey-batısından bulunan Debar yoludur. Bu yol haritalarda görülmesede rahat bir yol olduğu söyleniyor. Ayrıca google maps üzerinde görülmediği halde rota olarak çizerken yolu çıkartıyor. Yukarda bulunan Elbesan yoluna alternatif olarak kullanılabilir.

 

 

 

 

 

4. Prizren – Kukes Yolu:

Kosova Prizren üzerinden Arnavutluk kıyılarına inmek için Kukes yolunu kullanabilirsiniz. Bu yol yeni genişletilmiş ve asfaltlanmış olduğu için hem yol kalitesi hemde manzarası olarak güzel bir yolmuş. Ayrıca Prizren’den denize 2 saatte gidilebildiği rivayet edilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

5. Dubrovnik Bosna-Hersek Sınırı

Hırvatistan sahillerinde Dubrovnik üzerinden kuzeye çıkarken, Bosna-Hersek’in çok kısa bir sahil şeridi bulunmaktadır. Burada geçerken pasaport kontrolü yapıldığı için geçmek biraz vakit alıyormuş. Bunun yerine sınıra gelmeden hemen önce Ston yönünde yarımada yoluna girerek Trpanj limanına giderbilir buradan hızlı bir şekilde Ploce’e geçerek anakaraya geri dönebilirsiniz.

 

 

 

 

 

6. Bulgaristan Smolyan ve Pamporovo Bölgesi:
Bulgaristan bölgesinde Güneyde bulunan ve kışın genelde kayak merkezi olarak kullanılan Pamporovo ve Smolyan’ın yolları çok güzeldir. Dönüş yada gidiş rotanız içinde yer almasında fayda var. Unutmadan Schengen ile Bulgaristan üzerinden 5 günlük transit geçiş yapılabiliyor.

 

 

 

 

 

Garmin’in 2011.01 Avrupa haritasında ne yazikki Balkan ülkeleri için ayrıntı yer almıyor. Sadece ana yolları gösteriyor. Sadece GPS’e güvenerek yola çıkmayın kesin olarak kağıt harita alın. En azından aşağıdaki haritaları A3 kağıda basarak kullanabilirsiniz.

24 Yorumlar