Etiyopya Harikalar Diyarı

Etiyopya‘da ilk kilometrelerimi yapmaya başladığım zaman işte aynen böyle hissettim. “Ne harika bir yer burası” dediğimi iyi hatırlıyorum 🙂 Özellikle Mısır ve Sudan‘ın uçsuz bucaksız  çöllerinde binlerce kilometre gittikten sonra Etiyopya cennetten bir bahçe gibi geldi.

Sudan’dan Etiyopya’ya girdiğiniz anda tüm coğrafya tamamen değişiyor. Evet şaka yapmıyorum aynı kıtada iki komşu ülke olmalarına rağmen aynen böyle oluyor. Sudan’ın düzlükleri yerini dağlara, kurak çölleri ise yerini alabildiğine yeşilliklere bırakıyor. Sadece coğrafya değil tabiki buna bağlı olarak atmosferde değişiyor. Yüksek çöl sıcaklarından çıkıp bol yağmurlu ve soğuk bir havada yolunuza devam ediyorsunuz. Zaten Sudan’dan Etiyopya sınırına doğru ilerlerken gördüğünüz yüksek yeşil dağlar ve bunların tepesindeki bulutlar bu değişimin habercisi gibi sizi karşılıyor. Etiyopya’da, Sudan’ın aksine insanlar daha hareketliler, soluk renkli ve penceresiz taş evlerin yerine renkli ve pencereli ağaç evler var. Hayvanlar bile daha besili… herşey değişiyor.

etiyopya-harikalar-diyarietiyopya-harikalar-diyari-006

Hello Afrika seyahatinde ilk olarak Mısır üzerinden Afrika’ya ayak basmıştık. Hemen arkasından Mısır’dan pek de farkı olmayan Sudan’a girdik. Yolda ilerlerken; aklımda “hani belgesellerde gördüğümüz Afrika nerede” diye geçirdiğim oluyordu. İşte Etiyopya bize tropik bir Afrika ülkesinde olduğumuzu hissettiren ilk ülke oldu. Motosiklet yolcuğu için en az Alpler kadar güzel manzaralı yolları var. Dağların arasından kıvrıla kıvrıla giden ve yer yer 3.300mt yüksekliği aşan harika yollardan geçiyorsunuz. Unutmadan yolların büyük çoğunluğu asfalt ve gayet iyi durumdalar.

Kabul ediyorum Mısır ve Sudan çok farklı bir deneyim oldu. Fakat Etiyopya çok farklı bir yer. Aynı kıta üzerinde komşu ülkeler arasında ki bu farklılık çok etkileyici. Sadece çoğrafi değil kültürel farklılıklar da bu gezide beni en çok şaşırtan olaylarlardandır.

Ayrıca Etiyopya’da gezerken kendinizi zaman makinesine binmiş gibi hissediyorsunuz. Zaman makinesi Etiyopya yazımı okumayı unutmayın.

etiyopya-harikalar-diyari-007etiyopya-harikalar-diyari-005etiyopya-harikalar-diyari-003etiyopya-harikalar-diyari-002etiyopya-harikalar-diyari-008

No Comment

No Comments

Post a Comment